Diskusija o srpskoj Linuks distribuciji

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 04 Apr 2013, 15:03


sasa_ wrote: ...Tema ozivljena, bar na trenutak, za sve nostalgicare, koji ne zele da zaborave ovu distiribuciju i domaci projekat, koji iako vise ne postoji, vredan je pomena, i dan-danas...
Uz svo najiskrenije i najdublje poštovanje prema autorima cp6, bolje je da se na cp6 što pre zaboravi i krene novim putem, ili da se pak zanovi stari.
I ako je nostalgija uglavnom pozitivna ljudska osobina, od nje nešto i nema selameta.
Na komšije Hrvate sam pozitivn ljubomoran (znači ne u stilu da komšiji crkne krava, već daj i mi u Srbiji nešto da imamo).
Komšije imaju dve distrubucije. Nosonju, Arč based i Fusion, Fedora based.
Svaka im čast. :beer: Mogli bi da se malo ugledamo na njih.

Možda će baš ovaj ujedinjeni front vremenom iznedriti nešto.
A od komšija Hrvata bi mogli da sakupimo savete i tipove.

Nikada se ne zna, možda ćemo u budućnosti raditi na nekoj balkanskoj distribuciji, recimo imena Tesla Linuks ili Adriatik (ili Adriatix) Linuks...
Mislim na sve bivše YU republike, sada samostalne države. Za sada su to samo pusti snovi, ali u budućnosti, nikada se ne zna...

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Naredni postovi su nastavak iz teme cp6 Linux.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 05 Apr 2013, 10:43


cp6 linuks je završena priča odavno. Ne samo što je završena već je donela i mnogo štete celoj linuks zajednici u Srbiji. To je prvi projekat koji je dobio zvaničnu podršku vlade, sredstva.. Ljudi su jednostavno nestali. Treba mnogo vremena da prođe i da se pojavi neko mnogo ozbiljan i jak da bi ponovo mogao da računa na podršku nekog zvaničnog organa.

Što se tiče udruživanja, mislim da bi trebalo to da se desi. Realno, ni manje zemlje ni više zajednica. Pojedinačno, neke nemaju više od par ljudi. Moja porodica je brojnija od pojedinih. Ne znam samo odakle im pravo da se nazivaju zajednicom a pogotovo da stavljaju reč "Srbije" u nastavku. Sramota je da neko uopšte i pomisli da je to reprezentativna zajednica naše zemlje. Kao i kod svh pravih srba :), problem je u sujeti i što svako hoće da bude šerif u svom kraju.
Ja sam imao nekih ideja, koje sam podelio sa Bocketom na jednom kafenisanju.. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 05 Apr 2013, 13:04


Da je nekim slucajem, umesto na Ubuntu distribuciji, CP6 linux baziran na Debianu, trajao bi duze. Tesko je pratiti Ubuntu izdanja na svakih sest meseci, za to je potrebno imati dovoljan broj ljudi. U ovom projektu to nije bio slucaj. Svaka se skola placa, i na kraju se nauci ponesto. Za sledeci put...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 05 Apr 2013, 22:07


Što ne na Sleku...
Manje posla nego juriti Ubuntu, a završava posao barem jednako dobro...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 05 Apr 2013, 23:52


ako bi se koristio Ubuntu, onda obavezno LTS...on ima podršku 5 godina ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 05 Apr 2013, 23:54


Titty je u pravu, što ne na Sleku... Ili možda Linux from scratch?! Šalim se, svidelo bi mi se da bude na Sleku ali postoji problem u ljudskim resursima. Osim toga to je projekat koji bi trajao i jedini način bi bilo ponovno finansiranje.

Nego pitam se šta će nama to? Šta dobija domaća linux scena time i šta na svetskoj sceni znači još jedna distribucija?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 05 Apr 2013, 23:59


ne dobivaš ništa. samo čovjek koji je održava ima dodatne obaveze i zafrkanciju...
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 06 Apr 2013, 00:19


To niti može niti sme biti posao šačice dobrovoljaca/volontera...
Kinezi su npr. napravili svoj "državnički" distro baziran na bsd-u koji je ipak znatno manje fokusiran desktop korisnicima i sl...
To se uposli nekoliko profesora/asistenata na tehničkim/matematičkim fakultetima, a studentarija uči kraj njih i testira.
Onda nema ni pritisaka zbog piraterije, koristi se mnogo stabilniji i bezbedniji sistem itd. itd...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 06 Apr 2013, 08:35


Shicy wrote:ne dobivaš ništa. samo čovjek koji je održava ima dodatne obaveze i zafrkanciju...
@Shicy, koliko se koriste "Nosonja" i "Fusion linux" kao domaci projekti? Ili se sve svodi na izbor najpopularnijih distribucija sa Distrowatch sajta? Koliko su popularni domaci projekti kod linux korisnika?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2013, 08:45


Ne vidim šta bi se dobilo "nacionalnom distribucijom". Taj koncept postoji samo u nekoliko autokratskih država (Kuba, Kina, itd). A čak ni tamo nije zaista zaživeo u praksi. Po meni je bolje uložiti trud u ozbiljniji projekat FLOSS lokalizacije i razvoja lokalno specifičnih servisa.

Ne znam konkretne razloge zašto je projekat stao. Čuo sam neke glasine, ali se ne bih usudio da na osnovu njih donosim bilo kakav zaključak. Mislim da bi u nekoj konkretnijoj analizi bilo potrebno videti i kakva je konkretno bila podrška vlade. Da li se ona ogledala kroz ozbiljniju institucionalnu i finansijsku podršku? Ili je bila ograničena na (uglavnom) moralnu podršku?

Takođe je zanimljivo da je SrbLinuks stao u 2009-oj. To je godina i kada je FSN prestao sa radom. Nisam imao nikakva saznanja da je SrbLinuks sarađivao sa bilo kojom postojećom zajednicom u Srbiji i bilo bi jako zanimljivo znati da li je to bio slučaj i na kom nivou saradnje. Bilo kakav nacionalni projekat mora imati saradnju i sa drugima. Veliki su rizici ako se to ne uradi.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests