Awesome

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 12 Aug 2014, 16:38


Obećao sam Yetiju .config za awesome, da proba, ali i za sve ostale koje interesuje ovo okruženje.

Awesome je tiling window manager, ogromnih mogućnosti. Pisan je u lua jeziku.

Nakon instalacije awesome-a, raspakujte direktorijum iz atačmenta ove poruke i stavite ga u ~/.config. U konzoli ukucajte xwmconfig i odaberite awesome.. To bi bilo to, gotova je konfiguracija i sistem je spreman za rad. :) Prilično je default, menjao sam samo ono što mi je bilo potrebno što ne znači da vi ne možete. Varijante i mogućnosti su beskonačne. Možete stavljati imena za radne površine (net, multimedija..), podešavati na kojoj radnoj površini će da se otvara određeni program i u kom rasporedu, i još mnogo, mnogo toga. Ima svoj status bar ali možete koristiti i dzen2 pa čak i XFCE panel, LX panel i ostale..
Za više detalja pogledajte dokumentaciju na Arch Wiki-ju:
https://wiki.archlinux.org/index.php/awesome" onclick="window.open(this.href);return false;
Inače, awesome ne može da se pohvali nekom dobrom dokumentacijom ali Arch-ova je najbolja ubedljivo.

Kao što vidite, u sam konfiguracioni direktorijum se stavlja wallpaper, tako da ste dobili jedan lep. :) Tada sam koristio Terminator, pa u konfiguracionom fajlu stoji da se on pali kao default. To promenite po potrebi i stavite koji želite/koristite.

Sam awesome kada se jednom podesi je prilično lagan i udoban za rad. O brzini i potrošnji sistemskih resursa ne treba trošiti reči. Kada popalim sve žive programe ne prelazi 300 Mb. U stand by režimu ne ide preko 80-100 Mb što je zaista smešno.

Ipak, što se tiče konfiguracije, stvarno je malo teža. Awesome je pravljen u lua jeziku pa se na taj način i konfiguriše sistem. Za neke obične stvari se možete snaći ali za nešto naprednije je potrebno znanje i iskustvo. Fajl što sam okačio je sasvim dovoljan za svakodnevni rad. Ja ga koristim već mesecima i zadovoljava sve potrebe a kao što rekoh, vi dopunjujte i menjajte po potrebi. Uvek sa neta možete skidati gotove konfiguracije kojih ima baš dosta ali ja to nisam radio. Podesio sam kako mi odgovara a i gde je onda tu fun? :)

Osnovne prečice su:

Win+Enter - otvara terminal
Win+R - otvara meni (Kucate ime programa koji želite. Sa Tab ima auto-complete tako da je u 99% slučajeva dovoljno ukucati samo dva ili tri slova.)
Win+1 ili 2 ili 3.. - menjanje radnih površina
Win+Space - menjanje pozicioniranja samih prozora (ikonica u gornjem desnom uglu prikazuje raspored)

Jedan mali savet za početak. Uvek gledajte da imate po jednu aplikaciju po radnoj površini ili ih bar grupišite. Tako će vam u početku biti lakše da se snađete a kasnije će ići samo po sebi bez mnogo razmišljanja. Kod mene je uvek na broju 1 terminal, na broju 2 web browser, na broju 3 multimedija, na broju 4 neki tekst editor i tako dalje..

Dva sajta koja su mi dosta pomogla u početku su:
http://vincent.bernat.im/en/blog/2012-awesome-wm.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://urukrama.wordpress.com/2008/07/1 ... w-manager/" onclick="window.open(this.href);return false;

Puno sreće. :) Ako zapne slobodno pitajte. ;)
Attachments
awesome.zip
(82.35 KiB) Downloaded 405 times



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 12 Aug 2014, 19:41


Odličan tekst. Baš pre neki dan sam instalirao awesome i extra je. Malo vremena treba da se sve "pohvata" ali je super :).

Hvala koleZa @rapho :beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 12 Aug 2014, 19:54


Ja od kako sam prešao na tiling smešno mi je da radim na drugim okruženjima. Potpuno sam se navikao.

Probaj i3 ako nisi do sada. Veoma je sličan awesome-u ali je konfiguracija prilično prosta. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 11 Sep 2014, 10:49


Pozdrav svima.Instalirao sam awesome wm iz xfce desktop okruženja,nakon logout-a i komande #xwmconfig,startovao sam awesome wm ali uočio sam da pri pokretanju thunara nije bilo osnovnih ikonica /home direktorijuma.Nakon restarta sve je proradilo.Potrebna mi je informacija kako da proverim da li sam negde zeznuo instalaciju a instalirao sam awesome pakete ovim redosledom.(libxdg-basedir (1.2.0) , lua (5.1.5) , lgi (0.7.1) , awesome (3.5.2) ) .Hvala i pozdrav



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Sep 2014, 11:18


Komandu xwmconfig nemoj pokretati kao root.
Ako nema ikonica u thunaru to možeš rešiti tako što ćeš u ~/.gtkrc-2.0 fajl upisati recimo:

Code: Select all

gtk-icon-theme-name="Tango"
Ovo je samo primer, ti upiši ime ikonica koje želiš da koristiš. ;) Ako nemaš taj fajl - kreiraj ga.

U vezi paketa, ako instaliraš preko sbopkg ili sbotools, dovoljno je da "čekiraš" samo awesome i automatski će se povući sve ostalo što je potrebno.
Evo i kratkog uputstva u vezi zavisnosti, instalacije..
http://docs.slackware.com/howtos:window ... rs:awesome" onclick="window.open(this.href);return false;



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 104
Joined: 09 May 2014, 10:59

Post Napisano: 11 Sep 2014, 12:58


Hvala imenjace.Nakon restarta je proradilo.Znaci ne kao root #xwmconfig.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Sep 2014, 14:50


Tako je. Nema na čemu. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests