Firefox i ćelava ćirilica

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator

Post Napisano: 15 Apr 2017, 11:01

Prenosim vam moje ranije mozganje na temu iz mod zone. Ovo nije baš sređeno kao članak, ali nadam se da će biti od pomoći. Prvobitno objavljeno 2014, ali ga nisam objavio u javnom delu foruma jer nije sređeno. Nedavno sam imao isti problem pa sam odlučio da ga ipak objavim u potpunosti u svoj svojoj originalnoj nesređenosti. :)
bocke wrote:Deinstalirao sam font po font i restartovao ff dok nisam uhvatio krivca. Problematični font je iz ghostscript-fonts-std. Za sada sam ga deinstalirao, ali se plašim kakav će to imati efekat na generisanje PDF i štampanje na štampač. U potrazi sam za boljim rešenjem. Možda alternativnim setom postscript fontova.
bocke wrote:Dakle daljim istraživanjem sa izdvojio fontove iz ghostscript-fonts-std koji imaju sva ćirilićna slova:
  • a010013l - URW Gothic L, Regular
  • b018012l - URW Bookman L, Medium
  • n021003l - Nimbus Roman No9 L, Regular
  • n021004l - Nimbus Roman No9 L, Medium
  • z003034l - URW Chancery L, Medium Italic
Svi ostali fontovi iz tog paketa imaju okrnjeni ćirlicu. Inače ovaj paket je deo zvanične Slackware distribucije. Ali originalna lokacije je ovde:
http://sourceforge.net/projects/gs-fonts/" onclick="window.open(this.href);return false;

Poslednje ažuriranje ovih fontova je iz 2004. godine.

Pitanje: Zašto Firefox podrazumevano koristi Postscript (Type1) fontove, a ne, recimo, TTF?
bocke wrote:Beš mi sve, ali čini mi se da ima veze sa /etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf. Ovo je fontconfig konfiguraciona datoteka i sadrži imena aliasa za različite generičke font porodice.

Dokumentacija:
http://www.freedesktop.org/software/fon ... -user.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fo ... g_examples" onclick="window.open(this.href);return false;
http://en.wikipedia.org/wiki/Fontconfig" onclick="window.open(this.href);return false;

U datoteci 30-metric-aliases.conf je postavljeno dve vrste aliasa:
  • za Type 1 fontove
  • za TTF fontove
Nimbus je font koji se koristi kao alias za Postscript fontove. Ovaj font je iz "ghostscript-fonts-std".

Pošto ghostscript-fonts-std izgleda nisu jedini Type1 fontovi na sistemu, mislim da ništa ne škodi jednostavno ih obrisati. A možda ne bi bilo loše postaviti default aliase na Type1 fontove koji imaju punu podršku za ćirlicu. Drugo, bilo bi dobro staviti TTF podešavanja pre Type1 podešavanja za one glupave aplikacije koje prvo pokušavaju da učitavaju Type1 fontove.

Eto toliko za sada. :)

Inače, ne bavim se ovim ceo dan. Radim neke druge stvari pa usput pogledavam kako uhvatim vremena.
bocke wrote:Mrzelo me da se bavim ovim pa sam samo iskomentarisao sve linije koje sadrže Nimbus fontove iz /etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf i sad je sve ok. Ovaj fajl je xml fajl tako da se komentari prave na isti način kao u htmlu (između <!-- i -->). Na ovaj način je moguće sprečiti okrnjenu ćirilicu i bez deinstalacije ghostscript-fonts-std paketa. :)

Možda ne bi bilo loše samo postaviti alternative za ove fontove. Recimo za Helveticu je alternativa bilo koji Sans font. Za Times bilo koji Serif. Za Courier bilo koji Mono. Možda ovako nešto?

Code: Select all

<alias binding="same">
	   <family>Helvetica</family>
	  <accept>
	  <family>DejaVu Sans</family>
	   </accept>
	</alias>

<alias binding="same">
	  <family>Times</family>
	  <accept>
	  <family>DejaVu Serif</family>
	  </accept>
	</alias>

<alias binding="same">
	  <family>Courier</family>
	  <accept>
	  <family>DejaVu Mono</family>
	  </accept>
	</alias>
Samo bih dodao malu ispravku. Datoteka koju je potrebno izmeniti je "/etc/fonts/conf.avail/30-metric-aliases.conf". Datoteka "/etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf" je samo simbolički link koji pokazuje na nju.

Ovo se verovatno može rešiti i na neki drugi način, pa ako neko ima bolje razrađenu ideju (ovo je samo brzi hak), slobodno je iznesite.

Post Reply