Lista softvera za hipotetičku Linuks distribuciju

Opšte GNU/Linuks teme nevezane za specifičnu distribuciju. Novosti na stranoj i domaćoj FLOSS sceni.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Apr 2014, 22:10


Kada biste pravili svoj distro, šta od softvera bi uključili u njega? Pitam samo hipotetički. Zanimljivo je za mentalno razgibavanje. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Apr 2014, 22:37


Nisam naveo karakteristike. Samo hipotetički...

A) Recimo da je u pitanju desktop distribucija. Sve ostalo je promenjivo.

B) Recimo da postoji mogućnost postojanja izdanja za starije računare (karakteristika bliskih p4 sa 512 mb ram). Šta bi to promenilo u vašem izboru?

Ako vas zanima odakle mi ideja za ovo pitanje. Odavde: viewtopic.php?p=22061#p22061" onclick="window.open(this.href);return false;. Kao i Raphin post i moje pitanje je samo hipotetičko.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 24 Apr 2014, 22:58


sve sto radi i sto je stabilno :) ali minimalisticki znaci bas bas sto je potrebo za rad kompa a ostalo ako nekome treba nek sam instalira :)

Btw i dalje nisam nasao minimalisticku instalaciju slacka sta sve moze da se brise tj ne instalira...
The quieter you become the more you are able to hear.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 24 Apr 2014, 23:18


Jedno ili maksimum dva okruženja. Recimo KDE i XFCE. KDE je šampion :) dok XFCE može da podmiri GTK-ovce. :) GNOME realno više ne koristi baš mnogo ljudi ili ih ja jednosavno ne poznajem, Cinnamon je uglavnom Mint ekipa dok svi ostali imaju previše mali procenat korisnika.. Naravno, zajednica može da pravi šta želi..
Zatim, volim samo jednu aplikaciju za jedan zadatak. Najviše mrzim kada instaliram neku distribuciju pa vidim pun meni sa kojekakvim glupostima.. Tri web browsera, gomila igrica, plejera, nekih aplikacija za koje ne znam ni čemu služe.. Onda izgubim sat vremena da to sve uninstaliram.. Čist bloat..
Dakle, od aplikacija samo osnovne stvari pa neka svako ubacuje šta želi i šta mu treba. Eventualno bih u instaleru dao mogućnost izbora svih poznatih aplikacija pa neka ljudi sami biraju. Ako im treba tri web browsera - neka bude tri. :)

Na (pra)stare računare ne bih mnogo gubio vreme. Realno, na čemu ni XFCE ne može da radi, to više i nije komp. :) Novi XFCE praktično uzima tek nešto više resursa od LXDE ili Openbox-a što je za današnje prilike zanemarljivo. Previše energije i vremena da bi neko oživeo stari komp koji je slabiji od današnjeg prosečnog mobilnog telefona. Na kraju krajeva, nikada ne možeš svima ugoditi.

Jedan projekat ali da radi kao zmaj. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 25 Apr 2014, 13:08


Grafička okruženje: Mate i Xfce

Grafički tekst editor: Pluma i Mousepad
Napredni grafički tekst editor: Gaeny i Gvim
Konzolni tekst editor: Vim

Softver za prikaz i obradu fotografija:
Preglednik slika: EOM i Gthumb
Za hvatanje i obradu screenova: Shutter
Manipulacija sa slikom: Gimp i Inkscape

Internet:
Filezilla
Forefox
Google Earth
Skype
Xchat

Office:
Libre Office

Multimedija:
Audacious
DeadBeef
Moc
Vlc
Smplayer
OpenShoot Video Editor
Guvcview

WM: Compiz, Marco, Gnome Commander i MC
FM: Caja i Thunar

Desktop:
Conky i Avant Window manager

Terminali:
Mate i Xfce Terminal, Tilda i Terminator

Virtuelizacija:
Vmware Workstation i VirtualBox

Meni ne smeta taj višak softvera koji pominje Rafa, po onoj narodnoj "od viška glava ne boli". :)
Bad63r ovde imaš sve za minimal Slack install.
Ako ima volje, možemo da pokušamo da uradimo minimal ISO Slackware, čisto za naše potrebe na zajednici.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Apr 2014, 13:58


Broker wrote:Bad63r ovde imaš sve za minimal Slack install.
Ako ima volje, možemo da pokušamo da uradimo minimal ISO Slackware, čisto za naše potrebe na zajednici.
Mislim da je to rađeno za Slackware 13.37. Može biti da nisu obuhvaćene neke bitne promene u izboru paketa između verzija. Ali može se probati u virtualnoj mašini. Tamo ne može da se napravi veća šteta. Ionako baš nije za ljude bez prethodnog iskustva. Nekako većina ljudi sa iskustvom dođu sami do izbora paketa koji im odgovara. Često i minimalnog.

@bad9er: Evo još nekih predloga:

http://www.slackwiki.com/Minimal_System" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.linuxquestions.org/questions ... to-829789/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.slackware.com/~vbatts/minimal/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.dtzq.com/2012/07/customizin ... tions.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mada se većina ovih linkova takođe odnosi na starije verzije. To nije problem za iskusnijeg Slakovca, ali za novajlije... :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 25 Apr 2014, 17:36


Pa ovo je sjajno :) jos sad ako bi radilo u vm :grlj:
The quieter you become the more you are able to hear.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 25 Apr 2014, 20:15


Pre svega hipotetička distribucija bi se bazirala na slekveru, sve što može da se vrti na Patovom slakveru moralo bi i na ovom OS-u. S obzirom da kao i rapha ne volim prenatrpanost, od svake sekcije koja postoji u menijima, bila bi jedna, dve eventualno tri aplikacije, sad neko voli FF neko Chrome, neko Kate neko Geany, mousepad itd.

Firefox
(Chrome)
Thunderbird
(SeaMonkey)
HexChat
Skype
Mkvmerge (ima ga za slack)
Geany
Mousepad
Nano
Clementine
Smplayer
(VLC)
LibreOffice
Gimp
Inkscape
...

Ovo je spisak softwera koji najčešće koristim mada se tu nađe još po neki, što bi spadalo u opcioni ili software po potrebi. Software koji je u zagradama je u zavisnosti ko šta više koristi. Grafičko okruženje bilo bi jedno od ovih (eventualno kombinacija dva od navedenih) KDE, XFCE, Mate ili Openbox. Što pokriva računare sa jačim i slabijim hardverom.
Fajl i window menadžeri oni koji idu uz određeno okruženje. Software za virtuelizaciju trenutno ne koristim,
a kada koristim onda je VirtualBox.Conky bi bio jedan od "ukrasa" desktopa uz eventualni dock, mada nije obavezan.
Svakako neka igra tipa solitaire ili mahjong, a za malo "žešće" igranje tu je steam klijent pa neka instalira ko šta vole.
Možda ne bi bilo loše da uz osnovnu instalaciju dođu i drajveri za grafičke karte, pa opciono da se instaliraju.

Toliko, verovatno nisam napisao sve što sam hteo ipak je ovo samo hipotetički ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Apr 2014, 22:19


Sinisa wrote:Skype
Ovo nije legalno moguće. Restriktivni uslovi upotrebe: http://www.skype.com/en/legal/tou/" onclick="window.open(this.href);return false;. Čak je možda i SlackBuild sa SBo pravno problematičan (tj. sam SlackBuild nije, ali automatizovani alati kao što su sbopkg verovatno jesu). Legalno bi ovo bilo moguće samo u dogovoru sa Microsoftom (koji trenutno poseduje Skype). Problem je u tome što korisnik mora da se složi sa uslovima upotrebe pre preuzimanja tako da ovakvo automatizovanje i samo po tome krši ugovor.

Naravno, mogu Pera, Mika ili Laza da naprave pakete i spakuju u svoju distribuciju, ali to bi izgledalo prilično neozbiljno. U tom slučaju ne možeš biti siguran ni u pravni status drugih komponenti. Slobodan i otvoreni softver su sjajni i zbog toga što je distribucija praktično neograničena i ne postoje neracionalni uslovi upotrebe. Neku FOSS alternativu za Skype možeš distribuirati ili koristiti kako god hoćeš. Mislim, FOSS licence (ili bar jedan njihov deo - pogotovo GNU licence) su upravo kreirane kao reakcija na takve uslove upotrebe. GPL daje slobodu distribucije i korišćenja. To je prednost GPL za običnog korisnika (koji nije programer ili administrator) u odnosu na propriatry licence.

Dakle, bilo ko sa bilo kakvim profesionalnim integretom ne bi rizikovao da pakuje Skajp uz distribuciju. Repozitorijumi softvera koju ne kontroliše "distributor" su već druga stvar. Distributor ne odgovara za njih. Kao što ni Slackware ne odgovara za SBo, ili Arch ne odgovara za AUR. Ali u samoj distribuciji Skype je legalno nemoguće distribuirati.

Ali kapiram da postoji pritisak sa strane. Dosta ljudi koristi Skype na Windows i mobilnim platformama i nije realno očekivati da će preći na neku alternativu zbog mene, tebe ili zato što tvoja distribucija nema pravo da uključi i Skajp. Zato je najbolje boriti se protiv ovoga na drugi način: ne koristiti Skajp. Naravno da je neki put teško ne podleći pritisku prijatelja ili familije. Ali to, ako se ne može izbeći, je bolje da bude izuzetak nego pravilo.

Naravno, kao što rekoh, sam SlackBuild ili konverzija putem rpm2tgz bi, teorijski i prema uslovima uslova upotrebe, trebala (ne garantujem) biti ok. Pošto je korisnik prethodno lično preuzeo Skype i time potvrdio slaganje sa uslovima upotrebe (iliti "ugovor"). Da li ovakav "ugovor" ima pravnu snagu i kod nas ne znam. U inostranstvu ugovor može biti validan i bez potpisa. Kod nas je možda drugačije. Ali to ne znači da to čini distribuiranje Skype-a (od strane treće strane) bez dogovora (ili/i pismene dozvole) sa MS-om išta legalnijim.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 25 Apr 2014, 23:31


Ја бих ишао ка екстремним разликама. :)
КДЕ и Опенбокс

Што се тиче избора софтвера, то питање је мало незгодно, у смислу Шта би ко изабрао када би правио дистро према својим потребама. Свако на различит начин користи рачунар.
Што се мене тиче, већином ми одговара избор софтвера који нуди Слаквер. Од КДЕ апликација користим:
  • Ktorrent
  • Akregator
  • Konsole
  • Gwenview
  • Kate
  • k3b
  • KSnapshot
  • Choqok
Што се тиче других апликација:
  • SeaMonkey
  • Thunderbird
  • Audacious
  • GIMP
  • SM Player
Има ту још неких које би дошле у обзир:
  • LibreOffice
  • Kdenlive
  • Subtitle composer
  • KeePassX
  • Kvirc
  • Skanlite


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests