Moje post-instalacione beleške

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Nov 2014, 17:41


Meni ne treba podsetnik, pošto već imam dobro uhodanu rutinu, ali rekoh da podelim za slučaj da nekome bude koristilo. :) Mada je ovo više za trenutne korisnike Slackwarea. Novajlije će se teško snaći. Ovo je za 64-bitni Slack.
  1. kreiranje običnog korisnika

    Code: Select all

    adduser
  2. podešavanje lokalizacije (/etc/profile.d/lang.sh - obično en_US.utf-8)
  3. podešavanje tastature

    Code: Select all

    cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf /etc/X11/xorg.conf.d

    Code: Select all

    	Option "XkbLayout" "rs,rs,us"
    	Option "XkbVariant" "latin,,"
    	Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp,grp:alt_shift_toggle"
    
  4. prvi update

    uklanjanje tarabe ispred jednog od mirrora iz /etc/slackpkg/mirrors, zatim:

    Code: Select all

    slackpkg update
    slackpkg ugprade-all
  5. instalacija slackpkg+

    a) omogućavanje alienbob, alienbob-restricted, multilib i slackpkg+ repoa
    b) postavljanje da multilib repo ima prioritet u odnosu na zvanični
    c) ažuriranje liste paketa

    Code: Select all

    slackpkg update gpg
    slackpkg update
    e) instalacija multilib i compat32 paketa

    Code: Select all

    slackpkg upgrade-all
    slackpkg install *compat32
    f) instalacija ffmpeg i vlc iz alienbob-restricted
    g) instalacija libreoffice, flash plugina, chromiuma, jave i steama iz alienbobovog repoa
  6. instalacija sbopkg

    a) instalacija evince, file-roller (ili engrampa), viewnior, gvolwheel, brasero, claws-mail, filezilla
  7. vraćanje .bashrc, .vimrc, .Xresoruces konfiguracionih datoteka iz backupa
Ovo bi bio "brzi" postupak. Ako imam viška vremena, može to i da se iskomplikuje (eventualno se to i desi). ;) Inače, imam naviku da preskačem KDE i emacs pri instalaciji. A X server pokrećem ručno putem "startx". :)

Što se tiče upotrebljivosti ovog "uputstva". Nije upotrebljivo za one koji nemaju iskustva. Za one koji imaju... Šta ja znam. :) Meni nije problem ni da ispišem i ceo postupak, ali ne stignem to sada.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Nov 2014, 10:45


Evo i malo detaljnije verzije za one koji nisu na "ti" sa Slackom (ili nekim od pomenutih alatki iz prethodnog posta). :)
  1. kreiranje običnog korisnika

    Code: Select all

    adduser
    Za neupućene, drummer je napravio mini-upustvo ovde.
  2. podešavanje lokalizacije

    Sistemsku lokalizaciju volim da ostavim na engleskom. Korisnik može specifikovati specifičnu lokalizaciju u .profile datoteci u svom kućnom direktorijumu. Ali pošto Slackware originalno koristi ISO-8559-1, obično promenim lokalizaciju na en_US.utf-8. Ukoliko to ne uradite, imaćete problem sa unosom ćirlice ili naše latinice.

    Dakle postavite tarabu (#) na sam početak sledeće linije:

    Code: Select all

    export LANG=en_US
    A uklonite tarabu sa sledeće linije:

    Code: Select all

    # export LANG=en_US.UTF-8
    Takođe pogledajte i na sledeći link.
  3. podešavanje tastature

    Kopirajte šablon "90-keyboard-layout.conf" iz /usr/share/X11/xorg.conf.d u /etc/X11/xorg.conf.d:

    Code: Select all

    su
    cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf /etc/X11/xorg.conf.d
    Zatim, koristeći omiljeni tekst editor izmenite:

    Code: Select all

    	Option "XkbLayout" "us"
    	#Option "XkbVariant" ""
    	Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"
    
    u:

    Code: Select all

    	Option "XkbLayout" "rs,rs,us"
    	Option "XkbVariant" "latin,,"
    	Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp,grp:alt_shift_toggle"
    
    Ovo definiše 3 rasporeda tastature: srpsku latinicu, srpski i engleski (ako niste iz Srbije ovde ćete morati da napravite malu izmenu) omogućava zatvaranje X servera pomoću CTRL+ALT+Backspace i podešava ALT+SHIFT kao prečicu za menjanje rasporeda.

    Ljudi često korist setxkbmap umesto ovoga, ali meni je ovako elegantnije i lakše za kontrolu. Kad smo već kod setxkbmap možete je staviti i u .xinitrc ili .xsession. Možete čak i specifikovati više rasporeda i kombinaciju tastera za prebacivanje. Ali o tome vam ovde neću pisati, jer to ne koristim i lično. Samo znam za opciju s obzirom da sam to istraživao u vreme dok sam učestvovao u pisanju članka o lokalizaciji na SlackDocs wikiju (docs.slackware.com).
  4. prvi update

    uklanjanje tarabe ispred jednog od mirrora iz /etc/slackpkg/mirrors. Primer:

    Code: Select all

    # SERBIA (RS)
    # ftp://mirror2.etf.bg.ac.rs/slackware/slackware64-14.1/
    # http://mirror2.etf.bg.ac.rs/slackware/slackware64-14.1/
    Ovde skinite tarabu sa jednog od mirrora. Bilo ftp ili http, ali ne i oba:

    Code: Select all

    # SERBIA (RS)
    # ftp://mirror2.etf.bg.ac.rs/slackware/slackware64-14.1/
    http://mirror2.etf.bg.ac.rs/slackware/slackware64-14.1/
    Mada, imajte na umu da ETF nije uvek najažurniji. Recimo mirror, iz nekog razloga, kasni za vreme praznika ili u toku ispitnih rokova. :cheesy: Dobro, ne znam da li je baš u tom periodu, ali imaju dugo prekide u toku leta. ;)

    Alternative su recimo: blizoo.mk mirror - sjajan makedonski mirror, bugarski, rumunski, austrijski ili nemački serveri. Ili bilo koji drugi server iz datoteke mirrors.

    zatim:

    Code: Select all

    su
    slackpkg update
    slackpkg ugprade-all
  5. instalacija i podešavanje slackpkg+, instalacija dodatnih paketa

    Slackpkg+ je "dodatak" za Slackpkg koji omogućava korišćenje više repozitorijuma binarnih paketa u isto vreme. Poslednju verziju možete preuzeti odavde:
    http://sourceforge.net/projects/slackpkgplus/files/" onclick="window.open(this.href);return false;

    Lično koristim sledeće repoe: alienbob, alienbob-restricted, multilib i slackpkg+.

    Ovo se podešava u datoteci /etc/slackpkg/slackpkgplus.conf. Podrazumevano podešavanje izgleda ovako:

    Code: Select all

    REPOPLUS=( slackpkgplus restricted alienbob slacky )
    Kod mene to izlgeda ovako:

    Code: Select all

    REPOPLUS=( slackpkgplus multilib restricted alienbob )
    Na 32-bitnoj instalaciji bih samo izbacio multilib:

    Code: Select all

    REPOPLUS=( slackpkgplus restricted alienbob )
    Za 64-bitni Slack bih postavio da multilib repo ima prioritet u odnosu na zvanični (isto u /etc/slackpkg/slackpkgplus.conf):

    Code: Select all

    PKGS_PRIORITY=( multilib:.* )
    ili, ako hoću da u isto vreme namestim da alienbob-restricted paketi imaju prednost u odnosu na pakete iz alienbob repoa:

    Code: Select all

    PKGS_PRIORITY=( multilib:.*  restricted:.* )
    Ako koriste 32bitni Slack, takođe možete dati prednost alienbob-restricted repou:

    Code: Select all

    PKGS_PRIORITY=( restricted:.* )
    Zatim ide ažuriranje liste paketa

    Code: Select all

    slackpkg update gpg
    slackpkg update
    Za 64-bitni Slack, sledi instalacija multilib i compat32 paketa

    Code: Select all

    slackpkg upgrade-all
    slackpkg install compat32
    Zatim, za obe arhitekture, instalacija ffmpeg i vlc. Ako ste dodali restricted repo, ffmpeg i vlc će podržavati više kodeka, ali ovi kodeci će biti pod restriktivnim licencama. Ako hoćete pakete koji su slobodni za redistribuciju nemojte koristiti restricted repo.

    Code: Select all

    slackpkg install ffmpeg vlc
    Zatim sledi instalacija libreofficea:

    Code: Select all

    slackpkg install libreoffice libreoffice-dict-sr libreoffice-l10n-sr libreoffice-mozplugin
    Flash plugina:

    Code: Select all

    slackpkg install flashplayer-plugin
    Chromiuma:

    Code: Select all

    slackpkg install chromium chromium-pepperflash-plugin
    Jave:

    Code: Select all

    slackpkg install openjre rhino icedtea-web
    Steama:

    Code: Select all

    slackpkg install steamclient
  6. instalacija sbopkg, instalacija dodatnih paketa

    Sbopkg nam omogućava automatsku izgradnju paketa iz SlackBuilds.org repoa SlackBuild skripti (skripti za izgradnju paketa). Poslednju verziju sbopkg možete preuzeti sa sledeće adrese:
    http://www.sbopkg.org/downloads.php" onclick="window.open(this.href);return false;

    Pre korišćenja sbopkg, potrebne je ažurirati lokalni repo

    Code: Select all

    sbopkg -r
    Opciono možete generisati datoteke redova (liste zavisnosti pri izgradnji) pomoću alatke sqg:

    Code: Select all

    su
    /usr/doc/sbopkg-0.37.0/contrib/sqg -a
    Ovo ne uzima u obzir opcionalne zavisnosti, tako da ćete u nekim slučajevima (napr: ffmpeg) morati urediti kreirane sqf datoteke (/var/lib/sbopkg/queuefiles). Takođe možete umesto toga kreirati queue datoteku za pojedinačni paket:

    Code: Select all

    su
    /usr/doc/sbopkg-0.37.0/contrib/sqg -p qemu
    "sqg" je velika pomoć, iako ne odrađuje ceo posao. Moj izbor "obaveznih" paketa nema neke komplikovane dodatne zavisnosti,tako da mi sqg predstavalja veliku pomoć.

    Sada samo treba da otkucam:

    Code: Select all

    sbopkg -i evince -i file-roller -i viewnior -i gvolwheel -i brasero -i claws-mail -i filezilla
    Ovo će postaviti nekoliko pitanja. Prvo, da li želim da koristim sam SlackBuild ili queue datoteku. Za sva pitanja odaberem queue. Potvrdim isto i za zavisnosti i onda će se ispisati lista paketa koji će biti instalirani ako odlučim da nastavim izgradnju. Odgovorim potvrdno (beše "c" za continue ako se ne varam?) i onda se sklonim sa PC-a na neko vreme. :)

    Ao sve prođe ok, ovi paketi će biti već instalirani na vreme kad se vratim. Ako ne, biće ispisana greška i pitanje "da li želite da prekinete ili ponovo pokrenet izgradnju". U najvećem broju slučajeva ne vredi pokušati ponovo. Već je potrebno videti koja se greška javlja i zatim pretražiti arhivu slackbuilds-users mailing liste. Mada, iskreno, ja lično se ne bih mučio sa slackbuilds-users, već bi napravio custom Slackbuild u "local" repou. Ali to je tema za neku drugu priliku.

    Ovo sam napisao, zato što se povremeno dešava da izgradnja paketa pukne zbog problema sa Slackbuildom. Ali ovo se obično vrlo brzo reši (pod uslovom da neko na vreme prijavi na mailing listu).
  7. vraćanje .bashrc, .vimrc, .Xresoruces konfiguracionih datoteka iz backupa

    Ovo vam neću puno opisivati. Obično držim kopiju u github repou, ali to često nisu aktuelne ili trenutne verzije, već one koje instaliram na svaki noviji sistem. Trenutno: https://github.com/bocke/tackoteke/tree/master/skel" onclick="window.open(this.href);return false;.
U originalnom postu sam pomenuo "komplikovanje". Pa... Recimo da je ovakav sistem ok, ali nije idealan. Volim da odradim svoju kompilaciju ffmpega sa meni odgovarajućim opcijama, ponekad imam potrebu da ispravim/prepravim skripte sa SlackBuilds.org, ponekad imam potrebu da testiram ili upakujem nešto čega nema još uvek u SlackBuilds.org, itd, itd. Takođe često instaliram biblioteke koje su osnova za veliki broj dodatnog softvera kao što su Qt5 (koji još nije bio stabilan u vreme izlaska Slackwarea 14.1 pa ne dolazi uz distro), vala, lua, mono, wxgtk ili wxpython, fltk, itd... Ali za ovo obično ima vremena. Nije hitno.

Naravno, za instalaciju dodatnog softvera koristim sbopkg i , ređe, slackpkg+. Drugi ponekad zamene sbopkg sa drugim alatima (ima ih, iako je sbopkg najpopularniji u široj Slackware zajednici). Ali gotovo niko (pa... jako mali broj) više ne instalira dodatni softver iz izvornog koda ručno. :) Kao što su neki uvideli, to zna biti pakao za komplikovanije pakete. ;) U dugom roku je mnogo jednostavnije naučiti format SlackBuild skripti i prepraviti ih ili pisati svoje. Mada ok... Može ponekad i tako. Ali imajte na umu da je bolje da to bude izuzetak nego pravilo. Ako to i radite, imajte na umu da je nekad bolje koristiti /opt/program kao prefiks nego /usr/local. /usr/local se prebrzo pretrpa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Nov 2014, 13:36


Izmene:
  • Prvi post: nekoliko izmena u formatiranju radi lakše čitljivosti.
  • Drugi post: dodate specifične komande za instalaciju Jave, Chromiuma, Flash plugina, itd.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 26 Nov 2014, 09:45


E tako. Ako bi jos ovo neko mogao da stavi kao tekstualni fajl sve zajedno i da ga metnete na naslovnu stranu kao nalepnicu :) Jeste da vise ne koristim slack ali ovu tajnu svemira sam morao mesec dana da citam i citam, a ovde sve za 5 min...
The quieter you become the more you are able to hear.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Nov 2014, 14:38


Možda ti samo izgleda tako iz današnje perspektive. ;) Recimo, svakako nisam obradio sve što bi neko ko tek počinje mogao da pita. To će pre naći u Yeti-jevim ili Raphinim beleškama. Ali ovaj post sadrži par prečica koje ubrzavaju post-instalaciono podešavanje. To je istina. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 26 Nov 2014, 21:56


Odlično napisano. Svakako će puno koristiti a zaista, ako bi nekako uspeli da sastavimo sve u jedno uputstvo tj. podsetnik, bilo bi sjajno. Mislim da bi bilo jedino na netu.. Još na srpskom.. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Nov 2014, 22:31


Što da ne. :) Da li bi se ti prihvatio toga? Imaš li vremena? :) Naravno, dobio bi svu pomoć koja ti je potrebna. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 27 Nov 2014, 23:52


Želim ali (na sreću :) ) imam jako puno posla ovih dana. Ako uhvatim malo vremena a nadam se da hoću, vrlo rado. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Nov 2014, 15:48


Nije frka. Ti kad uhvatiš vremena viči. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2015, 15:22


Evo šta mi se dešava na slackpkg plusu

Code: Select all

bash-4.3# slackpkg update

Updating the package lists...
	Downloading...
2015-07-10 16:10:56 URL: ftp://ftp.osuosl.org/.2/slackware/slackware-current/ChangeLog.txt [144229] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/ChangeLog.txt" [1]
2015-07-10 16:10:58 URL:http://taper.alienbase.nl/mirrors/people/alien/sbrepos/14.1/x86/CHECKSUMS.md5 [167611/167611] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/CHECKSUMS.md5-alienbob" [1]
2015-07-10 16:10:58 URL:http://slakfinder.org/slackpkg+/CHECKSUMS.md5 [1240/1240] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/CHECKSUMS.md5-slackpkgplus" [1]
2015-07-10 16:11:00 URL:http://taper.alienbase.nl/mirrors/slackware/slackware-current/CHECKSUMS.md5 [832185/832185] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/CHECKSUMS.md5-restricted" [1]
2015-07-10 16:11:01 URL:http://www.slackel.gr/repo/i486/slackware-current/CHECKSUMS.md5 [832185/832185] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/CHECKSUMS.md5-slackel" [1]
2015-07-10 16:11:02 URL:http://slackware.org.uk/msb/14.1/1.10/x86/CHECKSUMS.md5 [31290/31290] -> "/tmp/slackpkg.uYQ3Kk/CHECKSUMS.md5-msb" [1]

		No changes in ChangeLog.txt between your last update and now.
		Do you really want to download all other files (y/N)? n

bash-4.3#
Trebao bi valjda da me sačeka na odaberem y ili N, ali on ga samo preskoči.
Ono što sam pitao Stera juče na IRC-u sam namestio, na jednom mestu, odmah na početku slackpkg plus je bio na off i to je sprečevalo da koristi i ove repoe koji su zadati u slackpkgplus.conf.
Takođe kada treba nešto da instaliram ili ažuriram, samo preskoči. Nemam sada primer, jer mi je skoro sve instalirano, ili bar mislim da je tako...

PS
Ovaj prvi repo Alienboba http://taper.alienbase.nl/mirrors/peopl ... /14.1/x86/" onclick="window.open(this.href);return false; sam sada zatarabio, i ostavio repoe (sem Mate) isključivo koji su za current.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests