Razresavanje dependency-ja na slackbuilds.org

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2014, 17:17

Post Napisano: 21 Feb 2014, 19:10


Kriticari Sackwarea cesto isticu da je odsustvo automatskog razresavanja dependency-ja jedan od najvecih problema sa kojima se svakodnevno susrece (novi) korisnik. Evo kako da resite taj problem, barem za pakete koji stizu sa slackbuilds.org:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/282 ... sbopkg.pdf

Ovo je download sa mog dropboxa, nije malware. Posto se nisam bas raspao od postovanja po internetu (ovo je moj cetvrti post, iako sam na internetu bar 10 godina) javite mi ako ne radi link itd... I kako da ugasim ovaj odvratni spellchecker?
Ako neko zeli da doradi tekst (zbog gresaka kojih sigurno ima) mogu dati link sa sourceom u .tex (XeLaTeX) formatu, kao i slike. Takode, ako vam se svidi ovaj tutorijal mogu okaciti jos neke, kad ih napisem.

Pozdrav,
michko



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Feb 2014, 11:09


Nisam preuzeo PDF koji si okačio (nešto neće da krene kod mene) ali zar zavinosti paketa sa SBo-a nisu rešena sa alatima prvo sbodeps a sada sbotools.



offline

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2014, 17:17

Post Napisano: 22 Feb 2014, 15:46


Naravno da ovo moze da se postigne na vise nacina, a ja sam odabrao ovaj jer mislim da je elegantan jer treba samo jedan paket :) Zatim, pojavio se veliki broj novih alata kao sto je slackpkg+ i sl. koji su i dalje opskurni za korisnike. Bicu iskren. Kada sam poceo da koristim *NIX (OpenBSD 3.2, linux nije hteo da mi se instalira) strasno mi je bilo tesko iako sam imao dosta dokumentacije na jednom mestu, ali sta to vredi kad ne znas za man -k ili sta je ~ direktorijum. Na Slackwareu mi je trebalo mesec dana da saznam za SBo. Kikinovak je dao ideju, a AlienBob pogurao docs.slackware.com mesecima kasnije. Ja se dobro secam kako je to biti novi korisnik koji se boji da pita, posebno u BSD svetu (reci da su ti ljudi neprijatni je kao da kazes da je Staljin bio nepoverljiv). Zato je ovaj tekst i pisan za totalne pocetnike, sa dosta hiperlinkova, da se stekne navika za citanje manuala, wikipedije, arch wikija i uopste referenci. Takode, trudio sam se da tekst bude neutralan, bez soljenja pameti da je Slack od Boga, a da su Ubuntuovci fanbojstina ili Archeri branding paljevine ili Gentoo-ovci speed frikovi i sav taj dzez. Zatim, dao sam objasnjenje zasto je Slackware bez dep. resolvinga i na sta treba obratiti paznju tj. kad stvari mogu da krenu "niz brdo". Ovo nije dokument kojim sam hteo da "otkrivam istine" iskusnim korisnicima, pa ovo sto sam ja napisao ima na Willy-jevom blogu sigurno mesec dana, a ja sam za to znam jos od prosle godine i siguran sam da nisam jedini. Jednostavno sam video da ovo nije pokriveno u subforumu dokumentacija, a posto planiram da potrazim pomoc na sw-srbija, kada mi bude trebala -- a trebace mi, odlucio sam da tu pomoc zasluzim tako sto cu ja nesto da dam za uzvrat. Npr. lilo, i3, xmonad, vi, sed, Dropbox, SpiderOak, postfix, apache... to su stvari o kojima mogu nesto da napisem i u vezi sa kojima mogu da pruzim pomoc. Ali ne verujem da bih mogao da napisem nesto posteno o, recimo, apaciju bez bar mesec dana pisanja, a iskreno nemam ni volje ni vremena.. Ovim tekstom sam pokrio bas ono sto pise u naslovu, znaci sbopkg paket i nista drugo (sqg dolazi uz sbopkg, kao sto sigurno znas). Naravno, ako ste misljenja da je ovo nepotrebno, ja cu se povuci :(

Sad, ono sto mene vise brine je sto ti ne mozes da otvoris ovaj pdf. Ako mozes da mi kazes nesto vise o tome, jer sta sam ga koji ocin pisao kada ljudi ne mogu da ga otvore :) Ako imas TeXLive dacu ti source. Trebace ti samo droid font da ga napravis ili ubaci neki svoj (fc-list | grep ime_fonta...).

Ja sam Milan. Drago mi je da smo se upoznali.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 22 Feb 2014, 16:07


Pre svega dobrodošao na forum :) Meni je drago što si odvojio vreme i ispisao upotrebu sqg.

Drugo, pdf kod mene radi, lepo sam pročitao ono što si napisao. Kolega Bocke je pre godinu dana pominjao sqg ali je tada bio u test fazi. Daleko od toga da je tekst nepotreban, samo bi bilo bolje da ju u napisan na forumu tako da tu i ostane bez obaveze da čuvaš u dropboxu.
Ukoliko ti zatreba pomoć oko postavljanja teksta na forum samo reci, upakovaćemo ;)

Sbotools što je kolega Broker pomenuo je, po mom mišljenju, najjednostavniji vid instalacije paketa i njihovih zavisnosti sa slackbuilds.org. Jednom komandom instaliraš paket i njegove zavisnosti.

Willy Sudiarto je u januaru pisao na svom blogu o sqg.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Feb 2014, 17:53


michko++ wrote:Naravno da ovo moze da se postigne na vise nacina, a ja sam odabrao ovaj jer mislim da je elegantan jer treba samo jedan paket :) Zatim, pojavio se veliki broj novih alata kao sto je slackpkg+ i sl. koji su i dalje opskurni za korisnike. Bicu iskren. Kada sam poceo da koristim *NIX (OpenBSD 3.2, linux nije hteo da mi se instalira) strasno mi je bilo tesko iako sam imao dosta dokumentacije na jednom mestu, ali sta to vredi kad ne znas za man -k ili sta je ~ direktorijum. Na Slackwareu mi je trebalo mesec dana da saznam za SBo. Kikinovak je dao ideju, a AlienBob pogurao docs.slackware.com mesecima kasnije. Ja se dobro secam kako je to biti novi korisnik koji se boji da pita, posebno u BSD svetu (reci da su ti ljudi neprijatni je kao da kazes da je Staljin bio nepoverljiv). Zato je ovaj tekst i pisan za totalne pocetnike, sa dosta hiperlinkova, da se stekne navika za citanje manuala, wikipedije, arch wikija i uopste referenci. Takode, trudio sam se da tekst bude neutralan, bez soljenja pameti da je Slack od Boga, a da su Ubuntuovci fanbojstina ili Archeri branding paljevine ili Gentoo-ovci speed frikovi i sav taj dzez. Zatim, dao sam objasnjenje zasto je Slackware bez dep. resolvinga i na sta treba obratiti paznju tj. kad stvari mogu da krenu "niz brdo". Ovo nije dokument kojim sam hteo da "otkrivam istine" iskusnim korisnicima, pa ovo sto sam ja napisao ima na Willy-jevom blogu sigurno mesec dana, a ja sam za to znam jos od prosle godine i siguran sam da nisam jedini. Jednostavno sam video da ovo nije pokriveno u subforumu dokumentacija, a posto planiram da potrazim pomoc na sw-srbija, kada mi bude trebala -- a trebace mi, odlucio sam da tu pomoc zasluzim tako sto cu ja nesto da dam za uzvrat. Npr. lilo, i3, xmonad, vi, sed, Dropbox, SpiderOak, postfix, apache... to su stvari o kojima mogu nesto da napisem i u vezi sa kojima mogu da pruzim pomoc. Ali ne verujem da bih mogao da napisem nesto posteno o, recimo, apaciju bez bar mesec dana pisanja, a iskreno nemam ni volje ni vremena.. Ovim tekstom sam pokrio bas ono sto pise u naslovu, znaci sbopkg paket i nista drugo (sqg dolazi uz sbopkg, kao sto sigurno znas). Naravno, ako ste misljenja da je ovo nepotrebno, ja cu se povuci :(

Sad, ono sto mene vise brine je sto ti ne mozes da otvoris ovaj pdf. Ako mozes da mi kazes nesto vise o tome, jer sta sam ga koji ocin pisao kada ljudi ne mogu da ga otvore :) Ako imas TeXLive dacu ti source. Trebace ti samo droid font da ga napravis ili ubaci neki svoj (fc-list | grep ime_fonta...).

Ja sam Milan. Drago mi je da smo se upoznali.
Preuzeo sam ali opet neće preko Firefoxa već na wget. Do mene je nešto, ko zna šta je, taj Firefox 27.0 sam nedavno kompajlirao pa je moguće da sam negde nešto propustio.

Nisam trebao da komentarišem dok nisam video o čemu je reč. A i sada kada pročitam šta sam napisao izgleda mnogo ružno, šta sam mislio da kažem, još na neviđeno, je sada prošla stvar. Moram da ti se izvinem Michko.

Uglavnom, sada pošto sam pogledao, ovo može biti samo korisno naročito apsolutnim početnicima, i treba što više raditi na tome da se Slekver približi što više običnom korisniku.
Kako crno povlačenje, ovakvi radovi su više nego potrebni.

Možda ne bi bilo loše da ovo uputstvo ide i u temu, pa bi u dnu te iste teme mogao da se postavi link za preuzimanje u PDF-u.
To bi trebalo videti sa ostalim urednicima i adminima zajednice.

Btw, sada sam PDF preuzeo bez problema iz SeaMonkeya, znači nešto je do mog Firefoxa. Dobro je da to znam.



offline

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2014, 17:17

Post Napisano: 22 Feb 2014, 18:02


Hvala na dobrodoslici, stereo. Puno mi to zaci. Ruku na srce, samo sam cuo za sbotools, ali nisam probao. Probao sam sbopkg + sqg i nisam imao potrebu da isprobavam nesto drugo (if it works, don't fix it). Dogovoricemo se oko kacenja na forum, siguran sam da sam dovoljno retardiran da ne provalim kako da sam aploudujem na forum. Najiskrenije, ja obicno ne koristim ni sbopkg, ali dobro dode kad instaliras neko zlo tipa vlc sa 10^6 deps, Znam za Alienov vlc, ali ne volim da mesam repoe (dep hell) tj. koristim sto je manje moguce neslackbuilds.org paketa.

Hteo sam da napisem nesto o lilou u buducnosti i xmonad + KDE koji radi (okacicu screenshot u toku nedelje, ako ne zaboravim), znaci neke elementarne stvari za programe koji nisu predmet na fakultetu, nego za "normalne" korisnike. Takode, neslackwareasi, kada razmisljaju o prelasku citaju, po mom misljenju, neozbiljne reviewove, koji su pisani iz distrohoperske perspektive: opisana samo instalacija, pominjanje cinjenice da je najstariji, da nema alate za pakete (a sta je onda install/upgrade/remove/make/explodepkg i pkgtool?), znaci pisu se irelevantne stvari i neistine. Pa nisu SW korisnici linux dede i mazohisti. Postoji razlog zasto je Slackware tu, a Yggdrasil nije. Po mom misljenju, Slackware je jedini linux koji ima stabilnost turskog koliko znam sada rahmetli :) Pardus linuxa. Niko ne pominje stabilnost i kvalitet nego "lack of package management". To zaplasi potencijalne korisnike. Zato mislim da je vazno da se zna da Slack moze i ovo bez citanja postova na linuxquestions.

Odakle ova potreba za pisanjem? Sigurno nije altruizam. Bez sumnje covek zaboravlja stvari i hteo sam sebi da napisem podsetnike. Onda mi je palo na pamet da mogu da napisem prilagodeno za nove korisnike i olaksam im "rite of passage", s obzirom na to da je na srpskom, sw-srbija je pravo mesto za objavljivanje. Pomaze i to sto sedim kuci tj. nemam posao i sto sam hteo da se malo zabavim :)

Ziv bio i pozdrav,
michko



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Feb 2014, 18:31


Turska distribucija Pardus Linuks je prestao sa radom, i nedavno se opet pojavio, ali to više nije nezavisna distribucija već se ova nova verzija Pardusa bazira na Debianu.
Tajna uspeha Pardusa (mislim na izvornu prvobitnu verziju), stabilnost, jednostavnost, funkcionalnost, bezbednost, se krije u tome što je to distribucija koja je pisana od nule za potrebe turske vojske, a turska vojska danas u svetu se kotira jako visoko i ako nije nuklearna sila (zapravo i jeste, USA nuklearne bojeve glave se između ostalog nalaze i u Turskoj).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 22 Feb 2014, 19:19


pozdrav :)
ovakvi tekstovi (okrenuti početnicima) su uvijek dobrodošli ;) trenutno nemam vremena, ali pročitat ću čim stignem i dat ti svoje mišljenje ;)
dobrodošao u zajednicu :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 22 Feb 2014, 20:56


Pozdravljam svaku inicijativu da se GNU/Linux približi početnicima i ljudima koji razmišljaju da ga koriste, u mnogome pomaže tranziciju sa drugih operativnih sistema.

Fajl sam preuzeo ;) (nisam imao problem sa preuzimanjem i online čitanjem u Firefox-u 24.3.0), pročitaću svakako ovih dana čim nahvatam malo vremena.

Dobrodošao u zajednicu :beer:

Mogao bi da se predstaviš zvanično :grin: i napišeš koju reč o sebi u temi predviđenoj novim članovima! :beer:



offline

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2014, 17:17

Post Napisano: 23 Feb 2014, 11:57


Hvala vam svima.

@Broker Izvini sto nisam odmah sinoc odgovorio na tvoj post, iako sam ga video, ali morao sam do grada. Kad sam se vratio kuci nisam bio u stanju da kucam :) a tu je bio i delirijum tremens. Nema potrebe za izvinjavanjem. Potpuno je opravdana reakcija da nemas poverenje u lika koji se registrovao sa prepotentnim usernameom, koji je, ni manje ni vise, postovao prvi post u subforumu o dokumentaciji i da ti download link ne radi. Ovo je sve sada proslost. Voleo bih da mogu nekako da ti pomognem oko Firefoxa, ali nemam ideju.

Pozdrav svima,
michko


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests