FreeBSD i Slackware

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 10 Jan 2013, 00:17


Super osvrt ;)
Svaka čast ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 12 Feb 2013, 22:51


Poredim ih i ja već duže vremena i neki zaključak je taj da je Slek najsličniji BSD-u u linux svetu, a u praxi ne vidim nikakvu razliku u brzini i stabilnosti - za mene kao desktop korisnika.

Skoro sve se može pogurati na BSD-u kao i na Sleku - ali malo teže (za flash-plugin se npr. mora koristiti Opera - bar u mom slučaju) jer je linux ipak više desktop orijentisan u odnosu na BSD.
Za desktop upotrebu postoje drugi, specijalizovaniji "BSD-i" poput npr. PCBSD-a (samo na njemu i FreeBSD-u možeš npr. instalirati oficijelni, vlasnički nvidia drajver za grafiku - može biti važno ukoliko želiš da igraš kakvu igricu koja zahteva 3D akceleraciju, ili kako već), ali preporučujem FreeBSD jer se modifikacijom 3-4 fajla može postići i "automount" ukoliko se želi, stabilnost, brzina itd.

Izbegavam instalaciju preko portova jer se može odužiti, ali preporučujem promenu repozitorijuma za pkg_add komandom

Code: Select all

setenv PACKAGESITE ftp://ftp.freebsd.org...
jer po "difoltu" upućuje na "release" repo koji se nikada ne ažurira, dok se paketi u npr. "stable" repou ažuriraju.

Ima FreeBSD još jedan fenomenalan paket menadžer - pkgng - sve u jednom, ali koristi pkgbeta.freebsd.org repoe koji su trenutno prazni jer su skoro imali kakvih bezbedonosnih propusta i povukli novije pakete...

Odličan handbook, forum, nema greške sa BSD-om, čak su valjda i kinezi na njemu bazirali svoj distro državnog operativnog sistema za upotrebu u državnim organima...

Ostalo je bocke više nego dobro objasnio, ali bih izdvojio linux kompatibilnost (neophodna za instalaciju npr. prethodno navedenih nvidia drajvera i flash-plugina), razvojnu perspektivu, portovi sa blizu 30 000 programa itd.

Pričati o bsd-u a ne pomenuti OpenBSD bi bila greota - jedan od najoptimizovanijih i najsigurnijih distroa ikada!

Sve manje važi "pravilo" da se na desktopu favorizuje linux naspram bsd-a, ali ja to još uvek radim jer je taj linux Slek :) koji po meni ne zaostaje u stabilnosti i što si zahtevniji korisnik - bolje te služi, a ipak značajno jednostavniji tj. brži za instalaciju na desktopu, ali naglašavam - nema greške sa BSD-om i ohrabrujem upotrebu makar radi učenja.



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 07 Dec 2012, 13:34

Post Napisano: 13 Feb 2013, 15:56


Juce instaliran xorg i XFCE 4.10.Ali imam problem,posto trenutno FreeBSD 9.1 guram u Virtualbox-u posle dizanja grafickog okruzenja mis mi ne radi.Kad uhvatim vreme ovih dana pro Google-acu problematiku misa.U /etc/rc.conf mi stoji moused_enable="YES".Sve u svemu ranije sam mnogo puta instalirao FreeBSD ali nikada nisam stigao do grafickog okruzenja ovo mi je za sad najdalji put koji sam presao koristeci FreeBSD



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 13 Feb 2013, 16:12


@muzicar
Da li si ubacio u /etc/rc.conf sledece linije?
hald_enable="YES"
dbus_enable="YES"
Open your source open your mind



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 07 Dec 2012, 13:34

Post Napisano: 13 Feb 2013, 18:45


naravno na kraju fajla su ubacene te linije nakon instalacije xorga



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 13 Feb 2013, 18:59


FreeBSD Handbook

Pomenuta modifikacija /etc/rc.conf je nužna, a konfiguraciju dovršavaš i proveravaš sa:

Code: Select all

# Xorg -configure
# Xorg -config xorg.conf.new -retro
pa ako se Xorg lepo podigne i miš radi (ne pamtim da nešto nije funkcionisalo), izađeš sa Ctrl+Alt+F1, pa Ctrl+C, a onda kreiraš xorg.conf tj. kopiraš onaj koji si prethodno uspešno testirao:

Code: Select all

# cp xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
Handbook je najbolji u poređenju sa drugim distroima sa kojim sam ja do sada imao posla...



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 07 Dec 2012, 13:34

Post Napisano: 13 Feb 2013, 19:18


ja sam odradio samo X -configure i to je to



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 14 Feb 2013, 11:39


Tek sada sam stigao da pročitam ovu odličnu temu.
Em je pitanje odlično em su odgovori odlični, što temu čini top.

Imam par pitanja, išao sam redom pa sam citirao Bocketa na nekoliko mesta
Bocke wrote:...Takođe postoje i hibridna rešenja bazirana na GNU Lib C biblioteci i BSD kernelu. Napr: Debian GNU/kFreeBSD...
Kako se pokazala ova varijanta u praksi ako imaš info ili bilo ko drugi ko je upoznat.

Dodatak
Evo jako brzo sam naišao na jedan pregled kada je reč o Debian GNU/kFreeBSD (pitanje koliko je realan jer sam na Distrowatchu nailazio i na subjektivne preglede distribucija, tipa ako autor ne voli taj distro onda ga ocrni ili obratno, ako ga voli onda je on bez konkurencije "najbolji").
http://distrowatch.com/weekly.php?issue ... 25#feature" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako ima još sličnih projekata bio bih zahvalan da ih pomenet ili napišete neku o njima, na prvom mestu kako su se pokazali u praksi.

Drugi dodatak/edit
Guglajući nađem baš Bocketov članak o Arch BSD-u :)
http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTI4MTk" onclick="window.open(this.href);return false;
http://archbsd.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
Bocke wrote:...Slack koristi BSD-oliki init sistem. Umesto /etc/init.d i sys V start/kill skriptova, koriste se /etc/rc.d i rc.script skripte...
Pored Slekvera, da li se varam ili i Red Hat koristi init sistem? Sve bih rekao da je tako, ali nisam siguran.
I da li je poznato tebi ili nekom koji Linux distro pored Slekvera i možda Red Hat-a koristi init sistem, i tu nisam siguran ali mislim da Arč isto koristi init sistem. Ispravite me ako grešim?
Bocke wrote:...Testirao sam malo i NetBSD. NetBSD je malo siroviji od FreeBSD. Iako je particionisanje moguće odraditi automatski pri instalaciji (samo u opciji "na ceo disk")...
Ovo pitanje odavno hoću da postavim ali mi uvek nekako izmiče.
Iz kog razloga, a primetio sam da se to baš forsira kod FreeBSD-a (malte ne postalo je neozaobilazno pravilo) da se prilikom particionisanja obavezno odvajaju /boot, /root, /var, /tmp i obavezno /usr kao zasebne particije.
Na više mesta sam nailazio da je tako bolje particionisati (čak i neke Linuks distrubucije) zbog većeg stepena bezbednosti.

Kada bude neko od Vas mogao bio bih mu zahvalan na odgovrima.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 19 Feb 2013, 15:51


Korisno uputstvo za nove desktop korisnike FreeBSD-a.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 14:45


Dobio sam jednu zanimljivu konstataciju u vezi freebsd-a, tj dve...
Prva je da kernel i RAM "naopako" rade kod gnu/linux-a i freebsd-a ... tipa: UNIX drugacije radi sa kernelom i memorijom ...
Druga konstatacija je sto sve mozes pokrenuti u jail-u i radice potpuno nezavisno ...
Ove info sam dobio od drugara, saradnika koj radi u NCR-u i ima 3 bsd-a. Usput, pomogao mi je malko pri razumevanju bsd-a uopste i deluje mi lagan, samo ukoliko znas sta radis... ukoliko ne znas - onda ces blenuti ko tele u sarena vrata ... znaci fora je da sze ne preporucuje pocetnicima ...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests