Слаквер 14.1 бета1

Novosti u vezi Slackware Linuxa

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Sep 2013, 11:20


U paketima je još uvek KDE 4.10.5. Šta će biti do kraja - videćemo.

Grub 2 je postavljen u zvanične pakete, zato je i pisalo „Welcome Grub 2". Nisam naleteo na informacije koje potvrđuju ili demantuju promenu podrazumevanog boot managera.

Meni je zanimljivija informacija o novijem kernelu koji je već sada 3.10.12. Kao i informacije o novijim biobliotekama jer Slackware već sada parira popularnijim distroima, bar po svežim paketima programa i biblioteka. Novi kernel mi je zanimljiv zbog novih uređaja, procesora i slično. Ako nekim čudom dođem do para za novi netbook ili nešto bolje, hoću da znam da će mi to sve raditi kako valja.

Kod mene na Xfce jedino Adwaita tema radi kako treba i izgleda pristojno. Ostale imaju problema u prikazu ili su jednostavno ružne.

Sad kad već pominjem, mogao bih da probam Fluxbox na ovom sistemu :)

P.S. kernel koji koristim je default, nema potrebe da kompajliram. Radim na hdd ata 80gb i u realnom radu se ne primećuje razlika između sata i ata. Toliko o brzini i radu na Beta verziji.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 19 Sep 2013, 12:42


Брок, може LILO да одради то, само не као Груб2. Мора претходно да се монтирају жељене партиције на Слакверу, да би их LILO приказивао. Тако сам бар ја јуспео да одрадим мултибут, једино тако.

Стерео, LILO је и даље подразумевани и једини подизни учитавач. Неки лик је инсталирао најсвежију ИСО слику -Current гране и окачио снимак екрана. Има на Г+ групи Slackware.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Sep 2013, 12:54


To ne mora ništa da znači. Ta ISO slika nije zvanična. :) Treba sačekati da izađe 14.1. Ali ne očekujem da će GRUB zameniti LILO kao podrazumevani.

Što se tiče LILOa, za ovo što je Brok postavio nije potrebno nikakvo montiranje. Svi operativni sistemi u tom meniji su chain loadovani.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Sep 2013, 12:55


I kod mene je prilično sveže, samo nisam stavio baš najnoviji kernel. Mrzi me da opet instaliram drajver za vga... Znam da je LILO i dalje podrazumevani (i ja ga koristim).

Meni je nezanimljiva priča o podrazumevanim boot menadžerima pored toliko drugih stvari koje se dešavaju u current grani. Odavno ima svež gcc, glib, kernel, open source drajveri na primer, pa još i sve sveže. Iako, uglavnom, koristim tty za rad na netbook-u, koristim Intel vga drajver koji ide uz current granu. Pokrenem ponekad i fluxbox i sve radi lepo.

Dobro je da je dodat kao mogućnost pa ko voli nek izvoli. Za dalju debatu bolje da se otvori nova tema.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Sep 2013, 13:04


Pa pazi, uključivanje GRUBa u "a" selekciju je velika novost. :) Elem, Pat kaže da će korišćenje GRUBa zahtevati "određeni trud iz komandne linije", tako da se može zaključiti da će LILO i dalje biti podrazumevan. Dakle iako će postojati selekcija tokom instalacije, biće potrebno preduzeti dodatne korake da bi takva instalacija bila funkcionalna.

Edit
Btw, izgleda da je UEFI glavni razlog za uključivanje GRUB 2:
alienbob wrote:Yes. I think UEFI was the only reason for having GRUB2 added and in the A/ series even.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Sep 2013, 14:41


stereo wrote:Kod mene na Xfce jedino Adwaita tema radi kako treba i izgleda pristojno. Ostale imaju problema u prikazu ili su jednostavno ružne.
Upravo sam odradio čistu instalaciju sa http/ftp servera i nemam takvih problema. Sve teme koje dolaze sa Xfce rade jednako i sa Gtk+3 aplikacijama, a čak su i KDE aplikacije automatski primenile Xfce (tj Gtk) stil. Kod tema treće strane je sasvim moguće da postoji problem. Tema mora biti usklađena sa Gtk+ 3.8. Format Gtk+ tema se razlikuje između različitih verzija Gtk+ 3.
slack141b1.png
Edit
Osim menija u Adaciousu, ali to je do teme (slučajno izabrana Xfce 4.4). :)

Edit 2
Evo i bolje slike (običan korisnik, Xfce tema):
slack141b1_2.png



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Sep 2013, 15:18


Upravo ono sa audacious na prvoj slici je kod mene. Od tema koje nisu stigle sa Slackom imam dve, Orta i Axiom (light i dark). Ok, nije problem za ove dve ali od svih ostalih samo na 6 radi kao kod tebe na drugoj slici. Instalacija kod mene je rađena, takođe, putem http/ftp.

Već sam zbog drugog problema brisao cache (nije hteo da čuva sesiju). Neke ne rade dobro a neke su jednostavno ružne. Jedino što od Adwaita teme mogu nešto da izvučem kako valja, mislim da liči :)

Još uvek ne dajem ovome neki veći značaj jer sve ostali radi kao što smo i navikli :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Sep 2013, 16:12


Onda izgleda da te "problematične" teme nisu kompatibline sa Gtk 3.8. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Sep 2013, 16:23


Možda će se i to rešiti u međuvremenu. Neću da trošim vreme na to (treba da idem na bilijar ;))

Ono što je bitnije: na LQ su ljudi tražili windowmaker 0.9.5, xfig 3.2.5 i mesa 9.2. Pat je odobrio windowmaker i xfig i to je stiglo danas dok je za mesa 9.2 citirao
Mesa 9.2 is a new development release. People who are concerned with stability and reliability should stick with a previous release or wait for Mesa 9.2.1.
Ostavljaću informacije o razvoju onoliko koliko stignem kao i sve zanimljive detalje.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 21 Sep 2013, 13:16


Stereo, može li info, da čemu si instalirao 14.1 Betu, na onom netbook-u (bez X-a :D ) ili na nekoj drugoj mašini.
Ako se sećaš mog netbooka, koji ima integrisanu grafičku u Intelovom CPU, mislim da ne bi trebalo da ima problema.

I još jedno pitanje. Da li si prešao sa 14.0 na current ili si išao na "čistu" instalaciju?

Imam još par pitanja za sve. Pošto su pređašnje verzije uglavnom imale oznake RC1, RC2, RC3, itd... tako će biti i sada, ako neko ima info.
Po logici, trebao bi da ide RC1, RC2, itd... sve dok Pat ne bude zadovoljan.

Kako se ponaša 14.1 Beta sa nVidia grafičkim kartama. Ne pitam za nVidia optimus, već za "čistu" nVidia kartu.

Btw, sada ću da ga probam na virtuelnoj mašini, ali ove informacije ne mogu da dobijem i pored instalacije 14.1 Beta na VM.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests