Slackware MATE?

Novosti u vezi Slackware Linuxa

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Apr 2013, 16:34


@Broker

ako može slackpkg onda ipak bolje to, da se ne desi da ti slapt-get zariba u najgorem trenutku... samo predlog :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2013, 17:47


Jeste sigurniji ali ne moze ni tako, mora konvecinalno a ne po nasem. :)

Na prvu, radi osetno brze, ali ima malo da se posredi, neke stvarcice, sminka i raspored programa.
Recimo sada u Applicationsu imam podmeni System Tools i sve iz Administationa mi je prebacio u taj novi podmeni, pa to mora da rasporedim gde ce sta biti
evo slika da bude jasnije o cemu pisem
09.04.13 prikaz(001).jpeg
09.04.13 prikaz(002).jpeg
09.04.13 prikaz(003).jpeg
Ima jos nekih sitnica, treba da mu nadjem applet za jezik, a i ove applete koje sam nagomilao necu sve da koristim nego samo probavam sta sve radi, a radi sve.

Uglavnom, ovako na prvu, zadovoljan, radi sigurno 15 do 20% brze.

Dodatak
Inace ja sam radio upgrade na MATE 1.5.5.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 09 Apr 2013, 23:31


Brže gura nego Xfce - bildovana verzija 1.6...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Apr 2013, 09:57


Slazem se u potpunosti, samo to je kod mene slucaj na 64-bitnom multilibu, ne znam kako bi sve to ispalo na 32-bitnoj verziji, mada bih mogao da probam na slabijem netbooku kojeg uglavnom "teram" na Fluxu.
Kada sam naveo da radi brze 15 do 20% (odaziv programa) to sam pisao u odnosu na test fazu MATE-a 1.5, i Mate 1.5 je po brzini rada bio tu negde sa Xfce-om 4.10, ali sada na verziji 1.6 radi sasvim sigurno brze.

Ako budem imao vremena (zbog nedostatka istog sam i sacekao gotove pakete i nisam isao na kompaliranje iz SlackBuilds-a), mozda budem uradio sve MATE pakete 1.6 na FTP-u koji ce moci da se "navuku" te instaliraju pomocu gaslapt-a ili slapt-get-a.
Mada, videcu, sve zavisi od slobodnog vremena, a iskreno i motivacija mi i nije bas na nekom visem nivou posto za MATE u Slekver svetu i ne vlada neko narucito interesovanje.

Titty Twister, usput, osim navedenog, kako se kod tebe pokazao MATE 1.6, ako moze jedna manja recenzija u par recinica.

ps
Uskoro se moze ocekivati i video prilog sa MATE 1.6 okruzenjem. Evo ga njegov predhodnik 1.5 u akciji


naleteh i na Mate 1.2 na Slekveru 13.37



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 10 Apr 2013, 13:00


Све ради брзо и исправно - немам замерке. Између Гноме 2 и Мате - ја сам за Мате.
Мада је код мене све или билдовано или су инсталирани пакети из стабилне гране Слека - не рачунајући пар мени не тако битних ствари - плејери и сл. који не задиру у систем својим зависностима...
Нимало не бих био изненађен да се у следећој верзији Слека појави и Мате.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Apr 2013, 16:21


Ne verujem da će se pojaviti (i ako bih to voleo), to je barem moje mišljenje, zato što ima i drugih okruženja poput Lxde-a i Cimannon-a tako da je konkurencija dosta oštra a na Slekveru je najvažnije, barem po rečima autora, da KDE na prvom mestu a onda i Xfce na drugom mestu rade dobro.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 12 Apr 2013, 01:41


Дошло је до одређених измена у МАТЕ SlackBuild пројекту:


1) MATE SlackBuild је пребачен на http://www.slackware.org.uk/msb/. Ово ће бити примарно огледало, док ће секундарно бити http://repo.mate-desktop.org/slackware/.Моћете користити ову услугу различитим опцијама:
* http://www.slackware.org.uk/msb/
* ftp://ftp.slackware.org.uk/msb/
* rsync://rsync.slackware.org.uk/msb/

2) mateslackbuilds@gmail.com ће бити званична електронска адреса

3) Сви бинарни пакети су потписани горњом адресом

4) Усвојена је политика ,,искључиво званичних пакета'', што значи да нема upstream закрпа ОСИМ ако се не ради о сигурносној рањивости и/или критичној бубици и ако захтева тренутну пажњу

5) Неколико пакета је ажурирано до верзије 1.6
* base/mate-file-manager
* base/mate-terminal
* base/mate-window-manager

Не заборавите да прочитате документацију и јављајте евентуалне пропусте.


ИЗВОР: http://slackblogs.blogspot.com/2013/04/ ... pdate.html



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 12 Apr 2013, 09:32


Možda će se i ostvariti ovo što predviđa Titty Twister. :) Daj Bože. :grlj:
Odo na LQ na kačim screenshot MATE-a 1.6.0, kao mali doprinos da se vidi da se MATE itekako koristi na Slekveru, barem je kod mene tako.
Zapravo koristim ovako, na laptopu Slekver 14.0 MATE 1.6.0, na desktopu Slekver 13.37 Gnome 3.2.1 klasik i na netbook-u Slekver 14.0 najviše Flux 1.3.5 nekada i Xfce 4.10. Najviše sam okrenut na Gnome/Mate liniji.

Samo da dodam i ovo, može nekom biti od koristi. Što se tiče sređivanja menija i podmenija (što pominjem u par postova iznad), i uopšte prilagođavanju istog svojim potrebama i navikama, ne mora da se formiraju nova polja te upisuju imena programa pa traže odgovarajuće ikonice i slično, već tehnikom "prevuci i pusti" (drag and drop) se sve može rešiti jako lako i brzo.

Dodatak
Sada sam pogledao novi repo koji je postavio kolega Slackmuz, i ovako stoji stanje, naredne pakete treba ažurirati

base/libmateweather
base/mate-file-manager
base/mate-window-manager

extra/mate-applets
extra/mate-terminal

I treba pratiti changelog repo-a u narednim danima jer su recimo danas stigli ažurirani paketi libmateweather i mate-applets.
Najbolje se predplatiti na RSS changelog repo-a.
http://www.slackware.org.uk/msb/ChangeLog.rss" onclick="window.open(this.href);return false;



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 21 Apr 2013, 18:12


Будућа издања изворног кода МАТЕ радног окружења биће креирана са make dist. Раније је за изградњу коришћен autogen.sh, али од данас ће бити замењен ./configure скриптом.

Први пакет изграђен на овај начин је mate-doc-utils који је надограђен на верзију 1.6.1. и постављен на примарни сајт - http://www.slackware.org.uk/msb/.
Други пакети ће бити постављени чим буду објављени у званичном репозиторијуму - http://pub.mate-desktop.org/releases/1.6/.

Сви они који су користили бинарне пакете не морају да брину јер неће осетити никакву разлику. Пакете могу надограђивати командом upgradepkg, као што су и до сада нормално радили.

ИЗВОР: http://slackblogs.blogspot.com/2013/04/ ... anges.html



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 21 Apr 2013, 23:39


U vreme "takmičenja" između gnome2 i kde3 - ja sam bio fan kde3 okruženja - bio sam i novajlija u linuxu itd. i nekako mi je sve bilo intuitivnije, lakše i preglednije u kde. Sve je manje-više prilično zadovoljavajuće radilo itd.
Međutim, sada se vidi koliko je gnome2 bio "potkovan" - i danas se može koristiti na nekim distroima kao podrazumevano okruženje (mislim na BSD varijante, a verovatno i na nekom linuxu) ili razvijati u npr. MATE (o kome stvarno mogu samo u superlativu da komentarišem), ali to nije slučaj sa kde3 (može se i on povući na BSD-u, ali nema odavno linuxa sa njim). Ima jedan projekat koji nastavlja rad na kde3 - Trinity DE ako se ne varam, ali za njim nema ni približno toliko interesovanja, a kde4 je prelep...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests