Testiranje GCC - CPU

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik

Post Reply

Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 47
Joined: 23 Dec 2011, 00:25

Post Napisano: 26 Dec 2011, 01:29


Poz,

Naletio sam na ovo http://openbenchmarking.org/

Uskoro planiram da predjem na kernel 3.2.0rc6 (ili bolji) , pa mi je palo na pamet da najveci dio brzine nekog sistema otpada
pravilno podesena optimizacija - za dati procesor.
Imam i3 , i planiram da iskoristim svaki ciklus CPU-a

A ne bi bilo lose da i vi vidite stanje gcc , optimizacije i sl. Negdje se moze dobiti 10% a negdje i vise od toga.

Ovo je softwer koji koristi za testiranje http://www.phoronix-test-suite.com/?k=downloads



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 47
Joined: 23 Dec 2011, 00:25

Post Napisano: 26 Dec 2011, 03:23


http://openbenchmarking.org/result/1112 ... jA&compare

Cim stignem , pokrenucu jos testova - ovo sa kompajliranjem je uopste.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 26 Dec 2011, 22:35


klaz wrote: Uskoro planiram da predjem na kernel 3.2.0rc6 (ili bolji) , pa mi je palo na pamet da najveci dio brzine nekog sistema otpada
pravilno podesena optimizacija - za dati procesor.
Imam i3 , i planiram da iskoristim svaki ciklus CPU-a
Nisam te baš najbolje razumio ovaj dio? Koristiš Slack ili nešto drugo? I u slučaju da je Slack da li planiraš da rekompajliraš svaki pedalj sa svojim optimizacijama ili je nešto drugo u pitanju?



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 47
Joined: 23 Dec 2011, 00:25

Post Napisano: 27 Dec 2011, 05:19


Planiram da prvo napravim gcc , pa onda kernel, pa XFCE(sa xorg). Vidjecemo - zelim samo da optimizujem ono sto mi najvise treba.

Koristim slackware 13.37 x86_64



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 27 Dec 2011, 08:41


Za tebe jedan link na temu sa LQ. Odlična tema (inače GrapefruiTgirl je takva faca... :cool:). Ja je još uvijek imam u bookmarks.

http://www.linuxquestions.org/questions ... in-558415/

Iskreno, mislim da je to veoma interesantan eksperiment, bar je meni zanimljivo. Krajnji rezultat vjerovatno neće biti ni blizu očekivanja, pogotovo ako imaš koliko-toliko pristojnu konfiguraciju. Mene je oduvijek više privlačila ideja minimalnog sistema (sa samo onim stvarima koje mi stvarno trebaju) sa pristojnom optimizacijom. Govorim ti iz prve ruke, jer recimo značajniju razliku u performansama između Slack-a i Gentoo-a nikad nisam primjećivao, a pitanje je koliko se sve to isplati kad se uračuna silno vrijeme utrošeno na kompajliranje.

Možda za početak da pokušaš sa pojedinačnom optimizacijom softvera koji koristis - npr. Firefox, ffmpeg, mplayer/mencoder, LibreOffice itd. Znam da su na Gentoo-u imali temu sa nekom luđačkom optimizacijom Firefox-a, gdje se bukvalno podizao u 2 sekunde i znatno efikasnije koristio raspoloživu memoriju. Nisam nikad probao, ali zato Open/LibreOffice je evidentno brži kad se iskompajlira sa nekom pristojnom optimizacijom (opet upitno koliko se to isplati, jer je samo kompajliranje cca. 3h na nekom pristojnom Core 2 Duo).

Možeš se voditi ovim uputstvom za podešavanje optimizacije: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Safe_Cflags
Ja sam oduvijek koristio: "-march=native -O2 -pipe". Sad u VBox-u sam stavio samo: "-O2 -pipe". Na Slack-u x64 default je: ""-O2 -fPIC".

Malo se raspisah... U svakom slučaju, ako se odlučiš na taj korak, isprati na ovoj temi, vjerujem da će biti i drugima zanimljivo. Napiši šta i kako si radio itd. Moja preporuka ti je da napraviš neku minimalnu instalaciju u chroot-u, pa polako tamo kompajliraš i praviš svoje pakete. Jedan link koji će ti biti od pomoći:

http://slackworld.berlios.de/2007/chroot_howto.html



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 47
Joined: 23 Dec 2011, 00:25

Post Napisano: 27 Dec 2011, 09:12


Prvo da ti se zahvalim za linkove i informacije i naravno podrsku.

Pa otp sam primjetio sljedece:
Koristim 4.5.2 Gcc (znaci defultni sa 13.37 x64 ) i on od optimizacija ima zapravo pola onog sto moja masina ima (i3 m380 Toshiba)
Logicno je da ce da radi brze , sa 4 treda. Nedavno sam pisao PHP kod ali sam razbio procesiranje na 4 treda. Ispao je fantastican rezultat: sa 14h procesiranja smanjio sam na 5h.
Naravno poslije toga sam optimizovao komplet proces na 200 sekundi. [Koristim se trade of memory/hard disk - izgenerisem potrebnu tabelu i onda samo uporedjujem]

Ovo cu da pogledam , trenutno sam poceo da radim sa GCC , pa cu onda kernel , xfce - testno pod Virtual Boxom.

Hm, evo gledam ovo je LFS. To je sasvim ok. Medjutim meni sad treba samo GCC sa opcijama corei7-avx (za moj i3 cpu) , kako bih mogao da optimizujem ostalo.

Hvala jos jednom !
P.S - svaka informacija moze biti procitana ili ignorisana al nikako ne moze da skodi xD
Last edited by klaz on 27 Dec 2011, 09:28, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Dec 2011, 02:23


Voleo bih kad bih ti mogao dati neki savet za i3, ali slabo. Do skoro sam vozao E2160, međutim sada stoji sa strane i čeka da zamenim grafičku. U ovom trenutku vozam Athlon XP (sastavljen iz rezervnih delova). Probao sam da optimizujem nekoliko paketa. Nisam radio neki konkretniji benchmark, ali u custom skriptovima obično koristim nekoliko Athlon specifičnih flagova. Sada sam malo bacio oko i moguće je da postoji još neki koristan parametar. Nisam imao neki veliki problem ni sa sse fpu optimizacijama, mada čitam na Gentoo mailing listi da ih nije preterano sigurno koristiti. Neki softver bi mogao imati problema sa njima. Neka failsafe optimizacija bi se mogla dobiti korišćenjem -march=native ili -mtune=native. Mada će mtune na 32-bitnom Slacku podrazumevati march=i486. Što se tiče efekata optimizacije... Šta ja znam. Sve je radilo i delovalo stabilno. Verovatno je potreban neki veći i zahtevniji paket da bi se osetile neke primetnije razlike. Mada na ovim arheološkim primercima svaki izvučeni atom snage znači. :)

Da ti ja ne bih filozofirao o parametrima za optimizaciju prastarih mašina, najbolje bi bilo da baciš pogled da li se na Gentoo mailing listi (ili forumima) pričalo o optimizaciji za i3. ;)
Last edited by bocke on 28 Dec 2011, 02:32, edited 1 time in total.



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 47
Joined: 23 Dec 2011, 00:25

Post Napisano: 28 Dec 2011, 03:57


ovako sa core2 optimizacijama koristim svega "pola" i3
i3 ima dosta toga sto mu daje brzinu. naravno uradicu testiranje sa alatkama pa cu da prijavim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Dec 2011, 04:05


Sad sam pogledao Qki-jev prvi link. Savršeno. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Dec 2011, 04:07


Inače, i mene zanima jedna stvar što se tiče optimizacije. :) Da li se nešto dobija na brzini kompajliranja ako je GCC optimizovan?


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests