Koje graficko okruzenje?

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 06:40


Neko (naš čovek) se skoro raspitivao na LQ o Trinitiju, pa sam bacio pogled malo detaljnije. Trebaće ti dosta prostora na disku za kompajliranje. Što se mene tiče, razmišljao sam da pripomognem, ali čak je i XFCE 4.8 manji (a to mi je sledeće u listi prioriteta), a i nemam nešto puno vremena do posle praznika (mada bi i tada imalo niski prioritet). Generalno je najbolje da baciš pogled na link koji ti je Anderson postavio. ;) Ako negde zapne, baci temu na forumu pa ćemo zajedno iznaći neko rešenje.

Btw, svaka čast Pearsonu na trudu.  :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 06:50


Što se tiče desktop okruženja, koristim XFCE 4.6. Planiram uskoro da pređem na 4.8. Probao sam rworkmanove skriptove, ali to nije radilo za mene. On već podrazumeva da imaš instaliran XFCE, a meni je ipak bilo logičnije da odradim čistu instalaciju - pa sam iscepkao build skriptove i malo prepravio. To je fino pičilo na Slacku 13.1. Inače pre kompajliranja/instalacije XFCEa treba rešiti zavisnosti. Uzmete osnovne zavisnosti za Gnome 2 minus libgnome i to je u principu to. Moram da  bacnem oko šta kažu u dokumentaciji za Avahi. Mislim da je opcionalan, ali ne znam šta se gubi ako nije instaliran.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 06:58


@Brok: baci pogled na moju temu o desktop okruženjima.  :beer: Mislim da je pomenut build Gnome 2.32 (Dropline Gnome) za Slack 13.37. Gnome SlackBuild imaju Gnome 3.0 i 3.2. Obe varijante se još testiraju, ali ih je moguće instalirati. Nisam pratio ima li nekih većih nestabilnosti. U ovom trenutku nemam vremena da se bakćem s time. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 29 Dec 2011, 17:00


Video sam temu, kako da ne. :)
Više bih voleo da se "ubudži" GNOME 2.xx nego 3 na Slackwareu 13. 37.
Mada i XFCE 4.8 je sasvim na visini zadatka, naredne godine, ako se ne vraram u aprilu ili martu izlazi naredna verzija (valjda 4.9, neka me neko ispravi nisam siguran za verziju) XFCE-a.

Zanimljiv teskt iz Linux Žurnala o XFCE GUI-u.
Many Linux users who have been GNOME fans for years find themselves in a sudden quandary. GNOME 3.0 has completely abandoned the desktop experience we've come to love during the years. That's not to say change is bad, it's just that many folks (even Linus Torvalds) don't really want to change.

As an Ubuntu user for several years, I'm accustomed to how well Canonical makes Linux on the desktop "just work". Unfortunately, Ubuntu's alternative to the GNOME 3 switch is Unity. I want to like Unity. I've forced myself to use it to see if it might grow on me after a while. It hasn't. And, to make matters worse, version 11.10 won't have a classic GNOME option, which means I either need to bite the bullet and get used to Unity or go with an alternative.

Thankfully, XFCE has all the features I love about GNOME. No, XFCE isn't exactly like GNOME, but it feels more like GNOME 2 than GNOME 3 does! If you are like me and desperately want to have the old GNOME interface you know and love, I recommend checking out Xubuntu (the version of Ubuntu that uses XFCE). With minimal tweaking, it can look and feel like GNOME 2. Plus, XFCE has the ability to start GNOME (or KDE) services on login, which means GNOME-native apps usually "just work".

The time may come when we're forced to adopt a new desktop model. For the time being, however, alternatives like XFCE or even LDXE offer familiar and highly functional desktop experiences. If you fear GNOME 3 and Unity, try XFCE. Download Xubuntu and check it out: http://www.xubuntu.org.

Izvor: www.linuxjournal.com



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 29 Dec 2011, 20:17


meni se najvise svidja XFCE i GNOME 2, iskreno, na XFCE sam presao kada su uveli GNOME 3
a na xfce-u se osecam lagodno (kao kod kuce) a i nije prenabudzen ko KDE



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 02 Feb 2012, 01:22


XFCE na Slacku brže i bolje radi nego na nekim distroima koji dolaze sa njim kao podrazumevanim (npr. Zenwalk Standard koji je vrlo upeglan)...
Tema je stara 5 godina i primetno je oduševljenje u prvim postovima sa kde3 i gnome2, međutim, njihov dalji razvojni korak ne vidim da ima ikakve veze sa ranijom praksom, naročito kada je gnome3 u pitanju, a kde je tako razvučen i omlitaveo da bi, čini mi se i windows zaljubljenike iritirao...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 02 Feb 2012, 02:31


Zenwalk dolazi sa Xfce 4.8. Slack je još uvek na Xfce 4.6. Xfce 4.6 je "lakši". Xfce 4.8 je malo sređeniji i ulickaniji, ali zatheva i neke dodatne pakete/servise koji ne dolaze uz Slack.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 30 Jul 2012, 23:09


Kod mene, cinnamon se pokazao kao fino okruženje, ali opet mi nedostaje xfce....



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 31 Jul 2012, 00:56


Ja ću uvek stati na stranu KDE-a, mada volim kad-kad da odem na ,,izlet'' u neko drugo radno okruženje. KDE volim jer mi perfektno izgleda desktop sa slobodnim drajverima. U drugim okruženjima uvek se vide neke linije, kao da se lomi prozor prilikom pomeranja i video je loš. Najverovatnije je to zbog grafičke kartice (ATI Radeon HD 4650).

Dalje, navikao sam na usluge koje pruža, na aplikacije koje dolaze sa okruženjem i na način na koji funkcioniše... Jeste da može da potroši resurse, ali nije ni to pravilo... Kad neko to pomene, uvek se setim Githz-a sa Ubuntu foruma koji tera Arch KDE na Pentium III 500MHz i 256 MB RAM-a (nadam se da RAM nisam promašio, sve ostalo je tačno) :)

Ono što sam rekao i stojim iza toga je da ću obavezno novi Slackware da koristim u XFCE radnom okruženju. To okruženje nisam koristio stvarno, sve nešto na sec i kratko :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 31 Jul 2012, 05:35


"Keep it simple" je moj moto i to je jedan od razloga zašto mi XFCE odgovara. Koristim ga i na Sleku i na Salixu.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests