Debian napušta sysvinit

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Oct 2013, 09:27


Slackov sistem je nešto drugačiji, iako koristi isti softver. Incijalizaciju sistema vrši rc.S skript. Umesto rcx.d direktorijuma, za svaki init level postoji init skripta koja ga inicijalizuje. Iako je kod Slaka ovo dosta pojednostavljeno tako da postoji samo dva korisnička (3 i 4) i jedan administratorski init nivo (1). Ostali su vezani za gašenje (0) i restart sistema (6).Ne postoji automatsko upravljanje međuzavisnostima, a pararelno izvršavanje je moguće u ograničenom obliku i samo pomoću "&" ili komande bg. Kao i kod drugih stvari u Slacku, zavisnosti su već izabrane i unapred podešene. Znači odgovarajući init servisi dalje incijalizuju init nivo i pokreću druge servise i njihove zavisnosti. Da bi se servisi označio kao aktivan dovoljno je samo načiniti ga izvršnim (chmod +x), što se razlikuje od više nivo simboličkih linkova kod sysv inita. Da bi se servis označio ka neaktivan potrebno je skinuti izvršni mod (chmod -x). Servise koji nisu uključeni u osnovnoj instalaciji (i potencijalno njihove servise pod-zavisnosti) treba dodati u rc.local).
Iz čiste radoznalosti, i ako ne tražim puno, kako je ovo rešeno kod FreeBSD sistema.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 30 Oct 2013, 10:17


Kod BSD-a, startup sistema kontroliše /etc/rc skripta koja pokreće skripte iz /etc/rc.d i /usr/local/etc/rc.d na osnovu opcija opisanih u /etc/rc.conf i /etc/rc.conf.local. Ne postoji inittab datoteka, ali postoje single i multiuser režimi. Kontrola virtualnih konzola vrši se iz datotke /etc/ttys.

Ne znam detalje kako su rešene međuzavisnosti i paralelno pokretanje, ali mislim da su u pitanju obične shell funkcije (ovo se nalazi u /etc/subr).



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 30 Oct 2013, 23:05


FreeBSD - najjednostavnije rešenje - samo se navedu opcije u /etc/rc.conf, opcione (nije obavezno) specifičnosti u /etc/rc.local...
Međutim, tu se ne radi o sistemskim servisima, već o startovanju servisa naknadno instaliranih (hald, dbus, xdm-gdm-kdm i sl.) van FreeBSD sistema - i to je sve.
Brži je od Slaka i to sa više pokrenutih servisa, a manje zahtevan po resursima - možda baš i zbog takvog pristupa.
Najbolje je da se proba - skoro je izašla 9.2 verzija koja je sa regularnim paketima ispeglana do tančina (ne pamtim) i sve klizi besprekorno (portovi su više za "stable" ili "current" granu, pukli su neki vidim po forumu, drugi se ažuriraju sa novim verzijama biblioteka koje za sobom povuku rebuild desetina portova - među kojima i libreoffice i sl.). Ne preporučuje se kombinovanje portova sa paketima - meni su npr. samo bili potrebni za hplip scan opciju (i flash-plugin)...
Međutim, vratimo se na Slak, koliko bi ova promena eventualno bila odraziva na upotrebljivost Debian paketa na Slaku?
Last edited by Titty Twister on 31 Oct 2013, 01:42, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2013, 01:35


Bio sam ti napisao odgovor, ali mi se učinilo da sam bio preoštar pa sam ga obrisao. Odgovoriću ti kasnije.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 31 Oct 2013, 01:47


Video sam, ne radi se o aktivizmima i sl. - nisam ja skojevac, jehovista i sl., odgovaram na pitanje, polemišem o tehničkim stvarima...
Slek se pomalo izdvaja od ostalih linuxa, a moglo bi se jako odraziti na njegov dalji razvoj eventualna mogućnost upotrebe desetina hiljada Debian paketa...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2013, 02:29


Evo ovako. Nemam ništa protiv BSD aktivizma, ali mu nije mesto u ovoj temi. Ovde pričamo o Debianovom prelasku na novi init sistem.

Što se tiče Debian paketa, to nije realna briga. Na Slaku je preporučljiva instalacija nativnih paketa. Izuzetak su samo zatvorene propriatry aplikacije koje dolaze samo u deb formatu. Ovakvih aplikacija je malo, ali postoje. U ovom slučaju se vrši konverzija paket: datoteka sa nastavkom deb se otpakuje, sadržaj paketa izmeni ako je potrebno (a često nije) i zatim ponovo zapakuje.

Pelazak na novi sistem ništa ne menja. I dalje nije preporučljiva instalacija Debian paketa na Slak. Preporučljiva je instalacija nativnih paketa. Lično bih preporučio slackpkg + sbopkg workflow. Ako nešto ne postoji u osnovnom Slack repou, ne postoji izgovor za nekorišćenje SBo. Instalacija paketa iz drugih distribucija je "budženje" i nije preporučljiva.

Edit:
Btw, tužna je istina da ne postoji idealan sistem. Aktivizam obično podrazumeva idealizaciju i kao takvog ga treba uzeti sa rezervom. Niko ne kudi svog konja.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2013, 03:30


Titty Twister wrote:Video sam, ne radi se o aktivizmima
Jes' u pravu si. Možda to nije najbolji prevod za termin "advocacy". :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 31 Oct 2013, 08:06


Ma nije ni "advocacy" u mom slučaju - prosto odgovor na konkretno pitanje o FreeBSD-u, a kako nisam neki posebno napredan korisnik koji se npr. razume u programiranje - preporučio sam probu zainteresovanima i skrenuo pažnju na najjednostavniji način instalacije (jer i tu nastaju problemi - zvanični handbook stavlja u isti koš "release" verzije paketa i portove u uputstvima - što ne stoji)...
Ja na 2 harda imam Slak i FreeBSD - rade na istom hardveru, gotovo ista DE (+ gnome na bsd-u), aplikacije i imam uvid u moju situaciju.
Po meni je krajnje logično, pa i poželjno da distro koji je izašao pre mesec dana bude optimizovaniji u odnosu na drugi od pre godinu dana...
Nije dobro da se u svetu otvorenog softvera - zatvaramo.
Koristim Slak više godina i ne postoji alternativa koja će ga ukloniti jer na njemu mogu sve što mi treba, brz je i pouzdan itd., a FreeBSD se nametnuo zbog nekih gnome aplikacija i prvi put mi "iz cuga" sve radi bez ikakvih problema sa poslednjom verzijom (što je za Slak uobičajeno).
Kod Slaka ako "promućkate pre upotrebe" tj. postupite po uputstvu - tako će i biti odrađeno, kod FreeBSD-a to nije uvek slučaj, čak su verovatnije reinstalacije pojedinih paketa i sl. - do poslednje verzije. Slackpkg update opcija će odraditi posao i sve će raditi bez greške, dok kod FreeBSD pandana - "more biti (verovatno), ali ne mora da znači".
Kada je Debian u pitanju - postoje neki industrijski programi koji rade samo i isključivo na njemu, pa i to najčešće na nekim starijim verzijama.
Koliko mi je poznato, ako je i bilo nekih pokušaja "prepakivanja" - nisu uspeli...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2013, 12:09


E jbt. ne može jedna tema da prođe bez onoga čuvenog "čiji je veći". :-/
Daj more da naučimo nešto kad već čovek (bocke) hoće da piše i prenese nam znanje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Oct 2013, 13:28


Sve je ok, čika Brok. :) Samo sam skrenuo čoveku pažnju da nismo BSD Srbija. On kaže da nije bila namera i ok, ja mu verujem. ;)
Titty Twister wrote:Kada je Debian u pitanju - postoje neki industrijski programi koji rade samo i isključivo na njemu, pa i to najčešće na nekim starijim verzijama.
Koliko mi je poznato, ako je i bilo nekih pokušaja "prepakivanja" - nisu uspeli...
Ne znam koji su konkretni programi u pitanju. Ali kad je korisnički softver u pitanju, to radi sasvim fino. Recimo, primeri SlackBuildova koji funkcionišu upravo na taj način (prepakuju deb paket) bi bili: ScreenCloud, WinFF, TeamViewer i drugi,

A kad je u pitanju pokretanje starijih programa, postoje rešenja. Jedno od njih je pomenuto i u sledećoj temi. S tim da je ovaj metod testiran i radi samo na 32-bitnom Slaku. Teorijski je moguće i pokretanje starijih libc4 a.out datoteka. Na 64-bitnim sistemima nisam eksperimentisao. Ono što je istina je da Slak ne uključuje potrebne runtime biblioteke za pokretanje nekog starijeg softvera.

Naravno kad su u pitanju konkretni paketi, ako ne postoji gotovo rešenje, zaista moraš da poznaješ i Debian i Slack kako bi mogao da ručno konvertuješ paket ili napišeš shell skriptu koja to radi automatski. Takođe moraš znati i da dijagnostikuješ binarni format i binarne zavisnosti. Da li je a.out ili elf binarni format? Ako je elf, da li zavisi od libc5 ili libc6? Zatim koje dodatne biblioteke zahteva.

Što se tiče init skripti, Slack je kompatibilan sa sysv initom i podržava Debianove skripte. Ukoliko Debian pređe na upstart ili systemd, to neće biti problem. Onome ko ima iskustva i dovoljno znanja neće biti problem da na osnovu systemd ili upstart servisa napiše klasičnu init skriptu. S druge strane, ne sadrži svaki paket init skripte. To važi samo za servise i serverske procese, ne i za standardne aplikacije ili runtime i razvojne biblioteke. Znači, čak i da nije preporuka koristiti samo nativne pakete, brojka od 22.000 je smešna. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests