Najbagovitiji distro

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 06 Feb 2012, 02:26


Dakle, radi se o nečemu što vam je ostalo u gorkoj uspomeni - možda bi bilo dobro postaviti i anketu, ali ja trenutno ne zapažam tu opciju...
Da dodelimo "fenjerče" i pozitivno iskritikujemo ono što nam nije zadovoljavajuće radilo.
U mom slučaju to su Suse (nije da nije radio, ali je radio jako traljavo), Debian (ujebo se za par dana pri regularnom korišćenju (ništa root) iako je bio "stable" za razliku od npr. Ubuntu-a koji je klizio regularno) i šampion, "svetlost u mraku", "svetionik među fenjerima" u mom slučaju je - Fedora...
Ona u live režimu radi besprekorno, ali nakon instalacije i pri prvom restartu - mogu samo da je nemo posmatram jer mi miš i tastatura - ne postoje...
A imao sam tako žarku želju da je isprobam...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 06 Feb 2012, 10:03


Iskreno, nešto mi se svidjelo kod svake distribucije koju sam probao. Tu računam i OpenSuSE i Fedoru. Ne sjećam se da sam koristio (zapravo više probao) neki distro koji je bio neupotrebljiv. Kao najbagovitiji, možda bih spomenuo Mandrivu - koju god verziju sam probao, bilo je milion bubica.

Fedora je dosta specifična, jer je testni poligon za RHEL. Čak mislim da to otvoreno navode, naravno u malo ublaženoj varijanti. Obično je treba izbjegavati bar mjesec dana po izbacivanju nove verzije, čisto da se nakupi nadogradnji koje ispravljaju silne propuste. S druge strane, neke verzije stvarno treba preskočiti. Ja sam je koristio oko godinu dana i dok sam 10-kom bio prezadovoljan, 11-ka me je natjerala da promjenim distribuciju... a nije mi se vraćalo na 10.

Opcija za glasanje ti se nalazi na samom dnu.
glasanje.png



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2012, 01:08


Suse iz serije 9.x je bio užasno bagovit. :) I ja sam neko vreme koristio Fedoru. Znala je biti nestabilna, ali mene su više nervirale stalne promene - čas jedna, čas druga novotarija. A kad pogledaš RHEL, on je u biti konzerva od distroa. A Fedora je više test polje - nešto kao Nevada za vreme testiranja prvih atomskih bombi. No, ako se to uzme u obzir, Fedora je čak i dosta stabilna. Treba je prihvatiti kao eksperimentalni distro i to je to.

Btw, ako treba pomoć za glasanje, kaži. ;)



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 07 Feb 2012, 01:18


Hvala za info, ali kad razmislim možda je i bolje ovako da ljudi samo nabrajaju šta im kod linux-a nije polazilo za rukom jer bi forma ankete možda imala kontra efekat i ličila na kakvu "crnu listu" distroa od kojih se treba sklanjati (što zaista ne mora da znači).
Dok je na nekim konfiguracijama išlo traljavo, na drugima je isti distro znao savršeno da "legne"...
Ja sam bio u čudu kada mi je npr. Debian pucao iz čista mira, ili gnome2 ludovao do neupotrebljivosti na FreeBSD-u - ponekada bih odradio nanovo instalaciju i većina stvari bi došlo u red, ali je to ostavilo takav "prvi utisak"...
Osnovni uslov mi je bila - pouzdanost, da ne moram da rešavam neke "tekuće probleme" kada već imam prioritetnije stvari da radim kojima odlaganje nikako ne bi išlo u prilog, ne računajući potrošeno vreme i živce.
Slackware se pokazao idealnim sa svim svojim manama, kao i neki na njemu bazirani distroi (u mom slučaju gde se i windows mučio).



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2012, 14:53


I ako sam "stolmanovac" rećiću iskreno, GNU Hurd je do sada najbagovitiji distro po mom skromnom mišljenju, mada on i nije Linux distro.
Nadam se da će poraditi nešto po tom pitanju. Probao sam ga samo u live režimu.
Imam u planu da probam GNU Debian distro, zapravo GNU OS sa Debianovim instalerom.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 99
Joined: 20 Feb 2011, 23:29

Post Napisano: 10 Feb 2012, 12:55


Kod mene se OpenSuse najlosije pokazao. Veoma lep distro ali ima neka "resenja" koja mi nisu bas jasna. Kada sam pokusao da podesim pppoe konekciju trazio mi je odredjen fajl. Taj fajl je trebao da skine sa neta ali nije mogao posto nisam mogao da podesim net zbog nepostojeceg fajla i tako u krug.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 24 Mar 2012, 20:34


Vidim da je stari pos ali cu se nadovezati ciso zbog informacije. Vezano za Fedoru, u firmi u kojoj sam radio sistem administrator se kleo u Fedoru. Inace decko je genije programer samouk,muzicki producent,graficki dizajner,network guru,linux guru,hardver guru,wifi guru takoreci IT guru. E sada napisao je softver sa bazom za menadzment korisnickih naloga podignut na fedori, svaki segment mreze je imao ruter koji smo pravili od starih Pentijum 2 masina, pod ferdorom takodje predefinisani njegov softver baziran na linux firewall-u itd.Posto je Fedora zvanicni test poligon RH. I nesto sto je on smatrao za genijalnim sto na svakih sest meseci nova verzija izlazi i on mora da je iskoristi. Kada se jedan dan desilo koliko se secam sa Fedora 9 i nesto sto nije radilo sa njegovim softverom i bazom, dok je on trazio kako da podesi misleci da je do njega, cetiri dana nikome nije internet radio. Tada se okrenuo Centos OS-u i dan danas radi na njemu. Inace centos je baziran na Red Hat Enterprise za jedan starijoj generaciji. I jedan od stabilnijih serverskih resenja u okviru linux-a. Do sada sam radio kod tri internet provajdera i svi su ga koristili.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 24 Mar 2012, 21:11


Meni je Chakra (prethodno izdanje, ne ovo iz februara ove godine) ostala u lošem sećanju. Ne mogu da se setim tačno, ali znam da je bilo nešto oko podešavanja mreže. Ubilo me i na kraju sam je prebrisao nekim drugim distroom. Takođe, u lošem sećanju nosim i Mint KDE 12. Toliko je lepo radio u početku, a onda odjednom je počeo da baguje kao nenormalan. Svakog dana, kad ga uključim, sve ispremeštano, neke aplikacije deaktivirane (Grub2 Editor), itd... Koristio sam Fedoru 15 KDE i lepo se pokazala, mada sam je kratko koristio. Što se tiče Slackware-a, zadovoljan sam, ali najviše sam koristio (i danas koristim) Kubuntu. Još mi je sad mnogo milije da ga koristim zbog ovoga što se izdešavalo sa Canonical-om. Nikad nisam voleo tu kompaniju. Odo' ja malo u off :)
Dakle, Chakra i Kmint ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 01 Apr 2012, 14:57


Ja sam magnet za BUG-ove...
Instalirao sam Debian --> nema drajver za grafičku
Instaliram Ubuntu, nestane mi struje i tu je kraj
Instaliram Kubuntu, ne radi mi internet kako treba, sve nešto traljavo
Instaliram Mandrivu, ne umem da nađem drajver za grafičku, a kamoli da ga instaliram
Instaliram Chakru, treperi mi miš i isti je problem kao i sa mandrivom
Instaliram Pear OS 3, loše urađena lokalizacija na Engleski
Instaliram Cent OS, isto kao i sa debianom
Instaliram Xubuntu, mnogo mi je usporeno radio, pola sata čekam da mi otvori običan prozor
Instaliram OPEN Suse, ne mogu da pristupim repoima, sve sam pokušavao, ili čak i kad pristupi, neželi da instalira aplikaciju, ili je i instalira, ali je nema nigde, kao da nije ni instalirana...

+ kod svih distroa, internet mi je užasno usporen, nema distribucije de radi lepo... čak ni Slackware i to je moj najveći problem zbog koga i menjam često distribucije, nadam se da će negde proraditi. Probao sam na ubuntu zajednici nešto da uradim, ali ništa nije pomoglo... čak nemaju ni ideju šta bi moglo da bude... :-/



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 01 Apr 2012, 15:37


Prvo pa muško. Bug se tretira propust u sistemu a ne neinformisanost korisnika. :grin:
Kako za Debian nema drajver. Nemoj komšo da zezaš. :)
Znam da imaš nVIDIA grafičku kartu a za nju itekako ima drajvera.

I kod većine drugih stvari koje si nabrojao je tako.

Nisam ovo shvatio, nestane ti struja kada instaliraš Ubuntu, jes' baksuz distro. :grin:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests