Jednostavno uputstvo za wireless

Sve u vezi mreža i povezivanja na Internet

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 67
Joined: 31 Dec 2007, 15:27
Location: Зубин Поток
Contact:

Post Napisano: 09 Dec 2008, 11:12


Pretpostavljam da ima korisnika kojima nije problem da napišu par redova u ovoj temi za konfigurisanje wireless karte na Slacku. Treba mi za pristup internetu na faksu. Wireless karta je "Dell Wireless 1395 WLAN Mini-Card" ali to možda nije ni bitno pošto mi treba uopšteno uputstvo pa ću se za ostalo snaći. Pretraživao sam ovaj forum i nisam našao ništa za konfigurisanje wirelesa..PoZZ
Ko ovde ne poludi taj nije normalan



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 09 Dec 2008, 14:34


Gledao sam na net-u, izgleda da ne postoji Linux drajver za tu tvoju wireless karticu, vec ces morati koristiti ndiswrapper i WIndows drajver. Naravno, ti istrazi jos malo, mozda naidjes na neko bolje rjesenje. Nikad nisam koristio ndiswrapper, tako da ti ne mogu vise reci. Moja kartica radi out of the box, stoga se nikad nisam previse zamarao podesavanjima wirelessa.

U sustini, kad rijesis problem sa drajverom, komanda iwconfig bi trebala da ti izlista novi interfejs (najvjerovatnije wlan0 ili eth1). Mozes koristiti iwlist da skeniras mreze i da se konektujes, a tu ti je i /etc/rc.d/rc.wireless servis (koji eto meni nikad nije trebao). Mozda najbolje i najlakse za uspostavljanje konekcije je da koristis neki od grafickih alata npr. meni omiljenji wicd ili wifi-radar.

Zao mi je sto ne mogu konkretnije da ti pomognem. Najvaznije je da skontas kako da osposobis tu karticu na Linuxu koristeci ndiswrapper. Pogledaj malo Gentoo i Arch wiki, vjerovatno oni imaju neko konkretno uputstvo za ndiswrapper, pa mozda i za bas tu tvoju karticu.



offline

Post Napisano: 09 Dec 2008, 22:31


Evo ovde ima mali howto za ndiswrapper bar kako sam ja to koristio dok sam morao.
index.php?topic=99.15



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 67
Joined: 31 Dec 2007, 15:27
Location: Зубин Поток
Contact:

Post Napisano: 31 Dec 2008, 23:54


Hvala na odgovorima, uspeo sam da instaliram ndiswrapper i osposobio sam wireless kartu. Kada skeniram mreze sa iwlist pronalazi mi mreze što znači da sam sve dobro odradio. Da ne pokrećem novu temu koji fajl treba da editujem da ne bi morao ponovo da podižem wireless interfejs. Mislim posle savako reboota.
Ko ovde ne poludi taj nije normalan



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 02 Jan 2009, 12:35


Mozes da koristis /etc/rc.d/rc.local, a cini mi se da postoji i rc.wireless skripta. Nisam nikad imao potrebe za tim, jer rijetko koristim wireless.

Mozda ti ovaj link bude od pomoci:

http://alien.slackbook.org/dokuwiki/dok ... s_networks



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Jan 2009, 01:11


Konfigurisanje Slack -a je prosto, samo dekomentujes (uklonis #  :grin:) iz odgovarajucih linija u /etc/rc.d/rc.inet1 potom rc.wireless i rc.wireless.conf. Moras da promenis parametre u sva tri fajla, bar sam ja morao jer rc.inet1 koristi rc.wireless skript koji koristi konf. iz rc.wireless.conf. Podesavanja vise lice na mali intervju, naime unosis samo opste podatke ESSID, frekvenciju, kanal, sifru, ... (ako konfigurises za staticki IP; za DHCP je jos prostije) Aktiviranje podesavanja mozes odmah da uradis sa ./rc.inetd start (naravno nije zgoreg da napomenem i ono da prvo uradis chmod +x rc.inetd i da budes root korisnik  ;)) Sto se tice odgovarajuceg kernel modula vidim da si to vec resio, ja samo zelim da ti skrenem paznju da se za mnoge module moze naci SlackBuild skript koji ce automatski napraviti tgz "paketic" iako je modul recimo vec u binarnoj formi, sto je po  meni najbezbolniji nacin za konfigurisanje Slack -a (da nista ne zavrsi u /usr/local ili ko zna gde vec ;))
Pozdrav!
Last edited by ivanp84 on 25 Jan 2009, 01:16, edited 1 time in total.
If you don't care where you are, then you ain't lost.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 67
Joined: 31 Dec 2007, 15:27
Location: Зубин Поток
Contact:

Post Napisano: 29 Jan 2009, 16:36


Hvala na uputstvu, uspeo sam da napravim wireless tako sto sam  editovao /etc/rc.d/rc.inet1.conf i sve je u redu. Ne koristim staticki IP vec mi IP dodeljuje DHCP. Pozz
Ko ovde ne poludi taj nije normalan


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests