i3

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 12 Aug 2014, 23:22


Kao što sam obećao, evo ga i i3. :)

I3 je tiling window manager. Ono što ga krasi pored brzine i jako male potrošnje resursa je izuzetno jednostavna konfiguracija i odlična dokumentacija. Isto kao i kod awesome-a, mogućnosti podešavanja konfiguracionih fajlova su ogromne. Možete ga podesiti "u najsitnija crevca", potpuno po svojim potrebama.

Uz sam paket i3, preporučujem da se instalira i i3minator (workspace manager) i i3status (ukoliko želite da koristite i3bar ili xmobar).

Glavni konfiguracioni faj se zove "config" i u pitanju je klasičan tekstualni fajl. Nalazi se u ~/.i3 direktorijumu.

Code: Select all

$ cp /etc/i3/config  ~/.i3/config
Takođe tekstualni fajl "i3status.conf" služi za konfiguraciju status bara. Potrebno je kopirati ga:

Code: Select all

$ cp /etc/i3status.conf ~/.config/i3status/config
i konfiguracija može da počne. ;) Zanimljivo je što recimo u kombinaciji uz i3status možete koristiti i Conky ali o tome ovde neću pričati, ima dosta primera na netu.

Pri prvom pokretanju i3 će vas dočekati wizard sa nekim osnovnim podešavanjima, za mod key recimo. Njega i kasnije možete pokrenuti sa komandom i3-config-wizard ali imajte na umu da ne smete imati conf fajl u ~/.i3 direktorijumu jer u suprotnom se wizard neće startovati.
Na internetu se može naći gomila gotovih konfiguracionih fajlova ali kao i u slučaju sa awesome, ja to nisam radio već sam podesio samo ono što mi je potrebno. Kod mene je recimo WIn taster modkey ali to može biti i alt ili taster koji želite.

Neke osnovne komande na tastaturi su sledeće:

Win+Enter - Terminal
Win+d - otvara dmenu (slično kao i kod awesome)
Win+w - tabovani layout
Win+e - default layout
Win+r - resize prozora
Win+s - stacked layout
Win+Enter - full screen
Win+Shift+Space - prebacivanje između tiling i floating rasporeda

Dve jako bitne komande ostavljam za kraj:

Win+h - horizontalni raspored otvaranja prozora
Win+v - vertikalni raspored otvaranja prozora

Zašto je ovo bitno? Za razliku od awesome gde kombinacijom tastera Mod+Space menjate kombinacije postavljanja prozora u i3 to radite manuelno po default-u. U konfiguracionom fajlu to možete podesiti ali mislim da to nije praktično. Mnogo je bolje to raditi manuelno iako to nekada može biti i pomalo smarajuće. U i3, po default-u, prozori se otvaraju vertikalno ali ako pre pokretanja nekog programa pritisnete kombinaciju tastera Mod+h, on će se otvoriti horizontalno. Zašto mislim da je to praktičnije? Ako recimo otvorim jedan terminal on će se otvoriti preko celog ekrana. Ako otvorim još jedan on će biti pored njega (vertikalno). Ako pre pokretanja sledećeg terminala ili programa pritisnem kombinaciju Mod+h on će se otvoriti horizontalno. To mi daje mogućnost da otvaram prozore u rasporedu kako mi padne na pamet ili onako kako mi najviše odgovara u tom trenutku. Nadam se da sam bio jasan, ali u svakom slučaju probajte i videćete da je veoma jednostavno. ;)

Pred sam kraj napravio bih neko malo poređenje između i3 i awesome. Iako su ova dva menadžera približno ista po brzini i potrošnji resursa, imaju prednosti i mane u odnosu na ovaj drugi.

Prednosti i3 nad awesome su:
- mnogo jednostavnija konfiguracija
- bolja dokumentacija
- bolja podrška za više monitora

Prednosi awesome u odnosu na i3:
- Jednostavnom kombinacijom tastera Mod+Space automatski se menja raspored otvaranja prozora kao i onih koji su već otvoreni

I3 koristim već neko vreme i veoma sam zadovoljan. Po mom skromnom mišljenju, bolji je od awesome ali to je već pitanje ukusa. Na vama je da se malo poigrate i vidite šta vam više odgovara.

Za sam kraj, evo mojih konfiguracionih fajlova, kao pomoć za početak i za one koji bi da probaju ali ne žele odmah mnogo da se udubljuju.
Korisne informacije i dokumentacija se mogu naći na:
http://i3wm.org/docs/userguide.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://wiki.archlinux.org/index.php/i3" onclick="window.open(this.href);return false;

Živeli. :beer:
Attachments
konfiguracioni fajlovi.zip
(2.37 KiB) Downloaded 463 times



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Aug 2014, 19:55


Sad sam bacio pogled i konfiguracija ne izgleda komplikovano. Možda mu dam šansu nekom prilikom. Ali, generalno, meni tiling wm-ovi nikad nisu "legli". Mada vidim da i3 ima i podršku za stacking (ili neku varijaciju?).



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 19 Aug 2014, 20:43


Ima mogućnost stacking rasporeda, lepo radi. Nisam se mnogo igrao sa njim jer me prevashodno interesuje tiling. Konfiguracija je prililčno smešna u odnosu na ostale tiling menadžere. Awesome je nešto komplikovaniji a dwm, xmonad su prilično teži. Probao sam xmonad i ono je zaista noćna mora za nekoga ko ne poznaje haskell.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 19 Aug 2014, 21:45


Upravo sam ga instalirao i fino radi.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Aug 2014, 00:27


Kad ga našminkaš daj neki scrot :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 20 Aug 2014, 13:19


uh, dosta sam se dugo igrao sa i3, dwm i awesomeom i zaključio da mi awesome najviše leži. zašto? zato što mi je po defaultu odlično složen i najmanje se imam zahebavati s njim.
koristio bi ga da imam normalnu grafičku. naime, terminal mi trza :\
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 20 Aug 2014, 13:46


@shicy

Kako ti trza terminal? Ja na laptopu imam neku najjadniju integrušu a radi bez problema. Koji terminal koristiš? Jel uključen compositing za providne terminale i ostale mojo stvari? :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Aug 2014, 13:49


A propos i3 vs Awesome... Jednom sam probao i3, ali je bio prilično sirov. Mrzelo me da čačkam po podešavanjima nečega o čemu ne znam ništa, pa sam umesto probao Awesome. Awesome i jeste prepodešen. Izgleda fino i radi iz prve. Ali je ranije zahtevao rekompilaciju nekih biblioteka koje su dolazile uz 13.37. Navodno, od 14.0 ili 14.1, Awesome šljaka bez problema i bez potrebe za zamenom sistemskih biblioteka. Ali u međuvremenu sam izgubio interes. Kad sad pogledam i3 ima jednostavniji format konfiguracionih datoteka. Awesome koristi lua u konfiguracionim datotekama.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Aug 2014, 13:50


@rapha: Shicy jadničak ima onu rugobu od SiS-a za koju ne postoji normalan drajver.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 20 Aug 2014, 15:46


Au, a ja mislio da sam najgori po pitanju HW-a. :)

Da, Awesome šljaka odmah nakon instalacije, nema potrebe za zamenom bilo čega.
Što se tiče konfiguracije, svako ko hoće nešto više a ne želi da skida gotove (često neproverene) konfiguracije sa neta, mora da zna lua jezik. Bar osnove.. Druga stvar koja je veliki minus (kud ironije) su widgeti. Ja ne znam lua i morao sam da tražim gotove stvari za stanje mreže recimo, ili zauzeće memorije u baru.. Nisam našao ni jedan koji radi a skinuo sam ih prilično..

i3 mi se zato mnogo više sviđa. Prilično je straightforward za konfiguraciju.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests