Salix 14.2 Xfce

Ovde možete predstaviti ili diskutovati o distribucijama baziranim na Slackware-u (Salix, Zenwalk, Porteus, itd)

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Aug 2016, 10:05


Salix-Xfce-14.2-01.png
Pre dan-dva je izašao Salix 14.2 Xfce. Objavu izdanja možete naći ovde. Neke od novina su i GUI za podešavanje UEFI opcija i GUI alatka za podešavanje spoljnih repozitorijuma softvera. Mada najzanimljivije zvuči otvaranje novog "Extra" repozitorijuma sa dodatnim softverom izgrađenim pomoću SlackBuilds.org skripti. Ovaj repo sarži određeni broj probranih dodatnih paketa. U planu je i proširivanje ponude novim paketima u bližoj budućnosti.

Salix 14.2 Xfce je dostupan u 32-bitnoj i 64-bitnoj varijanti. 32-bitna varijanta dolazi sa dva kernela - i586 bez podrške za PAE (za stare računare) i i686 sa PAE podrškom. Salix dolazi sa svim uobičajenim programima i spreman je za upotrebu odmah nakon instalacije. Salix takođe dolazi sa većim brojem grafičkih alata koji olakšavaju podešavanje i korišćenje sistema početnicima ili nestrpljivima. Ili, ako vam se žuri da osposobite novi (ili stari) sistem, za one koji nemaju vremena da se bave podešavanjem Slacka do tančina.

Za kraj jedna mala informacija za Slackveraše - navedeni Extra repozitorijum će verovatno biti moguće koristiti iz Slacka. Ali to treba testirati i videti kako će to proteći u praksi. Otom potom. :) Najveće je pitanje oko potencijalnih dodatnih zavisnosti ili eventualnih konflikta.

Galerija slika
https://salixos.org/screenshots.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Preuzimanje
https://sourceforge.net/projects/salix/files/14.2/" onclick="window.open(this.href);return false;

Zvanična strana
https://salixos.org/" onclick="window.open(this.href);return false;



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 21 May 2017, 13:46


Kakva su iskustva?
Ima zainteresovanih za prelazak na Linux nakon ovih zadnjih napada na Windows računare - ljudi se ne razumeju ni u Windows van korišćenja aplikacija koje im trebaju - pa sam mislio da peporučim Salix za početak - pa kada se uhodaju Slackware.
Koliko je stabilan?
Da li je komplikovano instalirati i ažurirati multilib - nemam fizički pristup računarima - pa ako im je teško za objasniti preko chata ili telefona - išla bi 32-bitna verzija - skype i wine su obavezni...
Susretao se neko sa kakvim problemima?
Hvala unapred..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 May 2017, 14:22


Moja iskustva su više nego pozitivna. Na kraju krajeva, da nije bilo Salix-a ne bih već 5 godina koristio Slackware :)

Stabilan je skoro kao i sam Slackware, nemaš šta da se brineš. Salix još uvek radi na ssd-u i maloj eeepc mašini kod mojih, ne znam ni ja koliko godina već.

Od skorije, znam jednog (ne baš aktivnog) člana foruma koji od skoro ima sveža iskustva sa Salix-om pa ću ga pozvati da sam ispriča svoja iskustva.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 21 May 2017, 16:04


Elem, pozvani i prozvani ne baš aktivni član Slackware foruma se odaziva i spreman je da podeli svoja iskustva sa čitaocima, a na temu Salix linux.
Salix je distro koji mogu da proporučim kao početni korak za korisnike koji hoće da koriste Slackware. Dobar za upoznavanje same filozofije koju neguje Slackware linux, kompatibilan u potpunosti sa navedenim distrom.

Instalacija - nešto jednostavnija u odnosu na instalaciju Slackware linuxa. Apsolutnim početnicima ne bih preporučio da krenu u linux vode sa ovom distribucijom. Lakše je ipak instalirati nešto drugo za početak. Prosečni korisnici mogu već da prihvate izazov i da pokušaju instalaciju. Na ovom forumu je postavljen iscrpan tutorijal, na temu kako instalirati Slackware. Odličan vodič i za Salix linux. Pratiti turotijal i neće biti većih problema. Možda nekome zasmeta particionisanje sa cfdisk programom. Paticije se mogu i pripremiti sa programom Gparted pre instalacije i tako pripremljene mogu se iskoristiti za postojecu instalaciju. U toku instalacije, za razliku od Slackware linuxa, bice kreiran korisnički nalog,biće uključeni repozitorijumi i postojaće mogućnost direktnog logovanja u GUI.

Postinstalacioni postupak - Nakon završene instalacije, dobija se sistem za dosta predinstaliranih aplikacija. Za korisnike sa skromnijim zahtevima dovoljno, za one probirljivije, potrebno je dodati nešto od programa. Programi se dodaju na više načina, oni iskusniji kojima terminal nije stran, mogu to odraditi komandama iz terminala. Nekome je lakše da koristi GUI programe koje Salix ima. Gslapt Package Manager i Sourcery SlackBuild Manager. Pored dva navedena načina, paketi se mogu skidati sa dobro poznate stranice Slackbuild.org i te pakete korisnik sam ručno instalira. Sva uputstva lako dostupna na internetu. Naravno moguće je koristiti i AlienBob packages u txz formatu.

Radi što boljeg snalaženja obavezno posetiti matični stranicu Salix linuxa, i na sajtu pronaći i preuzeti uputstvo, koje je meni mnogo koristilo, a koje detaljno opisuje sve potrebne komande i daje korisna uputstva.

Salix se ne apdejtuje baš često. Za mene malo neobična pojava, budući da godinama koristim distro koji je rolling i gde nedeljno dobijem i po par stotina paketa za nadoradnju. Aplikacije su stabilne, a kroz apdejt dolazi samo najneophodnije. Nešto slično Debian stable verziji. Rezultat te nepromenjlivosti je stabilnost paketa koji postoje.

U želji da osposobim jedan stari i slabašan laptop, probao sam i verzije Salix 13.37, Salix 14.0 i Salix 14.1. Rezultat je bio zadovoljavajuci. Sve tri verzije su prošle instalacioni postupak bez problema. Ono što mi je zasmetalo je da su paketi u verzijama 13.37 isuviše stari, u verziji 14.0 takođe. Verzija 14.1 je minimum koji bih preporučio. Ispod toga ne ići ako se ne mora.

Par zamerki- Salix 14.1. Chromium browser u verziji 56.xxx se konstantno lomi i nemoguće je koristiti isti za internet pretragu. Firefox i Seamonkey rade. U verziji 14.2, poslednjoj, ne može iz nekog razloga da se montira Windows particija i ne otvara se u Thunar fajl menadžeru. U verziji 1.41 Windows particija se montira bez problema. Gnome disk utility, program koji koristim za nabacivanje iso fajla na fleš memoriju odbija da se instalira . Pretpostavljam da je paket na SlackBuild.org verovatno oštećen. Paket sam pronašao iz neoficijelnih izvora i tada instalacija prolazi, ali pitanje je ko je tvorac tog paketa i da li se može verovati neoficijelnom izvoru.
Lilo bootloader. Može biti neobično korisnicima koji su navikli na Grub. Programi se instaliraju na više načina i iz više izvora. Treba to sve pohvatati za početak. Paket menadžera nema. Pomirimo se sa time.

Opšti utisak je zadovoljavajući, Salix će kod mene ostati na računaru i u narednom periodu. Video nešto novo, naučio po nešto za ovo kratko vreme od kada koristim distro. Preporuka.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 23 May 2017, 00:05


Hvala! Preporučiću Salix i PCLOS da se voze u VirtualBox-u - pa šta odluče..
Ako se prinauče - možda odmah legne i Slackware.. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 23 May 2017, 14:45


Sve pohvale za Salix - upravo je zamenio Slackware na mojoj mašini :)
Od Salixa se može napraviti pun Slackware - od Slackware-a Salix - malo teže.. :)
U čemu je fora - drži Slackware familiju u rangu sa fancy distroima koji se ažuriraju na klik - i Gslapt i Sourcery sjajno rade posao, bolje nego slackpkg - obraćaju pažnju na zavisnosti, mada je slackpkg kod mene bio način za prostu instalaciju i ažuriranje multiliba - ali nema greške ni sa 32-bita verzijom - naročito za početnike.
Glavna stvar koja me je privukla je mogućnost izbora između 3 tipa instalacije - full (u fulu :) ) - basic (malo grafike + Gslapt i firefox - idealno ako neko npr. želi Openbox ili Lxde i sl. - instaliraju se na klik) - i core (za servere i sl.).
Daje mogućnost instalacije vrlo laganog a moćnog Slackware-a upakovanog u jako malom prostoru.
Preporuka i sa moje strane - naročito za početnike!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 May 2017, 15:19


DelBoy wrote:
23 May 2017, 14:45
Od Salixa se može napraviti pun Slackware - od Slackware-a Salix - malo teže.. :)
Po mojoj oceni je to podjednako lako. :) Ali možda je to samo iz moje perspektive. :beer:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 23 May 2017, 18:42


Nisu iste slackbuild skripte - ne znam u kojoj meri i u kom segmentu su modifikovane - nov sam na Salixu :) - ali ne bih gurao server sa tim pored Slackware-a.. :)
Mogu se sigurno iz Salix repoa povući programčići kojih nema na Slackware-u - ili alati za instalaciju i bildovanje paketa - ali nije baš preporučljivo - naročito pored Alien Bobovih paketa - mada ih ja osim multiliba nisam koristio - sbotools mi završavao posao, ali samo kada pomislim na VLC i prateće zavrzlame koje se u Salixu instaliraju i ažuriraju na klik - za desktop mi je savršen.. :)
Zenwalk je bio potpuno kompatibilan u svemu sa Slekom sa više paketa od Salixa koliko mogu da primetim - ali ranije - ne znam kako sada stoje stvari, ali nakon što je napuštena Gnome 2 verzija i nije zamenjena sa npr. Mate - već se orijentisali isključivo na Xfce - nije to radilo dobro, Xfce je fleširao, bivao nestabilan i sl.. Kako je sada - ne znam - ali sigurno znam da masa je gotovih paketa za npr. Libreoffice, VLC i sl. mogla bez problema da se instalira na Sleku i radi odlično - ukoliko nema bagova u samom programu. Sve sam vukao odatle do Libreoffice-a u verziji 4 - a onda se pojavio i sbotools itd..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 May 2017, 08:32


Salix je u potpunosti unazad kompatibilan sa Slack-om. Kao osnovu koristi Slackware na koga su zatim instalirani dodatni paketi. Ti dodatni paketi su kompatibilni sa osnovom pa se mogu i instalirati i na Slacku. Iako postoji mogućnost da je neki od paketa uključenih u Slackware izmenjen, ta ista izmena se može primeniti i na Slacku. Sve ostalo su dodatni alati i paketi. Neki iz SBo, a neki izgrađeni sa Salix alatom za izgradnju paketa (slkbuild) koji se takođe može instalirati na Slack.

Salix 14.2 je dostupan samo sa Xfce-om, ali sudeći po sadržaju repoa sadrži i MATE. Ranija izdanja su imala instalacione medije i sa drugim okruženjima, ali izgleda da su se sa 14.2 fokusirali na Xfce.

Zenwalk je još uvek aktivan, ali to deluje dosta manje i neozbiljnije u obimu. Dostupno je jedno izdanje koje se može preuzeti samo sa njihovog foruma, portal je zamenjen blogom na Blogspotu, a forum je sveden na jedan javni podforum. To sve deluje kao da je stvar pala na jednog čoveka.

Btw, te veće pakete je uglavnom moguće naći kod "vanzemljaka Boba": LibreOffice, OpenJRE, Chromium, VLC, itd.

Inače, zanimljivo je da je SlackBuilds.org pokrenut 2006. godine, a sbopkg 2008. godine. Tako da je sbotools varijacija na temu već postojećeg. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 24 May 2017, 13:43


Zenwalk zajednica je malo zatvorenija - koliko sam mogao da primetim sa strane - nije se ni težilo nekoj promociji, vapaji korisnika su odjekivali bez odgovora :) a funkcionalnost je podređivana estetici Xfce-a.. :) U to vreme, pre oko 10-ak godina, Zenwalk je bio hit - netpkg alatka aktuelna i danas je odrađivala sve ono što danas rade slackpkg, slackpkg+ i Gslapt - sa posebnim testing repoom sa najnovijim verzijama programa - ko želi.
Varijanta 1 program za 1-u namenu je promovisao Zenwalk - kasnije preuzimali i ostali poput Salix-a - ali su sve varijante Zenwalka nakon napuštanja Gnome2 bile manje-više nestabilne..
Salix vraća ozbiljniji pristup - sve fino radi - prilagođenija instalacija u odnosu na Slackware u svakom pogledu - uzeli su ono najbolje i najlakše za prosečne desktop korisnike i napravili sasvim pristojan distro koji se po jednostavnosti može meriti sa Linux fenserajem, a može i proširiti primenu kao robusni i stabilni Slackware - zato sam ga i izabrao - debeo i mršav istovremeno :) - već po potrebi..
Takav je bio i Zenwalk kada se pojavio - ali je mnogo više paketa vukao sa zvaničnih slackpkg repoa + Alienovi i extra Zenwalk paketi - uz proveru zavisnosti..


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests