Šta znate o SnowStar -u?

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 02 Jan 2012, 13:18


Da "nacionalni" distro nije potreba - ne bi ni drugi to radili...
Naravno, očekivati podršku sa strane, pa još od "institucija sistema" (koji nijedan gorući problem nije rešio u zadnjih 30 god.) je gubljenje vremena, a ni "stručna javnost" nije zainteresovana - uglavnom će odgovoriti sa "šta će ti to, instališi windows" (lični utisak je da verovatno nemaju pojma, a to ne žele da priznaju i mrzi ih i da pokušaju da nauče).
Dovoljno je i da pogledamo šta se uradilo sa cp6-linuxom - potpuno zapostavljen projekat koji je uzdizan u zvezde paralelno sa uvođenjem IT inspekcija...
Međutim, postoje načini, ja sam lično bio zainteresovan (pa i još uvek sam) da se napravi nešto srpsko a "slackware based" (svetsko a naše) i prilagođeno na klasik XFCE desktop-office varijantu (ima tu programa koje treba prevoditi) i ukoliko nađem vremena - možda i probam (naravno da nisam programer, a nemam ni namere da se bakćem sa njima - bar dok ne krene kakva inicijativa sa "stručne strane" jer nemam vremena za gubljenje).
Meni Slack i Zenwalk završavaju sve (bukvalno) što mi treba i lično nemam potrebe za tim, ali je prednost korišćenja linux-a ogromna i sa ekonomske strane - npr. Portugalija se zbog krize okreće njemu kako bi izbegla troškove "legalizacije" wina i kupovine novih računara koji bi mogli da guraju win7 i 8...
Čituckam kada stignem "Linux From Scratch", a ima interesantnih online alata - npr. Instalinux, a možda ti od koristi bude i ovo "6 Tools to Easily Create Your Own Custom Linux Distro".
Nije to neki bauk - susestudio kako čujem to potpuno automatizuje...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 02 Jan 2012, 17:29


mozda najveci problem kod domacih os-ova zapravo predstavlja prevod....linux nije linux bez en varijante....neki se jednostavlo ne mogu snaci na prevedenim verzijama!!!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Jan 2012, 17:37


Meni Snowstar deluje kao "dodatak" za Ubuntu, ne u pravom smislu distribucija. ;)

Postoji alatka koja omogućava da od Ubuntua napraviš custom "distro" ako je to ono što želiš. Sećam se da sam viđao na MyCity. :) Mada, ako hoćeš da praviš distro od nule... Voleo bih da nekad nekom prilikom probamo da napravimo Slack based live distribuciju. Ako se to desi, biće tu zanimljive literature za druge koje interesuje distro-building. To je najbolja pomoć koju možemo da pružimo. ;)



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 02 Jan 2012, 18:42


mpman wrote: mozda najveci problem kod domacih os-ova zapravo predstavlja prevod....linux nije linux bez en varijante....neki se jednostavlo ne mogu snaci na prevedenim verzijama!!!
Da je samo prevod - problem je i u - neznanju...
Dosta ljudi (npr. poslovnih) je legalizovalo svoj win xp, ali su umesto ms office-a ubacili open ili libre office i rade sa tim bez problema ("kad je džabe i sirće je slatko").
Međutim, problem nastupa čim naleti nešto što nije xp :) računajući i vistu i win7, a o šoku koji bi usledio sa upicanjenim gnome-om i kde-om - sama pomisao me tera na smeh.
Sledeća "smetnja" je i ta što ljudi koji im "administriraju" (uglavnom rođaci, prijatelji i komšije) - nemaju pojma o linuxu, pa ukoliko nekako i izguraju instalaciju, nastaje prava enigma sa sistemom dozvola (gde je potrebno) pa npr. ne mogu da poguraju štampače ili podese automount i sl. (iako npr. cups bolje odrađuje štampače od velike većine win instalera - ali ljudi nikad čuli za to) - i onda dođu do zaključka da linux - ne radi...
Dakle - treba dobar tutorijal kako za instalaciju tako i za podešavanje - na jednom mestu koji bi omogućio običnom korisniku (kome komp ne služi za isprobavanje distroa) da postavi funkcionalan sistem - ne pada im napamet da guglaju...
Jedino graf. okruženje koje bi, čini mi se, uspešno i brzo moglo da postane "prihvatljivo" je xfce (ali "ispeglan") zbog jednostavnosti i brzine ("desni klik" je čudo) itd. jer, iskreno, ni mi koji duže/kraće vreme koristimo linux imamo podeljena mišljenja u pogledu gnome 3 i kde 4.
Takođe mislim da poseban problem mogu da predstavljaju tzv. rolling distroi - jer autoupdate ume da uzjebe i win, pa bi to bio dodatni + za slack kao osnovu...
Uzgred, Nimblex koncept me oduševio iako se radi o "bajatom" softveru - radi perfektno i u live režimu je brži od mnogih instaliranih distroa u to doba.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Jan 2012, 18:45


Samo da dodam jedan link koji bi mogao da koristi Milanu (da ne bude da samo gunđam). :)

Novo Builder
[attachment=1]
Novo Builder is a simple Debian GNU Linux Operating System building tool, it is created to allow anyone with the time and interest in designing their own fully customized OS without having to spend a long time learning all the methods and tricks involved in getting a fully functional and installable OS.
http://www.cyvoc.net/novoweb/
Attachments
mainscreen.jpg



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Jan 2012, 19:10


@saleo: premestio sam ti pitanje o NimbleX u posebnu temu (pošto ovde pričamo o SnowStaru). ;) Možeš je naći ovde:
index.php/topic,1032.0.html

Pogledao sam malo na netu i napisao odgovor. Možeš baciti neku iz iskustva. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 02 Jan 2012, 19:39


Jedna malo straija vest koja govori koliko je Srbiji potrebna domaća Linux distribucija
Velika Britanija prelazi na Linux

Vlada Velike Britanije dala je predlog svim državnim službama da Microsoftov softver zameni alternativnim softverom otvorenog kôda, čime bi se značajno uštedeo novac iz državnog budžeta.

Izvor: Mikro

Tweet

Ovo je samo jedan od predloga za smanjenje deficita državnog budžeta Velike Britanije koji su dobijeni od zvaničnika Vlade, nakon što je premijer Dejvid Kamerun tražio mišljenje čak šest stotina hiljada državnih službenika o merama koje mogu da uštede novac poreskih obveznika.

Među pristiglih 56.000 predloga za smanjenje troškova iz budžeta našao se i predlog o zameni Microsoftovog softvera u državnim službama, tako da se našao i u Vladi Velike Britanije kao zvaničan predlog za razmatranje.
Meni je razvoj distribucije linuxa Hobi  koji volim, i uzgred zavrsio sam za kuvara a ne za inzinjera informatike... Pozdrav svima koji me podrzvaju...
Nažalost, nisam softveraš, samo saobraćajni tehničar.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 13
Joined: 28 Dec 2011, 19:30
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 27 Dec 2012, 00:13


Pozdrav svima oživljavam opet temu, pa ne bih želeo da se ova tema izbriše, pls, želeo bih da vas informišem o Snow Star Projektu,

[i]Pre svega jedno pitanje[/i]
:question: Kako da stavim linux distribuciju u instalaciju koja Aplikacija bi bila savršena? :question:

Nov sajt
:exclaim: http://projectsnowstar.wix.com/snow-star-projekat :exclaim:


Finalnu distribuciju polako privodim kraju nadam se da će februara 2013 godine izaći finalna obrada 1 ("Release Candidate 1"),

Pušten je forum
:idea: http://linux-project.forum777.com/ :idea:

pa ako bi neko mogao nekako pomoći bio bih zahvalan, MOlim Vas Molim Vas Molim Vas........ :arrow: :idea: :exclaim: :question: :grlj:
Zajedno bi mogli Sve. Unapred Hvala :beer:

Potrebna mi je pomoć, svi zainteresovani neka me kontaktiraju preko http://projectsnowstar.wix.com/snow-sta ... ntact/czpl



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 27 Dec 2012, 02:27


Evo jedne sugestije.
Zatvorite sajt a naručito onaj forum sa tri dela sa nekim linkovima bez ijednog posta, dok i jedno i drugo (sajt i forum) ne bude stvarno sređeno.
Neću da koristim pravu reč da bi opisao moje viđenje sajta, jer bi se sigurno naljutio, ali ono je u najmanju ruku neozbiljno, eto dosta sam ublažio opis. :)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 13
Joined: 28 Dec 2011, 19:30
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 27 Dec 2012, 03:45


Ok hvala na vašoj sugestiji, ali ja sam tražio samo malo pomoći, a izgleda da je ovakvim putem neću dobiti, i Linus Trovalds nije naišao na pravu podršku dok se nije desio bum, ok Videćemo se za Tri godine opet, kada će se neke stvari realizovati, ovo nije pretnja niti išta tako ali volio bih samo da neko da svoj učinak, a najlakše nekog kritikovati i ogovarati.

Pozdrav do skorijeg viđenja.... ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests