cp6Linux

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:05


cp6Linux дистрибуција, чији се развој обавља на Електротехничком факултету Универзитета у Београду, а финансира из буџетских средстава Министарства за телекомуникације и информатичко друштво, је општенаменска Linux дистрибуција која има за циљ да десктоп и пословним корисницима омогући коришћење слободног софтвера на српском језику и прилагођена је раду корисницима у Србији, што укључује програме и подешавања који су пригодни за коришћење у Србији и на српском језику.

Дистрибуција је базирана на дистрибуцији Ubuntu, али садржи сопствене пакете локализоване на српски језик и укључује додатне и другачије програме од оних који су подразумевано укључени у Ubuntu. Дистрибуција cp6Linux укључује екстерно обављену локализацију главних пакета (KDE, GNOME, Firefox, Thunderbird, OpenOffice.org...) и локализацију додатних програма и програмских пакета који су неопходни за инсталацију и подешавање система и инсталирање додатних програма, као и подешавања специфична за употребу у Србији. Дистрибуција ће бити доступна у варијантама за кућну употребу, употребу у школама и факултетима и у варијанти за канцеларијску употребу.

Локализација ће бити доступна на ћирилици и латиници, а сама дистрибуција биће компатибилна са пакетима матичне дистрибуције Ubuntu како се не би стало на пут самосталном додатном подешавању система корисничким потребама и преференцијама, односно коришћењу додатних програма који неће бити укључени у саму дистрибуцију cp6Linux.
[attachment=1]
[url=http://www.cp6linux.org/izdanja/final/c ... -final.iso]
Image
Attachments
cp6.jpg
Last edited by Brok on 29 Dec 2011, 17:57, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:22


Šta je sa SrbLinuks-om? Čini mi se da je poslednje izdanje iz 2009, a ni forum im više nije aktivan.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:23


i meni se tako cini  :-/



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:25


ovo im spada u "nove diskusije"
Zanima me kome da se obratim u vezi daljeg razvoja cp6linux distibucije. Rado bih ucestvovao i pomogao. Zanima me takodje kako napreduju "radovi"
datum: дана 27. September 2010 - 9:34.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:26


Je li dobio odgovor? :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:29


iskreno, nisam siguran

ali ovo je porazavajuce:
Послао SasaPet дана 9. March 2011 - 17:12.
in

    Дистрибуција србLinux

Као што пише у наслову.
"2009 - Прво бета издање" Да ли је ово "коначна" верзија или се и када очекује нова.
Знам да је реч коначна мало престога, али хоћу рећи да нема новијег издања, а мислим да би требало да се појави, макар као стабилна верзија.

Поздрав.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 29 Dec 2011, 18:06


Ma to je ionako licilo na gomilu drugih "drzavnih" projekata -  potrosi pare na nesto sto ce jedva da radi, reklamiraj ga malo, pa onda gurni u neku provaliju, da se ne cudi niko gde su otisle pare.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 28
Joined: 22 Dec 2011, 18:27
Location: Teslić

Post Napisano: 30 Dec 2011, 00:34


Sobzirom da ga je razvijala ekipa sa ETF-a u Bg-u vjerovatno je dio ekipe (nosioci posla) završio ili napustio ETF pa tako da je i proekat stao.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 30 Dec 2011, 11:27


Slažem se sa @3fko. Mislim da sam negde na domaćem linux nebu pročitao da se upravo ovako i dogodilo (mislim da smo to pominjali i u jednoj temi na MC). U svakom slučaju, žao mi je što je to jedan od neuspelih projekata.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 04 Apr 2013, 14:37


Moja prva distirubicja, sa kojom sam poceo, kao novopeceni linux korisnik. Iako je davno ukinuta podrska, zvanicni sajt jos uvek postoji, i moguce je preuzeti sve cetiri verzije koje su nekada postojale :

http://www.cp6linux.org/sr/cir/download

Tema ozivljena, bar na trenutak, za sve nostalgicare, koji ne zele da zaborave ovu distiribuciju i domaci projekat, koji iako vise ne postoji, vredan je pomena, i dan-danas...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests