Da li je moguće podesiti tastaturu MS industrial KB-501B da radi pod linuksom?

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Jan 2009, 13:14


Možda nisam baš najbolje definisao pitanje u naslovu... Naime, to je jeftina tastatura sa našim slovima (106 tastera) i sve ok funkcioniše, međutim ne znam da li je moguće pod linuksom podesiti da se kombinovanjem tastera sa "Alt Gr" dođe do karaktera koji se nalaze na slovnom delu tastature? (npr. gde je "N" primenom "Alt Gr" bi trebalo da daje kod za "}") Na faksu imamo ovakve tastature, međutim na njima je M$ Win. i pomenuta kombinacija sa tasterom "Alt Gr" funkcioniše. Moja predpostavka je da teba promeniti parametre u sekciji  InputDevice za tastaturu u /etc/X11/xorg.conf međutim ne znam na koji način...  :(

Pozdrav, Ivan  ;)
If you don't care where you are, then you ain't lost.



offline

Post Napisano: 24 Jan 2009, 13:33


Da treba promeniti kodni raspored, za odredjeni jezik, ja sam to radio preko xorg.conf-a, ali nikad nisam pokusao da odradim tako nesto posto sam navikao da koristim englesku tastaturu samo dodam nasa slova, a jesi pokusao mozda moze i preko KDE Control Center-a preko keyboard layout-a.
Evo pokusaj u xorg.conf-u preko Option XkbModel i Option XkbLayout.
U model stavlajs ono "pc104" "pc106" sta vec cak ima predefinisano za Microsoft neku tastaturu, dok XkbLayout valjda je za jezik e sad ne znam tacno dal je "sr" "cs" za srpski?
Normalno sve to pod Section "InputDevice"
Last edited by branko on 24 Jan 2009, 13:34, edited 1 time in total.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 24 Jan 2009, 14:19


Idi u Control Center > Regional & Accessibility > Keyboard Layout pa ubaci Serbia i stavi latinyz za Layout variant i radice. Ja imam Alt Gr i radi.
Hard work may not kill you, but why take the chance?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Jan 2009, 19:21


Rešeno! Zahvaljujući vama ljudi  ;) Dugujem i ispravku, jer sam pogrešio kada sam rekao da je tastatura sa 106 tastera, tastatura ima 105 tastera. Elem, otišao sam u KDE i proverio u podešavanjima za tastaturu kako su to rekli branko i Abraxas i tamo je KDE generisao komandu:

Code: Select all

setxkbmap -model pc105 -layout rs -variant latin
Pošto ja ne koristim KDE, nego sam u Fluxbox-u to mi promena tastature preko setxkbmap komande mnogo znači. Inače za ovu tastaturu je opcija -variant latin odgovarajuća jer je raspored Z i Y tada ok. (u -variant latinyz je raspored Z i Y kao na US tastaturi). Za sada neću da menjam parametre u xorg.conf. Da dodam još da emacs uobičajeno prihvat unos, bez pobune kada se koristi "Alt Gr", tj. ne tretira "Alt Gr" kao meta taster.

Pozdrav, Ivan  ;)
Last edited by ivanp84 on 24 Jan 2009, 19:25, edited 1 time in total.
If you don't care where you are, then you ain't lost.



offline

Post Napisano: 03 Feb 2009, 10:18


Ne nadjoh nigde na forumu nista kroz pretragu za keycode, a to mene zanima, isto kao i .Xmodmap.

Na lap topu HP Compaq nc4000 pored uobicajenih tastatera imam i neke extra tastere, gde mi je dmesg, posle njihovog koriscenja, javljao koji su kod, i "predlagao" koriscenje setkeycode za njih, takodje sam na netu nasao i neko uputstvo bas za ovaj model, u kome se pominje podesavanje tih tastera kroz .Xmodmap, pratio sam uputstvo, kroz /etc/rc.d/rc.local za svaki taster sam komandom setkeycode dodelio priadajuci mu broj, za koji sam vezao odredjene funkcijske tastere od F26 pa na dalje, kako kroz ~.Xmodmap tako i kroz /etc/X11/xinit/.Xmodmap, ali mi kroz kcontrol > Regija i pristupacnost > Akcije ulaza, pri pokusaju da povezem izvesne skripte stim tasterima, jednostavno ne prenosi njihovu oznaku na ono malo dugmence kojom definisem precicu stastature.

Kako ih aktivirati u KDE-u ?

Evo detalja iz:
/etc/rc.d/rc.local

setkeycodes e072 138
setkeycodes e00a 248
setkeycodes e008 136

.Xmodmap
keycode 248 = F22
keycode 138 = F21
keycode 136 = F23



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 17 Feb 2007, 18:39
Location: Kragujevac

Post Napisano: 12 Mar 2009, 23:11


Za sve koji imaju tastature sa dodatnim "multimedia/internet/whatever" tasterima moja preporuka je program keyTouch. Na matičnom sajtu http://keytouch.sourceforge.net/index.php može se naći spisak podržanih tastatura kao i uputstvo za konfigurisanje nepodržanih tastatura za koje morate skinuti keytouch editor (na sajtu pored source-a postoji paket za Slackware 10.2). KeyTouch paket za Slackware našao sam na www.slacky.eu. Za moje tastature, Logitech Cordless Desktop LX300 (desktop računar)  i Dell Inspiron 1520 (laptop) nisam skidao editor iako nisu bile na spisku podržanih jer su "imale podršku" kroz LX500 i Inspiron 2500...
One OS to rule them all, one OS to find them...
One OS to call them all, and in salvation bind them...
In the bright land of Linux, where the hackers play...



offline

Post Napisano: 13 Mar 2009, 03:42


zanimljiv je taj keyTuch, ali ako daster nije definisan kroz setkecode, slaba vajda !



offline

Post Napisano: 13 Mar 2009, 09:10


Ja ako se dobro secam, laptop-u extra tasteri u kombinaciji sa Fn tasterom, radili ali preko acpi-a i njegovih event-a



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 17 Feb 2007, 18:39
Location: Kragujevac

Post Napisano: 13 Mar 2009, 20:26


@Off-topic
Nisam koristio keytouch editor jer mi nije bio potreban tako da ne znam kako funkcioniše. ..

@Branko
Potpuno si u pravu, extra tasteri na tastaturi rade u kombinaciji sa Fn tasterom ali sam imao problem sa 7 multimedijalnih tastera na prednjoj  strani koje nikako nisam uspeo da nateram da rade. Tek posle instalacije keytoucha i izbora tastature ti tasteri su proradili tako da sad ne postoji niti jedan razlog da na njega instaliram neki freaking M$ sistem...
One OS to rule them all, one OS to find them...
One OS to call them all, and in salvation bind them...
In the bright land of Linux, where the hackers play...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests