Avidemux (video editor)

Prikazi softvera i linkovi za preuzimanje

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 15 Jan 2012, 19:24


Avidemux - multiplatformski open source program za video editovanje


Avidemux je program za osnovno video editovanje: isecanje videa, kreiranje jednog videa od više manjih pod uslovom da su istog formata (npr. više video snimaka sa digitalnog fotoaparata), prekompresovanje (promena formata) i video i audio zapisa, dodavanje audio zapisa ili njegova ekstrakcija, dodavanje efekata (filtera), itd. Program podržava veliki broj audio i video formata.

Avidemux ima mogućnost snimanja projekta tako da sve što ste uradili i ispodešavali možete kasnije učitati. Poseduje joblist na koju možete ubaciti sve one projekte koje želite da kasnije budu obrađeni (procesovani) odjednom.

Program je intuitivan i lagan za korišćenje, dosta je sličan VirtualDub-u, ali za neke ozbiljnije projekte i video montaže ipak će vam trebati nešto poput Adobe Premiere Pro (Win) ili Cinelerra (Linux).

Avidemux.jpg

* Download
* Wiki Docs
* Forum

Za download je najbolje da pakete skinete uz pomoć nekog package menadžera sa nekog od repozitorijuma pošto program ima veliki broj zavisnosti.


Napomena: izgleda da od verzije 2.5 Avidemux ne radi baš najbolje (ili neće da se startuje ili puca prilikom rada). Vidim ljudi se žale po forumima što za Linux što za Windows, ali nisam ovo ispitivao u detalje. Recimo, meni ova najnovija verzija 2.5.6 za win neće uopšte da se startuje (ne znam kako ta verzija radi pod Linuxom). Možda bolje odmah ići na 2.4 verziju. Kod mene je 2.4.3 i šljaka lepo.
Last edited by Abraxas on 16 Jan 2012, 15:51, edited 1 time in total.
Hard work may not kill you, but why take the chance?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 15 Jan 2012, 19:31


Evo i par saveta.


Za kompresovanje DVD-ijeva i prekompresovanje nekih većih fajlova meni se najblolje pokazao MPEG-4 AVC (x264) kodek. Jedan DVD oko 4gb se kompresuje na fajl veličine oko giga i nešto. Rezolucija je uvek ostajala ista, a kvalitet slike koji sam dobijao je skoro bio bez promene. Takođe, na veličinu fajla utiče i audio kompresija. Tu sam stavljao MP3 128/160/192 CBR u zavisnosti od toga koliko mi je zvuk bio bitan, a možete uraditi i Copy audija ukoliko je već kompresovan.

Avidemux_MPEG-4_AVC_(x264).jpg
U opciji Sample Aspect Ratio stavite As input jer po defaultu stoji na Custom, mada nekad on promeni aspect ratio bez obzira šta se stavi, a to uglavnom zavisi od videa koji se kompresuje. Ja za takve slučajeve nisam našao leka :)  Ostala podešavanja sam ostavljao default, ponekad sam Partition Decision stavljao na 6 - Very High.

Pre nego što pustite kompresiju celog videa obavezno proverite na malom uzorku (prvih 5-10 min) (a možete i da pustite celu kompresiju pa posle nekog vremena da prekinete i pustite fajl) da li je sve uredu. Nekad se desi da zvuk nije sinhronizovan ili je aspect ratio promenjen, itd. (u ovakvim slučajevima nekad je moguće poigrati se sa sinhronizacijom ili sa custom aspect ratiom, a nekad (uglavnom) ne), a nekad zaboravite nešto od podešavanja, pa je to potrebno srediti pre nego što shvatite da ste džabe radili sve.
Hard work may not kill you, but why take the chance?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 19 Apr 2012, 14:39


svaka cast na intro, bas se zezam sa install 2.5.2



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 17 Jan 2013, 09:33


Upravo instalirah 2.5.4 za Slackware 14.0 (iako paket kaže da je za 13.37) i nije hteo da se pokrene. Startovanjem iz konzole sam dobio grešku:

Code: Select all

dragan@Dragan105:~$ avidemux2_qt4 
avidemux2_qt4: error while loading shared libraries: libvpx.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
dragan@Dragan105:~$ avidemux2_gtk 
avidemux2_gtk: error while loading shared libraries: libvpx.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
Skinem paket 1.1.0-i486-1sl koji sadrži nedostajući fajl... ali opet ista greška....

I na kraju odem u /usr/lib/ i na novoinstalirani libvpx.so.1.1.0 napravim simlink koji se zove libvpx.so.0 i tanananaaaa radiii :)

Naravno sam usput instalirao i nešto kodeka... ffmpeg, lame, mplayer kodeke... i sl.. kako bi imao čime i da baratam.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 99
Joined: 12 Jan 2012, 10:22
Location: Novi Sad

Post Napisano: 17 Jan 2013, 13:57


Ako nekoga interesuje, napravio sam slackbuild za najnoviju verziju 2.6.1. Testiran je na Slackware 14 x68. U verziji 2.6 je ispravljen bug koji je meni najvise smetao, a to je audio/video desinhronizacija nakon seckanja.
Zavisnosti su iste kao i za 2.5.x.
Attachments
avidemux261.png


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests