Predlozi

Predlozi, pohvale, kritike, prijave problema i sugestije idu ovde
Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 14:46


Pa nisam siguran, mislim da slekver vise vuce ka kvalitetu nego ka jeftinoj propagandi :)
Ali i napisao sam da je to moje misljenje :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 14:59


Можда ја нисам лепо разумео шта си хтео да кажеш. Разумео сам као да је Минту и Убунтуу потребна пропаганда која долази квантитеом, а не квалитетом.
Њима је то главни адут, број корисника. Они се такмиче у том смислу. А то је квантитет.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 15:11


Tako je :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 20 Feb 2013, 16:07


Meni se se do sada nisu svidjali ni ubuntu ni mint jer su mi previše prenašminkani i previše fensi i previše udobni. Imao sam utisak kao imaš problem i sam sistem te ubeđuje da taj problem on sam može sve da reši.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 20 Feb 2013, 16:25


pa nije to razlog za stvaranje udruge ;)
udruga mora imati realan razlog postojanja jer je u protivnom samo zajebancija sa papirologijom ;)
mislim da Slackware Srbija nema razloga za vlastitom udrugom. Zašto? Raštrkanost po cijeloj Srbiji, nemate prostor sa opremom gdje biste se mogli nalaziti...
Forum + irc je sasvim dovoljna stvar ;)
Čak ni LinuxZaSve, koji je puno "veći" i po broju korisnika i po broju distribucija koje "pokriva", nema svoju udrugu nego djeluju unutar HrOpen udruge ;)
Moj savjet je, ako baš želite djelovati kao Slackware Srbija, onda djelujte unutar nekih drugih udruga...npr. događaj je Linux Installfest u Novom Sadu kojeg organizira Lugons, vi budete "suradnici" za Slackware i takav vid suradnje ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 20 Feb 2013, 22:09


Za ovo udruzenje i ja mislim da je nepotrebno, ali sto se tice ove teme kvalitet, kvantitet tu bih imao sta da dodam. Moje razmisljanje, mislim da generalno linux treba da ide u malo vecoj meri i na kvantitet, praviti i fensi distribucije koje ce privuci mladje clanove. Jer ti mladji clanovi ce odrasti i ostajati na linuxu samo sto ce vremenom prelaziti na ozbiljnije distribucije. Cist primer je npr. moj sestric, ja njemu pokazem neki video sa onim kompiz efektima, on se odusevi i odmah hoce linux. E ali kada mu kazem da onda ne moze da igra neke igrice ili da mora da se bakce sa nekim jos stvarima da bi mozda mogao da je natera na linux on odustaje, ali non stop mu je u glavi taj compiz. Mozda ce vam ovo delovati sada kao bujna masta, ali od maste sve krece, bilo bi dobro kada bi se napravila distribucija npr. slackware, prilagodjena obicnim korisnicima u kojoj bi nekako bio integrisan taj neki alat kao sto je wine koji bi uz minimalnu akciju korisnika pokretao te neke programe i igrice pisane za win. Uz sve ovo i compiz efekte, klinci ne bi windows takli ni motkom :grin: . Kako bi odrastali tako bi im se sirili apetiti i prelazili bi na ozbilnije stvari, naravno ne svi, ali veci deo sigurno.

Eto izmastah malo ;) , ali ovo je dobitna kombinacija i verujem da je izvodljiva.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 22:53


zeljko f, можда ме ниси разумео. Немам ја ништа против квантитета, напротив. Поменуо сам Минт и Убунту у том контексту јер тренутно Убунту кубури са квалитетом, док му квантитет иде на руку :)
Са Минтом је мало другачија ситуација јер за сада успешно одбацује Убунтуове недостатке, односно сређује их за себе.
Мада, по мени ни он није златан баш. Немам нешто претерано добра искуства са њим. Крене лепо, али што га више користиш - то више почиње да зеза, бар у мом случају.
Ја мислим да Слеквер треба да остане овакав какав јесте. Ипак није он и не треба да буде дистро за почетнике, мислим на праве почетнике. Слеквер има стила и држи до њега, зато је и опстао овлико дуго. Ко жели да га користи увек ће имати прилику, пре или касније - то све зависи од корисника.
А за почетнике постоји тренутно велики број дистроа, то није проблем. Ни игре више нису проблем јер, као што видимо, Стим се полако шири на све дистрибуције. Јбг, разлика је што овде треба да се плати игра, али то није ништа лоше. То је оно што дугогодишњи корисници Виндоуза треба да преломе у главама.
Чак ни она прича да не желе сви да знају шта, како и зашто функционише већ желе само да то што користе функционише, као оправдање што не желе да се бакћу са Линуксом, не пије више воду. Зашзо?
Зато што постоје дистрибуције, не мали број, које долазе скоцкане и са гомилом инсталираних програма за све потребе таквих корисника.
Дакле, није више лопта у дворишту ГНУ/Линукса. Корисници су ти који треба да одлуче, да размисле, да схвате неке ствари. Ми смо ту само да им помогнемо, а у том правцу доста чинимо. Што кроз форуме, кроз блогове, друштвене мреже итд... Овде мислим на све кориснике ГНУ/Линукса и све дистрибуције - никога не издвајам.
Ипак корисници рачунара у Србији ,,имају срећу'' што се не спроводи закон против пиратизованог софтвера, иначе би прича била скроз другачија. Знаш како би користили Линукс, па бо све питали је л' има још :)
Видели би кад би морали да издвоје пар стотина евра за систем, па ко зна колико још за поједине програме. Није лепо што би их то натерало да користе слободан софтвер (а не свест да је то исправно), али нешто мора.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 20 Feb 2013, 23:08


Nije ovo sto sam napisao bilo upuceno direktno tebi :) , mislio sam u globalu.

Inace slazem se ovim sto si napisao. Ali kada sagledamo situaciju na duze staze, malo malo pa izlaze neke nove verzije tih komercijalnih OS-ova i programa, a kada pogledas ne donesu nista novo, sve je isto samo drugacije upakovano. Jos su toliko bezobrazni da i najavljuju da ce ubuduce izlaziti nove verzije na godisnjem nivou, nezasiti su. Znaci cilj im je samo da uzmu pare, nista drugo. To sto se tice Srbije si totalno u pravu, svi koriste pirate i teraj dalje. Ali ja uvek nekako prilazim problemu u globalu. Kada bi se nekako realizovao ovo o cemu sam pricao, bilo bi i dalje tih komercijalnih OS-ova i programa ali verujem da bi im cena u ovom slucaju bila dosta niza, realnija.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Feb 2013, 23:34


Što se tiče filozofije Slackware-a, najbolja referenca je tekst na SlackDocs wikiju. Tekst na srpskom se nalazi ovde: http://docs.slackware.com/sr:slackware:philosophy.

Što se tiče neke formalnije organizacije, slažem se sa prethodno izraženim mišljenjima protiv. Ovako je i lakše održati neformalnu i prijateljsku atmosferu. A vrlo je bitno i ono o slobodnom vremenu što je pomenuo Drax. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 21 Feb 2013, 00:13


Vidite ovako, bofh.ch i fortune npr. nisu bili (mozda i jesu), ali koliko znam nisu bili nikakva udruzenja gradjana, pa su postigli enormne uspehe. Slekverov adut je to da kada ga jednom namestis, to sve propisno radi ... :)

Zakonsko ukalupljivanje snosi zakonske regulative, koje ce uskoro da budu nebulozne, cak i za udruzenja gradjana ...
:)


Imam ja jedan predlog, da podignete neki servercic tipa hack lab - hack playground i da se razvije u online web_slack :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests