Slackware preko VM

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 08 Nov 2013, 19:27


Pozdrav, dugo me nije bilo zbog faxa ali eto mene nazad za sada dok iole imam malo vremena :)
Pitanje je sledece a to je da li ima negde upustvo i da li uopste funkcionise slackware na virutualnoj mashini ?
Tacno je da sam ima instalirano slackware od strane g. Brokera ali jednostavno mi je trebao hitno laptop tih dana pa sam ga reinstalirao jer nisam mogao da ulazim na ostale OS na laptopu, no to je druga prica...

Napominjem da sam za slackware totalna noobara tako da imajte razumevanja :S
The quieter you become the more you are able to hear.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 19:55


Može. :) Imam nekoliko Slack VM-ova u VirtualBoxu koji mi služe za testiranje. Napr:
Screenshot-11082013-071621PM.png
Ako si ikada radio sa VirtualBoxom, onda možeš da koristiš i naše standardno uputstvo. Isto je i pod VB. Ima par post-instalacionih caka, ali radi ok i bez toga.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 09 Nov 2013, 01:11


da da ... sada me interesuje samo ako moze neko ovde da odgovori da ne otvaram novu temu, a to je gde da instaliram na vm slackware kada me bude pitao za particiju tj hard disk?

p.s. moze li negde da se otvori sekcija samo za noobare jer ovako samp spamam i smetam ljudima... hvala unapred
The quieter you become the more you are able to hear.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2013, 03:14


Jesi li pogledao ovu temu: Slackware Linuks instalacija? Drummer je tamo objasnio postupak instalacije. Na to sam mislio pod "našim uputstvom za instalaciju". :) Takođe postoji i uputstvo za instalaciju na docs.slackware.com: http://docs.slackware.com/sr:slackware:install" onclick="window.open(this.href);return false;.

Trenutno nemamo jedinstvenu temu za post-instalaciju. Ima par saveta koji su raštrkani po forumu. Ali postoji uputstvo za početnike na docs.slackware.com: http://docs.slackware.com/sr:slackware:beginners_guide" onclick="window.open(this.href);return false;.

Ne znam koju si ti dokumentaciju koristio. Ili si pokušao "naslepo"?

Edit:
Pored pomenutih postoji i Brokerovo video uputstvo za intalaciju:




Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2013, 03:32


Elem, da dodam još nešto. Sećaš se IcyBlue? Devojka je bez problema instalirala Slakver prateći drummerovo uputstvo iako ranije nije imala iskustva ni sa čim drugim osim sa Ubuntuom i Mintom. Doduše nije se dugo zadržala, ali to je neka druga priča. :) Znači samo strpljivo i prvo bar prelistaj/pogledaj neko uputstvo.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 09 Nov 2013, 10:46


hvala na savetu :) ali ja znam kako da instaliram slackware kada imam obican laptop ili comp . Sada meni je problem kada koristim VirutualBox ili neku drugu VM jer je prvi put koristim.Tacnije znam sve kako da podesim u VirtualBoxu kako da krene instalacija nego me zanima posto je to ,, VM,, gde da kazem slackweru da se instalira to mene muci (npr dal sd1 sd2 pojma nemam ).. ostalo ce glatko ... jer nemam predstavu u teoriji gde bi trebalo da se installira, ako si me razumeo sta ocu da kazem.

nije da nisam trazio na netu kako i gde da se razumemo odma... a za forum surfam kolko god mogu...
The quieter you become the more you are able to hear.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2013, 10:52


Пази, приликом подешавања Виртуелне Кутије добијеш опцију да креираш посебан чврсти диск у оквиру Кутије на кји ћеш онда да инсталираш Слаквер. Тај чврсти диск партиционишеш исто као и твој чврсти диск, у рачунару. Једина је разлика је та што је ово виртуелни чврсти диск. Дакле, немој да цимаш, нећеш ништа пореметити.
Направиш лепо sda1 (за /), sda2 (за /home - опционо) и swap. Све то у Виртуелној Кутији креираш, приликом инсталације Слаквера. То нема везе касније са твојим партицијама и системом на рачунару.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 09 Nov 2013, 11:27


aham thx!!! lets go now :)
The quieter you become the more you are able to hear.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2013, 14:21


Evo ti primer kako bi to izgledalo u VirtualBoxu:

Klikni na new:
Screenshot-1.png
Imenuj ga kako hoćeš, ali za druga polja biraj "Linux->Other Linux" ili "Linux->Kernel 2.6" (Slack 14.1 ima kernel 3.10, ali to nije bitno).
Screenshot-2.png
Ako planiraš da pokrećeš desktop, moja preporuka je bar 1 G rama. Ali to će zahtevati da na host sistemu (fizičkoj mašini) imaš 2 Gb ili više. Xfce, Lxde i MATE će raditi i sa manje. Recimo 512 M
Screenshot-3.png
Klikni "next":
Screenshot-4.png
Klikni "next":
Screenshot-5.png
Klikni "next":
Screenshot-6.png
Puna instalacija Slakvera zauzima oko 7 G. Ako imaš slobodnog prostora na disku, slobodno izdvoji 10 G, umesto podrazumevanih 8 G.
Screenshot-7.png
To je to. Sad dupli klik na novo kreirani VM:
Screenshot-8.png
Izaberi ISO sliku sa hdd-a host mašine i klikni na "Start":
Screenshot-9.png
To je to. Sad isprati bilo koje uputstvo iz gornjih postova.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 09 Nov 2013, 16:16


hehe evo upravo instaliram slackware na VM mada me nesto buni a to je gde da izaberem grub a ne Lilo da mi bude swap manager ali ajde kasnije o tome kada se odlucim da peglam salckware na realnoj masini :)
The quieter you become the more you are able to hear.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests