Alternativa?

Opšte GNU/Linuks teme nevezane za specifičnu distribuciju. Novosti na stranoj i domaćoj FLOSS sceni.

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 23 Mar 2014, 15:35


Ja ne verujem u ideologije i filozofije iz prostoga razloga što kada odem u prodavnicu da kupim hranu ja ne mogu da pričam o tome već moram da izvadim novac. Koristim nešto u zavisnosti od toga da li mi završava posao ili ne pa u tom smislu nisam spreman ni na kakve kompromise. Kompjuter je mašina koja mi služi i očekujem da to radi bez reči i greške. Nema tu nikakvih emocija.
Cela priča oko GNU/linuksa mi je jako zanimljiva, sviđa mi se koncept, dizajn.. Nema veze sa novcem jer da biram da platim između Windowsa, neke distribucije ili MacOS-a opet bih platio linuks, tj. distribuciju.

Lepo je i zanimljivo biti buntovnik, prkositi sistemu sa maskom Gaja Foksa ali jbg od toga ne mogu da živim. To je na žalost borba koja je izgubljena mnogo pre nego što se bilo ko od nas rodio i povratka nema.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 24 Mar 2014, 12:24


rapha wrote:Ja ne verujem u ideologije i filozofije iz prostoga razloga što kada odem u prodavnicu da kupim hranu ja ne mogu da pričam o tome već moram da izvadim novac.
Ja se izvinjavam đto utrčavam u raspravu ovako kabadahijski, ali me neki unutrašnji glas poterao, a mislim da će se do kraja posta i sam taj glas pojaviti za tastaturom.

Elem, slažem se sa korisnikom @rapha, da je to tako u jednom banalnom, materijalističkom svetu, gde je sticanje i potrošnja motor ekonomije, a sa filozofskog aspekta i smisao postojanja. Ne sumnjam da je i naše društvo na dobrom putu da postane perjanica takvog pristupa životu, ali dozvoliće, nadam se i otpor tom svetonazoru.
Naime kvalitet života, sopstveno samopoštovanje i i neku vrstu smisla i društvenog prizananja pronalazim, zamisli, upravo tamo gde ne vadim novac. A pokušaj da kupiš društveno priznanje obično ispadne ili urnebesno smešno, ili ukoliko je ličnost baš materijalistički gledano "uspešna" onako ketmanistički šizofreno, gde se društvo pravi da je sve u redu, a ispotiha se smeje subjektu iza leđa, primera ima milion, a skliznuo bih u politiku kada bi ih navodio.
Lepo je i zanimljivo biti buntovnik, prkositi sistemu sa maskom Gaja Foksa ali jbg od toga ne mogu da živim. To je na žalost borba koja je izgubljena mnogo pre nego što se bilo ko od nas rodio i povratka nema.
Naravno da se od buntovništva ne može živeti, čak mislim da sama priroda otpora i neslaganja nije da postanu karijera, nego da daju dodatnu vrednost ličnosti i da je izdvoje ličnost iz mora, ma mora, okeana izjava "ćuti, ne talasaj i pokornu glavu mač ne seče". Zauzvrat stiže to društveno priznanje, posledično i samopoštovanje.
Ne mislim da je borba izgubljena, jer smisao ovakve borbe je pobeda ličnosti nad prosekom, a samo trajanje borbe je u stvari u društvenom smislu pobeda, poraz je kad te borbe nestane. Dobro je što FLOSS zajednice neguju tu borbu i takav pristup ideologiji, i dobro je što nismo svi pristali, duboko verujem da je to odlika visokih etičkih načela korisnika i velika mi je čast da se s njima družim.
Da, ova dva zadnja pasusa, e pa to je taj prokleti glas, ne da mi mira...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 24 Mar 2014, 18:13


@uroš

Uh, mnogo si nafilozofirao. :) Lepa priča ali realnost je nešto drugačija.

Slažem se sa tobom donekle ali ne u celosti. Slažem se da se nikada ne treba predavati i da nije u potpunosti dobar pravac u kojem svet ide. Ne vidim način da se protiv toga borim jer se ceo današnji svet zasniva isključivo na novcu a sa druge strane ima i stvari koje ne želim sebi da uskratim.

Sve se vrti oko novca. Ako imaš novca neki tvoj projekat će uspeti. Ako ga nemaš, ma kakvu ideju imao, nemaš nikakve šanse.

Prosto i praktično sa softverske strane, recimo. Ako mi treba program koji postoji isključivo za OS XY ja moram da ga koristim ako mislim da kupim `leba za svoju porodicu i tu nema nikakve dileme ili kompromisa. Džaba ću izigravati buntovnika jer će taj posao uraditi neko drugi ko nema tih moralnih nedoumica a moja porodica i ja ćemo trpeti posledice zbog toga. Da li želim da ginem uzdignuta čela sa osmehom na licu kao revolucionar? Ne želim da ginem uopšte. Lep je osećaj kada biješ bitku ali stvar se drastično menja kada počnu da krče creva. Sve možeda funkcioniše i bez mene. Ta situacija bi mogla da se promeni samo u slučaju neke velike revolucije ali do toga nikada neće doći jer su ljudi zavisni od sistema i od stvari koje novac donosi. Prosto..

Sa druge strane, da li sam spreman da se odreknem mnogih stvari koje nisu u potpunosti u skladu sa nekim moralnim načelima i/ili sa filozofskim i ideološkim stavovima? Pa ne u potpunosti.
Ako postoji hardver, OS, telefon, bilo šta što je libre i u potpunosti je funkcionalno ja ću ga vrlo rado koristiti. Do tada, koristiću ono što miradi posao i od čega mogu da živim. :) Na žalost, nisam programer pa da mogu sebi da napišem softver koji je u potpunosti po mom ukusu. U tom smislu sam potpuno zavistan. Prema tome gospodo, lideri FLOSS-a, programeri i ostali koji su u toj priči, dajte mi nešto upotrebljivo a ja ću biti vaš najveći advokat.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 24 Mar 2014, 20:37


Borba može da se vode, pa čak i eskapizmom, što je najudobnije, a lično najviše volim da slobodno vreme posvetim cilju koji želim da vidim, pa tako i vuk sit i ovce na broju, najveći deo vremena radiš za kintu, slobodno vreme posvetiš projektu koji ti se dopada.
I to je neki recept koji preporučujem, zato i mislim da je u pitanju dodatna vrednost.
Ako imaš novca neki tvoj projekat će uspeti. Ako ga nemaš, ma kakvu ideju imao, nemaš nikakve šanse.

Zavisi šta je projekat i šta je cilj, ne nužno da su potrebni novci da neki projekat uspe, ili da ne uspe samo zbog novca, nekad, doduše retko, ali nekad snaga ideje privuče i ljudske i novčane resurse, a nekad ni novac ne garantuje uspeh,
p.s. nije filozofija, mada umem da skrenem i skliznem :) A ptanje lepote i realnosti? Ja realno ovako živim, i ponekad sam čak i zadovoljan životom...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 25 Mar 2014, 00:20


To je lepo čuti, zaista.

Ja sam nažalost jedan od onih kojima radni dan često traje i više od 12 sati pa kada dođem kući imam snage da se istuširam i odgledam 15 minuta nekog filma ili serije. :)

Odlutali smo sa teme, ovo je više priča za neko okupljanje, so, back on topic.. ;)

Dakle, Uroše, šta bi koristio da neko postavi eksploziv u Kanonikal? :D



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 35
Joined: 16 Aug 2012, 20:01

Post Napisano: 25 Mar 2014, 07:44


Ha, kad bi božija ruka uklonila Ubuntu ostao bi mi Crunch na laptopu :) ali bi to svakako bio povod da istražujem svet .rpm-a.

Kažu ljudi ima i tamo lepog zezanja, pa da vidimo šta se nudi...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 25 Mar 2014, 10:55


Što se tiče rasprave free vs closed, ja volim da koristim (i uglavnom koristim) slobodan (ili besplatan) softver - jednostavno, pruža dosta toga za malu cenu tj. džaba je, a ako je otvorenog tipa nudi fleksibilnost kakvu nećeš naći kod proprietary softvera (izvorni kod, potencijalni problemi se veoma brzo mogu rešiti preko zajednice korisnika umesto da čekaš da se neko smiluje iz matične kompanije i izbaci zakrpu itd itd)
Iako uglavnom koristim Windows u poslednje vreme, većina softvera na njemu mi je free ili open source - i tvrdim da čovek može da ima Windows mašinu bez ijednog krekovanog programa (ukoliko nema para da ih kupi) pogotovu ako mašinu koristi za uobičajene stvari kako je to slučaj sa ogromnom većinom korisnika
Samo je problem što su ljudi ovde dosta razmaženi pa neće da menjaju programe koje su godinama imali na izvolte i koriste ih po defaultu, nesvesni da postoji isto to, pa i bolje bez kreka i besplatno ;)
Nego, jeste primetili da je Mint (a i još neki Ubuntu derivati) preuzeo primat od Unbuntua, da se Mageia prilično popela na distrowatch listi, kao i Arch linux?
Inače, zanimljiva priča u vezi Archa, svojevremeno ga je jedan od korisnika koristio na linuxo.org i popularizovao ga, pa su se vremenom korisnici iz Srbije malo po malo zainteresovali za njega, a opet zanimljivo dotle je ovde bio praktično nepoznat distro
Tada sam otprilike i ja krenuo da ga koristim ;) , a bum je doživeo kada je ADSL konačno uveden u većinu domova



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 25 Mar 2014, 11:14


@uroš

I ja volim .rpm distribucije. PCLOS odlično radi recimo. OpenSUSE mi nikada nije legao, ili nisam ni mogao da ga instaliram ili je pukao posle par dana. Iz nekog razloga se nikada nismo voleli i uvek je bilo problema na mojim mašinama.

E zato je sa CentOS i Scientific-om endless i great fun. Znam da im to nije namena ali jako mi je žao što ih je praktično nemoguće podesiti da ispunjavaju sve uslove za desktop.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 25 Mar 2014, 11:32


@moonbeam

Mint je odavno prešišao Ubuntu i po mom mišljenju je najkompletnija distribucija za one koji žele da apsolutno sve radi OOB. Instalirao sam bratu, koji se ni malo ne razume, Mint LTS pre neku godinu kada je izašao i dan danas radi bez najmanje greške.

Mislim da je jedan od najvećih krivaca za pad popularnosti Ubuntua Unity.

Mageia mi je potpuna misterija. Zauzima visoko mesto a ja ne znam baš nikoga ko je svakodnevno koristi.

Ne iznenađuje me ni popularnost Debijana obzirom na visoku popularnost Debijanoida. Mint i Ubuntu super rade ali su dosadni i ljudi žele da istražuju. Sledeća logična stanica je upravo Debijan.

Arč je u poslednje vreme veoma popularan. Ipak, nije više za mene.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 25 Mar 2014, 11:54


Heh, što se Mageia-e tiče, bio je jedan zanimljiv komentar u nekoj raspravi - čovek je rekao da sam distro i nije nešto i da bi ljudi iz Mageia-e trebali da prestanu da plaćaju distrowatch da im pumpa distro na listi, e sada istina ili trač ko će ga znati :grin:
Inače, ja mislim da dobar deo popularnosti Gnomoidni (da ih tako nazovem :grin: ) distroi duguju pojavi novog KDE-a - kada se svojevremeno pojavio novi KDE 4, Gnome distribucije su još uvek furale Gnome 2.x, a mnogi KDE distroi su pošto poto potrpali novi KDE 4 koji je u to vreme delovao najblaže rečeno poludovršeno, tako da se su se mnogi razočarali i prešli najviše na Mint i Ubuntu (kasnije kada se pojavio Gnome 3 desilo se slično na relaciji Gnome 3 - Cinnamon i Mate)
Inače, nikad nisam mogao da savarim Gnome i njegove derivate, jedino mi Mint deluje dobro od svih tih silnih distroa što sam probao - uvek sam koristio KDE, mada mi KDE 4 nikad do kraja nije legao u odnosu na stari dobri KDE 3


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests