Mandriva

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 13 Oct 2008, 00:16


Objavljena je nova i značajno unapređena verzija Mandriva Linux-a 2009.0. Sa novom 2009 edicijom, Mandriva Linux će svakako pokušati da se takmiči sa dolazećim distribucijama poput Ubuntu 8.10 (30 oktobar) Fedore 10 ili novog OpenSUSE-a. Od grafičkih okruženja su tu i Gnome 2.24 i KDE 4.1.2, kao i novo dodani LXDE za one koji koriste starije mašine. Najznačajnije novine su:

· Prerađeni Kontrolni Centar
· Redizajnirani instaler
· Unapređena brzina podizanja sistema
· Automatsko podešavanje repozitorijuma
· Bolji upravljanje mirorima
· Ugrađena podrška za brojne web kamere
· Unapređeni upravljanje DKMS-om (Dynamic Kernel Module Support)
· Unapređen izbor jezika
· Implementacija PolicyKit i PackageKit tehnologija
· Unapređenja u Mandriva Windows Migration i Parental Control alatima
· Live Upgrade
· unapređenja initscript-a
· Atheros wireless network (WLAN) drajveri
· Splashy boot splash sistem
· Podrška za Netbook hardver poput ASUS Eee PC, Acer Aspire One i MSI Wind
· Podrška za Intel G41 grafički čip set
· system-config-printer, novi konfiguracioni alat za štampače
· kao i gomila desktop unapređenja i novi artwork

Pod haubom se krije:
· Linux kernel 2.6.27
· X.Org 7.4
· PackageKit
· ATI Catalyst 8.8
· NVIDIA 177.70
· GNOME 2.24
· KDE 4.1.2
· LXDE

· Mozilla Firefox 3.0
· The GIMP 2.4.7
· OpenOffice.org 3.0
· Compiz Fusion 0.7.8
· VirtualBox 2.0.2
· Google Gadgeti i FBReader

Mandriva 2009 će kao i do sada biti dostupna u  100% FREE izdanju na CD-ovima i DVD-ovima za 32bit i 64bit platforme, zatim One izdanju, sa KDE 4 i GNOME 2.24 Live CD-ovima, i Powerpack izdanju, koji uključuje Mandrivinu podršku i komercijalne aplikacije kao što su LinDVD ili Scilab). Download Mandriva Linux 2009 ovde i Mandriva One 2009 ovde. Svi koji korista Mandrivu bi trebali da upgrade-uju svoj sistem na novu 2009-ku još danas ;)

Izvor: Linuxo
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 149
Joined: 03 Dec 2007, 18:10
Location: Srbija - Sabac
Contact:

Post Napisano: 05 Mar 2009, 18:12


Evo ja upravo pisem sa Mandrive 2009 i mogu reci da je EXTRA, mozda i ja kod mene predjem na Mandrivu 2009 :) Ali ipak je Slackware Slackware bio i ostao :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 05 Mar 2009, 23:13


Da, mogu reći iz ličnog iskustva da Mandriva više nije shit kao što je bila; mnogo su se popravili, ako je sudeći po 2009-ci - čeka ih povratak na vrh, gde su nekada suvereno bili.
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 149
Joined: 03 Dec 2007, 18:10
Location: Srbija - Sabac
Contact:

Post Napisano: 05 Mar 2009, 23:45


Da, neko vreme ostajem na njom.... :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 11 Mar 2009, 15:49


Upravo je objavljena Mandriva 2009.1 RC1 (kodno ime "pomerol") - Ova  RC1 verzija uključuje update-ovane verzije glavnih grafičkih okruženja poput KDE 4.2.1, GNOME 2.25.92, Xfce 4.6, X.Org server 1.6, OpenOffice.org 3.0.1 i Qt 4.5.0. Ovaj put je su ti i novi elementi grafičkog izgleda nove Mandrive (poput desktop wallpaper-a) kao i mogućnost kreiranja 'One' GNOME hibridnog ISO image fajla za USB memoriju. Takođe su tu i neke nove a veoma korisne alatke poput: HDT (Hardware Detection Tool) - koji omogućava pregled kompletnog hardvera bez potreba za podizanjem sistema; Draksnapshot restore alati - koji omogućava oporavak kompletnog sistema na osnovu datuma koji sami biramo. Treba još reći da kompletan KDE 3 neće doći uz ovu verziju, osim osnovnih delova i nekih aplikacija koje su još uvek potrebne uz KDE 4.2.1.  Više detalja ovde i ovde plus link za download

Izvor: Linuxo
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 149
Joined: 03 Dec 2007, 18:10
Location: Srbija - Sabac
Contact:

Post Napisano: 03 May 2009, 15:11


Image
Izašla je nova verzija GNU/Linux distribucije Mandriva. Označena kao 2009 Spring, donosi niz poboljšanja i promena. Dolazi sa grafičkim okruženjima KDE (verzija 4.2.2), GNOME (2.26) i LXDE, koristi Xorg server 1.6 i Linux kernel 2.6.29. Verzija sa 100% slobodnim softverom dolazi na 2 DVD-a za 32-bitne i 64-bitne arhitekture, a postoji i live CD verzija (One Edition) koja sadrži i neke programe zatvorenog koda, a koje korisnici najčešće odmah instaliraju.

Nova verzija Mandrive se brže učitava, a alatke u Control Centeru su optimizovane. Sada je moguće napredno upravljanje konfiguracijom mreže, a nova verzija alatke syslinux prepoznaje sav hardver u računaru pre instalacije i pokretanja sistema. Mandriva 2009 Spring koristi i novi ext4 fajl sistem.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 03 May 2009, 18:17


Jel ima ko iskustva sa ext4, ja nešto nisam nalazio reči oduševljenja po netu  :-/
Image



offline

Post Napisano: 03 May 2009, 20:54


Mladen Isaković wrote: Jel ima ko iskustva sa ext4, ja nešto nisam nalazio reči oduševljenja po netu  :-/
Jest da nije na mandrivi, ali sam Arch instalirao na ext4 particije, za sad nisam imao nikakvih problema, i ako se nevaram koristim ga od 2.6.28.x kernel-a, od kada je i postao stable.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 03 May 2009, 21:10


Pa da sačekamo PowerPack onda  :afro:
Image



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 04 May 2009, 12:48


I mene zanima to za ext4. Reiserfs koristim od samog pocetka sa Linuxom, mislim da bi bio red da malo promjenim. :P

@branko

Sta si koristio prije ext4? Cisto da povuces neku paralelu - prvenstveno mislim na performanse i stabilnost. Ja sam citao samo za onaj problem sa gubitkom podataka. :rolleyes:

@Mladen

Pretpostavljam da te dobro sluzi Mandriva...? Ja sam zadnji put probao 2007 Spring (cini mi se), ali nisam bio odusevljen. Ima li sada nekih karakteristicnih bugova, bubica, kocenja itd.? Kako su implementirali PulseAudio ili ti koristis "cistu" ALSA-u? Inace to mi je prvi distro (Mandrake zapravo; "prva ljubav zaborava nema..." :rolleyes:), al sam ga skroz zanemario. :grin:

I da - sta tacno taj PowerPack nudi? Gledao sam malo po netu, ali koliko sam mogao skontati ubacili su vlasnicki softver u njega... Ima li "jos" nesto? Npr. duza podrska, neki posebni update-i itd.?
Last edited by qki on 04 May 2009, 12:52, edited 1 time in total.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests