Diskusija o srpskoj Linuks distribuciji

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 12:06


Naravno sve ovo je u stvaranju, trenutno se bavimo "zemljanim radovima" stvaranjem temelja organizacije, ali ne smeta da se usput dogovaramo o metodu, kako ti se čini Brok?
Sasvim korektno.

Nego me naziv nacionalni distro, i ako je pod znakovima navoda baš preterano i ne raduje.
Mislim na sam termin, nacionalni distro. :P

E jedino ako bi finasijeri tražili baš tako da se zove, ali mislim da je to neko onako usput ovde pomenuo.

Preključe sam bio u Zdravstvenom Centru Studenica u Kraljevu da za časopis Libre uzmem intervju od glavnog administatora. Zašto je to zanimljivo za Libre, zato što im serveri rade na Ubuntuu, a i neka odeljenja (recimo hirurgija) kao krajnji korisnici koriste Ubuntu (preciznije mislim Lubuntu).
Intervju nisam obavio jer glavni sistem adninistrator nije bio tu, ali njegov prvi pomoćnik mi je sve ovo ispričao.
Biće intervjua, nadam se naredne sedmice.

Ovim hoću da kažem sledeće, da ako bi se ozbiljno prišlo projektu, sa udruženim snagama, za jedno godinu do dve bi smo mogli da imamo distro, jasno bez toga da mi imamo monopol nad tom distribucijom u smislu pružanja podrške. (pa na tome se i temelji ceo Linuks koncept, bez monopola i uz punu slobodu izbora).

Prilično se čudim, a o tome bi mogli više straiji korisnici Linuksa ili sami učesnici u projektu LUGoNS, oni su zapravo radili na distribuciji koja je zasnovana na Slekveru.
Nezvanično mi Meka reče da to još nije baš 100% zamro projekat, što je svakako odlično, ali se čudim, pošto je on pokrenut tamo negde 2005, a zadnja zvanična aktivnost bila 2007, da ga nisu završili.

Moglo bi se stupiti u kontakt i sa LUGoNS-om i porazgovarati na IRC kanalu o mogućnostima da se na toj platformi nastavi projekat.

Što se tiče samo Slekvera kao distribucije na kojoj bi se gradila srpska Linuks distribucija, neko je nedavno postavio na G+ video ili sliku (znaće neko tačno) sa Slekverom kao server OS-om na Sun SPARC server računaru koji ima uptime preko 10 godina. :O



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 12:09


i ne treba poistovećivati sa autokratskim režimima - mislim i da su mnogi gradovi, čak i države po EU prešle na linux...
Ali ni u jednom od tih slučajeva nije bila u pitanju "nacionalna distribucija". ;) "Nacionalna distribucija" je nešto što je, pored toga što je u praksi sama ideja prilično nerealna, viđeno samo u implementacijama u autokratskim državama. A i tamo bez nekog posebnog uspeha.

Praksa govori protiv te ideje. Uspešna uvođenja su zasnovana na rešenjima koja odgovaraju konkretnim potrebama, ne na osnovu nekog "zlatnog pravila" ili "opšteg rešenja". I sama implementacija zavisi od toga. Neka od rešenja podrazumevaju svoju infrastrukturu, druga koriste podršku vendora. Nema ništa loše ni u jednom ni u drugom pristupu.
Titty Twister wrote:Što se tiče zajednice i popularizacije linuxa u Srbiji - možda bi efikasniji pristup bio da postoji 1 zvanični linux forum umesto posebnih za npr. slek, mint, ubuntu itd.
Jedan zvanični forum ne može da postoji. GNU/Linuks sam po sebi ne predstavlja operativni sistem. Distribucija GNU/Linuksa predstavlja. To je faktička greška koju prave mnogi.

Nezvanični forum (što ti kažeš poput LQ) može da postoji i već ih ima nekoliko u Srbiji.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 06 Apr 2013, 12:57


Nacionalna u smislu državnog pokroviteljstva, namenjena državnim/javnim ustanovama i sl... Ona bi faktički bila otvorena i "internacionalna", kao i ostali linuxi... Uostalom, projekat se zove srb linux... Nebitno, ali bi bilo nepraktično pokretati novi zbog naziva...

To je ozbiljan posao i nisu male pare u pitanju, kao ni uštede i ne bih ga ja prepuštao volonterima - ugovor i kraj priče - sa Pat-om, sa našim fakultetima u vezi rada i tehničke podrške ili prevođenja ili već za šta su sposobni da izguraju posao.
Driblati se 8 godina oko nečega što ljudi samostalno uspevaju da odrade... Bruka...

Tih nekoliko pandana LQ-a na srpskom mi nisu poznati iako ih je više, a LQ samo jedan... :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 06 Apr 2013, 14:51


bocke wrote:
Nije baš tako crno. :) Bar u mom okruženju nema nikog ko ne koristi, nije probao ili bar čuo za Linuks. FLOSS ideologija je malo kompleksnija stvar. Ali za Linuks kao pojam su mnogi čuli. :) I da nisu hteli, nisu imali druge. Koristim GNU/Linuks već 12 godina.
Beograd i Novi Sad jesu centri oko kojih se sve vrti. Pogledamo li malo sire i uzmemo li u obzir manje gradove ili mesta, linux postoji, ali samo u tragovima. Ne bi da svedem srpsku linux scenu na ova dva grada, ali je stanje takvo kakvo jeste. Informisanost u manim sredinama takodje nije na nekom visokom nivou, sto se tice poznavanja slobodnog softvera. To je nasa realnost.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 18:57


Проблем генерално јесте у недовољној информисаности око ГНУ/Линукса и филозофије слободног софтвера уопште.
С тога мислим да би први и основни корак био формирање и установљавање организације/заједнице која би за почетак имала за задатак информисање и упознавање "широких народних маса" са ГНУ/Линуксом и слободним софтвером његовом предностима у употеби и слично.
Самим тим што би то била организација/заједница на нивоу србије могла би да се тражи помоћ од државе и неких од државних институција у виду финансија, просторија, техничке подршке итд. тек након тога би могло да се разговара о "прављењу" дистрибуције.
Дакле организација/заједница, како год, убедити неку од државних институција у потребу исте, концепту, плановима, пројектима, па тек онда све остало.
Сама поставка "националне" дистрибуције нема темељ, бар не на причама и половичним пројектима, што би са организацијом/заједницом, која би стајала иза ње, добила.
Да ли би била заснована на Слекверу, Убунтуу, Дебијану, Арчу сасвим је не битно, битно је развијање здраве свести, а Бога ми и савести.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 06 Apr 2013, 23:44


Sinisa wrote: Самим тим што би то била организација/заједница на нивоу србије могла би да се тражи помоћ од државе и неких од државних институција у виду финансија, просторија, техничке подршке итд. тек након тога би могло да се разговара о "прављењу" дистрибуције.
Па тај корак у стварању националног тј. државног дистроа је учињен још пре неколико година, а колико сам могао да разумем - подршка државе није изостала, направљено је и нешто под називом срб линукс, али се након тога запустило као да није ни урађено.
Ја заиста не познајем никога да га користи, нити сам чуо... Његово коришћење би била највећа популаризација линукса.

Ми форумаши се можемо организовати и кренути да правимо и какав ЛФС (није то никакав баук), али чему када нпр. постоји срб линукс или Слек (ово је ипак његов форум) као готово решење на коме би се могло базирати понешто ради популаризације код десктоп корисника и сл., док за замену виндовса по школама, држ. органима и сл. - не морамо верујем чак ни сугерисати држави јер су пилот покушај направили - али је једва жив, а након тог искуства питање је да ли би се опет упуштали у нешто слично у кризна времена.

Свака част нама линуксашима, али овај посао би требало да одрађују факултети - макар из едукативних разлога.
Нема сврхе "промовисати" линукс нама који га користимо, треба укључити младе снаге...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2013, 11:01


Као што кажеш, не познајем никога ко користи срб линукс и то је један од проблема који сам навео, можда и нај битнији.
Није нужно да се прави нова "национална" дистрибуција самим покретањем организације/заједнице, првенствени задатак би био популаризација линукса и његових предности и радње које би потпомогле тој сврси, инстал деј, предавања у школама испред организације и слично.
Држава покреће пилот програме па ако се неко прикључи океј, ако не опет океј, паре су ионако из буџета.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2013, 13:45


Skrenuo bih vam pažnju na današnji članak sa LZS. Lutherus se u članku pod nazivom "Zašto standardizirani Linux desktop neće nikada zaživjeti?" osvrnuo na neke stvari koje su pomenute i ovoj temi.
Mnoštvo korisnika, posebice novopridošlih te onih koji se ne snalaze ili pak ne mare za otvoreni kôd, često priča kako treba standardizirati desktop Linux – uvesti jedan paketni upravitelj, jedan tip paketa, jedan desktop, jedan određen način rada itd.

Mobile Raptorov bloger, Robin Lim, kaže korisnicima – slobodno zaboravite, to se neće dogoditi.

I zaista, Robin je u pravu. To se neće dogoditi i korisnici mogu slobodno zaboraviti na tu ideju.
Apsolutno se slažem s time i ranije sam i sam koristio argumente slične onima u nastavku teksta u par navrata. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 07 Apr 2013, 16:54


Standardizacija ne bi bila dobra stvar cenim...
Početniku preporučim/instaliram Ubuntu, Zenwalk i sl., dok to meni sada ne bi adekvatno završavalo posao (isprobao) pa se vozi Slek, a razlike između Sleka, Ubuntua i Zenwalk-a postoje u manjoj ili većoj meri...
Različiti su i pristupi među velikim, starijim distroima - i to je dobro, pruža se širi izbor.
"Slekere" ponegde nazivaju "lenjim LFS-ovcima" zbog vanilla pristupa, a sa druge strane nisu retke "kritike" zbog menadžera paketa i zavisnosti, to što nije "rolling", ali nekima baš to odgovara...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 07 Apr 2013, 17:18


Bez obzira na brojne razlike koje postoje medju korisnicima slobodnog softvera i Gnu/Linuxa kod nas, bilo da je u pitanju izbor grafickog okruzenja, distribucije, programa koji se koriste, do razlike u stavovima i misljenjima oko razlicitih pitanja koja se provlace kroz svakodnevnicu. Bilo bi dobro da se malo fokusiramo na nesto sto nam je zajednicko, a to je da smo svi u krajnjoj liniji korisnici jednog te istog proizvoda. To bi dalo mogucnost da se na nekom polju, uprkos silnim razlikama snage ujedine. Za dobrobit svih nas, i zarad opsteg napretka.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests