Koji programski jezik...

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 16 Feb 2012, 19:07


S obzirom da je Linux kernel nastao kao projekat na fakultetu računarskih nauka, a pritom je pisan tako da imitira funkcionalnost operativnog sistema Unix koji je takođe pravljen za inženjere od strane inženjera, ne čudi da je programiranje na Linuxu kao „dobar dan“, odnosno da gotovo sve aktuelne Linux distribucije dolaze sa manjom ili većom podrškom za razvoj softvera odmah po instalaciji. Pozabavimo se ovom tematikom malo detaljnije i pogledajmo šta sve programerima stoji na raspolaganju ako ih interesuje Linux kao platforma.

Ivan Todorović

Programiranje na Linuxu, deo 1

Ukoliko se bojite da nastavite sa čitanjem - nemojte. Za razumevanje ovog teksta poželjno je da imate nekakvo predznanje iz programiranja i da znate kako da napišete i prevedete program na Windowsu, za šta je dovoljno i znanje koje se stiče u srednjoj školi. Pre nego što krenemo sa bilo kakvom pričom o programiranju na Linuxu, od velikog je značaja upoznati se sa pojmom GCC. Kada je Ričard Stolman pre skoro trideset godina inicirao razvoj Unixolikog operativnog sistema GNU (koji, o ironije, ni dan danas nije završen), znao je da jako bitno da postoji funkcionalan C kompajler ako misli da taj operativni sistem zaživi sa stanovištva softverske podrške. Otud i skraćenica GCC, koja je prvobitno značila GNU C Compiler.

Tokom godina, podrška se širila i na ostale jezike, pa sada GCC zvanično uključuje C, C++, Objective-C, Objective-C++, Javu, Fortran, Adu i Googleov Go, uz malo manje zvaničnu podršku za Paskal, Modula-2, Modula-3 i nekolicinu manje popularnih jezika. GCC sada zvanično znači GNU Compiler Collection, iako komanda „gcc“ na podržanim operativnim sistemima i dalje podrazumevano poziva C kompajler.
Za ceo član klik ovde.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 11
Joined: 06 Apr 2012, 10:37

Post Napisano: 06 Apr 2012, 11:04


Evo mogu i ja da ti dam jedan predlog :)

Ja sam bio u slicnoj situaciji kao ti @broker

Nisam znao sta da ucim na linuxu. Dok sam jos bio u onoj win fazi ja sam ucio Visual Basic. Kada sam presao na linux trazio sam nesto slicno tome i nasao sam gambas. Ali sam brzo uvideo da od toga nema vajde. Dugo sam se premisljao sta da ucim i verovao ili ne na kraju izabrao C++. C++ je bio pravo osvezenje za mene. Puno toga sam naucio u njemu (i jos ucim). Ako planiras da malo zaviris u neke stvari sistema koje ovako ne mozes videti toplo ti preporucujem C/C++. Nauci ces kako pokazivaci funkcionisu, sistemske pozive da koristis itd.... Ako neces bas odmah da komplikujes mozes uciti python. Bash nije programski jezik tako da njega uci ovako usput. A dok ovladavas bashom ti ucis u isto vreme i neki normalan programski jezik.

Puno srece i samo napred. :)
Last edited by fantastic001 on 06 Apr 2012, 11:18, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2012, 11:10


Sada sam dobio izvrsnu literaturu za Bash pa ću krenuti sa njim, a posle ako prođem nekako sa logičkim delovima basha onda možda odem i na Pajton.
Inače ne mogu vremenski da postignem da učim i bash i pajton u isto vreme.

Svakako hvala na preporukama. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2012, 10:28


Fantastic001 šta kažeš na ideju da uobličiš svoje C tutorijale sa LUGoNS učionica i postaviš na forum? :) Mislim da bi to bila dobra ideja. ;)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 11
Joined: 06 Apr 2012, 10:37

Post Napisano: 07 Apr 2012, 11:43


mogu to samo sad trenutno imam temperaturu pa nisam u mogucnosti, ali videcu ovih dana da to uradim :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2012, 11:55


Važi. Kad stigneš. ;)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 18
Joined: 29 Apr 2013, 17:00
Location: Šibenik

Post Napisano: 30 Apr 2013, 18:24


Mislim, da više od plovice nas smo lini za izdvojit malo vremena svako malo za takvu vrstu zabave, a ta zabava kad je i površno naučiš, vrijedi.
Vrijedi, u smislu da to zanje možeš unovčit
Snovi su skupi, sreću ne možeš da kupiš. U životu postani čovjek i zapamti, moraš da se trudiš !

taf lajf



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 07 May 2013, 13:30


Bash ima ogranicene mogucnosti? Ne bih rekao :) Moc ovog skriptnog jezika je zanemarena ... no to je druga tema ...

Imam vrh resurs za sve prisutne na forumu:
Al prvo za @Brokera shell skripting: http://it-ebooks.info/search/?q=bash&type=title

A inace to je najveca baza besplatnih e knjiga koju sam ja do sada video :)
http://it-ebooks.info

@Brok, ako vec oces da se bacis na programiranje ili si se vec bacio, cepaj ANSI C, PHP, Ruby, Py i neku od Graph baza jer su dosta brze za sada od relacionih (nisam nikada iskusio moc relacionih baza podataka i ovo je samo konstatacija na vec postojece konstatacije i testove po internetu)...

A ako oces da skontas na brzaka neke od advanced mogucnosti bash-a
http://www.commandlinefu.com/commands/browse
CLFU je pravi izvor za tebe :)

A top preporuka za programski jezik:
LISP :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 08 May 2013, 12:08


Hvala ti Hig, ali materijala za Bash Shell skripting sada imam sasvim dovoljno, ali nemam vremena sada da mu se posvetim.
Inače što se tiče drugih jezika, naveo si uglavnom na ono na šta ne bih išao. :) Pre svega meni je potreban Pajton, a kažu da je jedan od jednostavnijih kada se uporedi sa ostil jezicima. I on će doći na red kada se dočepam slobodnog vremena.

U svakom slučaju, hvala ti Hig. :beer:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 11 May 2013, 17:38


Pre svega meni je potreban Pajton, a kažu da je jedan od jednostavnijih kada se uporedi sa ostil jezicima. I on će doći na red kada se dočepam slobodnog vremena.
False->Razlika je samo u sintaksi, programiranje je programiranje :) 1 ili 0 uvek imaju istu vrednost :) ? true or false ?
True->Py ima jednostavnu sintaksu i to je razlog lakoce :) ? true or false ?

Mene su ljudi zbunjivali razlicitim percepcijama ...

U glavi mi je trip - sto ne bih ucio odjednom 10 jezika i onda koktel .... :) :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests