Najstabilniji distro?

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 06 Apr 2012, 21:57


Pa dobro, ne morate baš da ističete Slackware :)
Stoji gore u zagradi ,,naravno, posle slackware-a) ;)



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 07 Apr 2012, 00:38


Za moj desktop - Zenwalk (mislim da i Pat aktivno učestvuje u izradi - pročitah negde).
Standardna verzija sa XFCE-om je lepša (naročito fontovi), ali Gnome edicija (2.32.1) je jaka ko zemlja.
Pokušavao sam i razne tzv. kotrljajuće distroe i nikada to nije "pilo vodu" na zadovoljavajući način. Zadnji u nizu je bio PCLOS 2012 sa KDE (jer mi je odranije ostao u dobroj uspomeni), ali se uzjebao nakon par nedelja - iz čista mira je pukao X...
BSD-i - što su noviji stvaraju mi više problema (izgleda da fale i neke bitne biblioteke kojih nema ni u portovima) pa sam digao ruke i od njih.
Mislim da više neću isprobavati i tražiti "preko leba pogaču".



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2012, 00:49


slackmuz wrote:Pa dobro, ne morate baš da ističete Slackware :)
Stoji gore u zagradi ,,naravno, posle slackware-a) ;)
Pa dobro, 'ajd' onda ovako :grin:

4. FreeBSD
5. NetBSD
6. OpenBSD



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2012, 01:09


Nisam nikad koristio BSD...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Apr 2012, 01:23


Ima vremena. ;)

Nisam ni ja isprobao sve, tek neke BSD distribucije.

Po nekom mom skromnom mišljenju, BSD distribucije imaju više zajedničkog sa Slackom nego što Slack ima zajedničkog recimo sa Ubuntuom (ajd' neću da kažem sa Mintom :grin: ).
Tačno, BSD razvija nezavisno jezgro dok Slack koristi Linusovo jegro kao i Ubuntu.

Inače u planu mi je da dignem FreeBSD u dual bootu sa Debianom.

Neki danas koriste pojedine BSD distribucije, a ima i specijalizovanih za to, kao svojevrstan firewall pre servera, jasno kao zaštitu.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 07 Apr 2012, 21:17


Debijan naravno.. :)
Stable grana jeste malo outdated ali ja ga koristim svakodnevno i nisam naišao na neke probleme. Za one koji žele nešto noviji softver, može se koristiti i testing grana koja je takođe prilično stabilna.

Čuo sam i da su RHEL/CentOS prilično stabilni, baš kao i Debijan ali nisam probao.

U principu svaka "jednostavna" distribucija koja ne prati odmah baš svaku inovaciju, koja ne želi da po svaku cenu drži bleading-edge softver u svojim repoima i koja nije rolling-release bi trebala da je prilično stabilna.

@brok

Igrao sam se jedno vreme sa FreeBSD-om. Smatram da je odličan sistem ali bih za desktop varijantu uvek pre odabrao linuks.
Takođe, probao sam i PC-BSD ali je bio prepun bagova i bubica. Inače PC-BSD mi je veoma zanimljiv projekat ali svaka sledeća verzija me sve više i više razočarava. Mislim da se ni jednom nisam zadržao duže od par dana.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 80
Joined: 05 Apr 2012, 05:45
Location: Cyber Space
Contact:

Post Napisano: 14 Apr 2012, 07:05


Calculate Linux
Resistance is futile, you will be asimilated!Ubuntu
http://laikexpert.googlepages.com



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Apr 2012, 12:12


Ljudi pričaju da je stabilan, ali ne bih prerano donosio ocenu. Postoje distribucije sa mnogo dužom tradicijom. :) To ne znači da je Calculate ovakav ili onakav, samo je preranjeno reći da je "najstabilniji". Drugo, baziran je na Gentoo. Gentoo je rr, ne znam za Calculate. Ali to nekako ne uliva poverenje za ocenu "stabilnosti". Calculate je tek 4 godine mlad, tako da ima vremena i da me demantuje.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 46
Joined: 31 Jan 2012, 23:04

Post Napisano: 14 Apr 2012, 13:28


Broker wrote:1.Slackware
2. Debian
3. Red Hat
Prva dva ok, dok je treći ipak varijanta za komercijalna server rešenja, gotovo malo njih i komercijalno koriste RHEL za desktop.

Ako ćemo za servere, onda tu glavnu priču vode Solaris i Oracle bez premca.

Za dekstop rešenja mrtva trka izmedju Slacks i Core Debian (po mom mišljenju i iskustvu), mada i Mintiša ne zaostaje :afro:



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 14 Apr 2012, 14:08


Rafa wrote:Inače PC-BSD mi je veoma zanimljiv projekat ali svaka sledeća verzija me sve više i više razočarava. Mislim da se ni jednom nisam zadržao duže od par dana.
Znam za ovo, žalio si se i na MC-u i po malo mi je to i čudno bilo još tada.
Ne znam, kod mene je ferceralo sve po PS-u.
Jedina zamerka ako je to uopšte zamerka, paketi su mu malo robusniji, recimo skype paket je nekih 72 mb itd...

Inče PCBSD je toliko jednostavan za install, smeo da se kladim da bih ga instalirao bukvalno vezanih očiju.
Mnogi čim čuju BSD odmah pomisle, joj to dolazi sa onim "crnim" pa mora da se čačka da bi se dobio GUI :cheesy: , tako i jeste kod većine BSD distroa ali kod PC-BSD nije, ima GUI install, zato i navodim da bih mogao da ga instaliram vezanih očiju.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests