Xfce 4.10

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Jan 2013, 12:38


xfce4-terminal ažuriran na 0.6.1. Najveća novost u ovoj verziji je drop down terminal:
http://docs.xfce.org/apps/terminal/dropdown" onclick="window.open(this.href);return false;

Stereo mi je skrenuo pažnju da novi xfce4-mixer zahteva libunique. 32-bitni paket ćete naći na sledećem linku:
libunique-1.1.6-i486-2SSrb.txz

Btw, uskoro ćemo postaviti i SlackBuild skripte za one koji žele sami da izgrade ažurirane pakete. Mada, možete koristiti i SlackBuildove iz Slackovog source direktorijuma (DVD, http/ftp serveri ili rsync).

Uskoro ćemo, nakon kraćeg testiranja, okačiti i pakete za Slackware64 (hvala stereo).

Edit: linkovi ka paketima se nalaze u poslednjem postu na prethodnoj strani.

Edit 2: Dodat libunique u prvi post



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Jan 2013, 12:57


Postavljeni i SlackBuildovi:
http://slackware-srbija.org/softver/?di ... tches/xfce

U direktorijumima ćete naći i izvorni kod.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Jan 2013, 19:13


Da ne bude samo ono "kod mene radi" (mada je postupak testiran već na dve mašine), evo i par sličica iz VirtualBoxa:
xfce2.png
xfce3.png
xfce5.png
Inače, iskusniji će primetiti da na SlackBuildovima nije bilo većih promena. Samo je dodat tag i promenjen direktorijum izgradnje. Dakle, slobodno možete koristiti i build skripte koje se nalaze u source direktorijumu.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Jan 2013, 19:18


Da, mousepad je ponovo aktivan. Sad više nije toliko jednostavan kao ranije. Dobio je označavanje sintakse i tabove (to su prve dve stvari koje sam izvukao iz sećanja - ima toga još). To još uvek nije upakovano.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Jan 2013, 14:17


Još jedna promena u xfce4-terminal (0.6.x) je i da je nestao dijalog za podešavanje prečica sa tastature. Xfce4-terminal je sada laganiji i ne zavisi više od exo, a prečice se podešavaju na isti način kao "u svim ostalim gtk+ aplikacijama".

http://jeromeg.blog.free.fr/index.php?p ... -shortcuts" onclick="window.open(this.href);return false;



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Mar 2013, 09:03


Pre nekoliko dana (23.03.) su ažurirani XFCE paketi u currentu. Ukoliko koristite current, preporučljivo je da ažurirate na zvanične pakete iz nekog od Slackware repoa. Ako ste menjali /etc/slackpkg/blacklist po gornjem uputstvu, obrišite sve navedene stavke i pokrenite: "slackpkg update;slackpkg upgrade-all" kao root. Ovo naravno ne važi za stabilnu 14.0 verziju.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 23 Jan 2014, 14:34


Kao što se zna ja volim da sistem držim svežim i gde god mogu guram novije pakete :)
Isto važi i za xfce. U zadnjih nekoliko meseci sam instalirao neke xfce pakete koji su još u razvoju i nema ih među zvaničnim paketima.

Uz to sam se igrao još malo pa sam kroz /etc/profile.d/lang.sh postavio da mi sve bude na srpskoj latinici. Doduše latinice nema nigde ali zato ćirilice gde god hoćeš :)

Od trenutka kad ukucam startx pa dok se ne izlogujem sve je u ćirilici: meniji, većina programa, dobar deo terminala... svašta nešto je prevedeno. Isprobavao sam na Slack 14 xfce ali default nema prevod na dosta mesta.

Kasnije ću ubaciti i neke slike i spisak nadograđenih paketa. Neću ostavljati binarne pakete za nadogradnju jer nisam stigao još svuda da ih istestiram. Pogotovo ne znam kako će se ponašati na Slack 14 dok za 14.1 cenim da će raditi.

Disclaimer —> Paketi nisu, još uvek, u zvaničnom Xfce izdanju i svaka upotreba je na sopstvenu odgovornost :D

A ako stignem snimiću i neki video materijal ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Jan 2014, 19:11


Mogao bi da staviš sličice. :) Ja izbegavam razvojnu verziju (4.11), pa nisam upućen u novotarije. Ali za prevode sam znao. Čak sam očekivao da to bude i na 4.10, ali nažalost nije. Inače, prevod je tekao na Transifex-u. Izgleda da je najveći deo posla odradio salepetronije (Ubuntu?), pa ovom prilikom zahvaljujem. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 23 Jan 2014, 19:17


Ma nešto sa sličicama i ne ide baš. Kad hoću nešto iz menija onda neće print screen i slično. Ok to je i normalno :D

Najbolje da snimim neki video i postavim na YT pa makar i ne obrađen.

EDIT: ipak neću neobrađen materijal na YT. snimiću nešto večeras pa dok se podigne na yt... postaviću sutra yt link.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Jan 2014, 20:30


Jes' ti čuo za delay opciju? :) Ima ga većina alata za hvatanje slika. A ako nema, može se odraditi nešto ovako:

Code: Select all

sleep 5; import slika.png
Naravno na ovaj način ne možeš odabrati samo određen prostor ili prozor. Moraš da napraviš sliku celog ekrana, zatim odsečeš željeni deo od viška (crop) tako da ostane samo deo sa menijem. U Xfce4 Screenshooteru ovo se zove "Delay before capturing". Scrot ima opciju '-d' (delay).


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 15 guests