Offtopic

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Apr 2015, 10:59


I Debian 8 i Ubuntu 15.04 dolaze sa systemd. Navodno je na Debianu i dalje moguće instalirati sysvinit, ali pitanje je koliko je te u praksi izvodljivo. Meni najčudnija stvar je da Debian i Ubuntu objavljuju systemd jedan za drugim. Ako je Ubuntu timu trebalo toliko da se prilagodi novom init sistemu, kako to da ga je Debian prihvatio gotovo u isto vreme? Da li je to novi trend u razvoju Debiana? Ako jeste, da li će ovakav "ubrzani razvoj" (u poslednjih nekoliko godina je ubrzano izbacivanje novih "stabilnih" izdanja) u stvari značiti da Debian više neće biti toliko stabilan kakvim ga pamtimo? Ne mi se sviđa. Valjda bi bilo logičnije da Debian sačeka sa novotarijama i ne trči za Ubuntu-om. Nije mi jasno zašto je systemd isforsiran u Jessy-u. Takođe mi se ne sviđa trend i pitam se kuda to Debian ide.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 26 Apr 2015, 11:09


ne sviđa se ni meni baš kuda to sve skupa ide :\
doduše, bila je višemjesečna rasprava o defaultnom init sustavu (systemd, openrc, sysV) i pobijedio je systemd. par dana nakon Debianove odluke da prelaze na systemd, Ubuntu je objavio da i oni prelaze :grin:
e sad, pitanje je što se dobiva i što se gubi prelaskom na systemd. osobno nisam toliko upućen u problematiku, ali vjerujem da je bilo iznimno teško racionalno donijeti odluku. nadam se najboljem jer vjerujem da toliki broj debian developera ipak objektivnije sagledava ukupnu situaciju i da se ne igraju sa statusom i kultom Debiana.
što će na kraju biti, vrijeme će pokazati.
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Apr 2015, 12:10


Vidiš totalno sam zaboravio da je Debian prvi prihvatio systemd. Ubuntu je tek nakon toga kapitulirao. Istina.

Problematika u vezi systemd-a je više tehničke prirode (iako postoje i političke zamerke). Postoji više čestih zamerki, ali ja bih naveo samo jednu. Previše je tehnički kompleksan. U engleskom postoji termin "overengineering". To ima i podefekat da se održavanje sistema odvaja od razvoja sistema. Administrator ne može da utiče na sistem osim korišćenjem priloženih alatki za administraciju. Ako te alatke ne predviđaju neki način upotrebe, onda "ćao đaci".

Inače, init je prvi proces koji kernel pokreće nakon što se učita. Njegova je uloga da pokrene sistemski softver i servise. Tradicionalno je init vrlo jednostavna alatka. Systemd sa svojim modulima nije samo zamena za init, već i za nekoliko važnih sistemskih servisa. Takođe systemd ima dosta velike zavisnosti. Kod ovako kompleksnih sistema je veća mogućnost da sistem bude nefunkcionalan u slučaju grešaka na boot mediju ili problema sa ram memorijom. Takođe, kod kompleksnijih sistema je jako teško naći greške. Ne samo to, nego je moguće ubaciti ili naći backdoor koji neće biti otkriven vrlo dugo. Tradicionalni init je običan c program koji se može kompajlirati sa bilo kojim kompajlerom. Nema posebne elemente iako očekuje ispravni shell (što je racionalno očekivanje kad su *nix sistemi u pitanju) za pokretanje init skripti. Postojali su (i postoje) i alternativni init sistemi. Oni možda ne koriste shell već tekstualne datoteke, ali su i dalje vrlo jednostavni i rade jednu stvar.

Ima toga još, ali nedelja je popodne. Nisam raspoložen za dalju priču. :police:



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 26 Apr 2015, 19:46


Ma Debian je bio presudan i na njemu se prelomila cela priča. Ako realno pogledamo, to je najveća i najuticajnija linuks distribucija danas. Ima mnogo klonova pa samim tim ako Debian prihvati systemd, prihvatiće ga i 80% drugih distribucija, njegovih klonova. Moj osećaj je da je tu neko (RHEL) utrčao veliku kintu i desilo se ono što se desilo.

To je što se tiče mog viđenja politike. Što se tiče tehnikalja, Bocke je odlično objasnio i ja se u potpunosti slažem sa tim. Ne znam kako Slek tj. Patrik stoje po pitanju prihvatanja systemd-a? Verujem da trenutno ne razmišlja mnogo o tome ali voleo bih da čujem ako je neko upućen.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Apr 2015, 13:16


Samo kratko da se nadovezem na epski update ( :D ) od pre nedelju dana, AlienBOB je odradio sveze pakete i za KDE5 http://alien.slackbook.org/blog/kde-5_1 ... k-to-work/" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozda stignem da probam veceras...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 May 2015, 08:05


Jutros sam instalirao KDE 5 i prvi utisak je vrlo prijatan. Sve radi glatko, brzo, nigde ni traga od tromosti... A onda vidim da su neki bugovi ostali nerešeni, problemi koji pogađaju Slackware i možda ostale distroe koji ne koriste systemd. Erik je već prijiavio bug https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=344456" onclick="window.open(this.href);return false; i čeka se na rešenje.

Za prvi utisak nemam šta da dodam, za ovih nekoliko sati nisam imao crashove i slične stvari no videćemo već :)

Edit: Ni ovo još nije sređeno
The system tray area works differently now. Not just HPlip, but all other applications that are not part of Plasma 5, would have this issue, but only HPlip shows an error. Therefore some additional work was required to make the icons for Dropbox, Skype, Chromium, etc show in the Plasma 5 systray.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Jun 2015, 18:53


Upravo videh pa rekoh da prenesem: možda će nekoga interesovati. StackSocial "poklanja" 30 dana besplatno pristup "Linux Academy" kursevima. Da bi ste mogli da iskoriste ponudu, moraćete da ih ispratite na Google+ i podelite njihov profil svojim kontaktima.

Više informacija ćete naći ovde.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:11


Nije još za zvaničnu vest, čisto da pomenem. Unity Editor moguće uskoro na linuxu!! Ja bih baš voleo i nadam se da će do ovoga doći :)

http://feedback.unity3d.com/suggestions ... r-for-linu" onclick="window.open(this.href);return false;
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:16


Znači popuštaju mamlazi. Ranije su pričali kako nemaju interes za tako nešto. Ko se seća isto su svojevremeno govorili i za Windows verziju (originalna verzija je bila za Mac).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:50


Došlo im iz guzice u g**** :)

http://blogs.unity3d.com/2015/08/26/uni ... available/" onclick="window.open(this.href);return false;
An Experimental Build

Today’s build is what we call an experimental build; future support is not yet guaranteed. Your adoption and feedback will help us determine if this is something we can sustain alongside our Mac and Windows builds.

Today’s build is based off Unity 5.1.0f3 and comes with the ability to export to the following runtimes:

Linux, Mac, Windows Standalone
WebGL
WebPlayer
Android
Tizen
SamsungTV

System Requirements

64-bit Ubuntu 12.04 or newer (just like our player, the editor will run on most ‘modern’ 64-bit Linux distributions, but official support is only provided for 64-bit Ubuntu 12.04 or newer)
Modern Nvidia, AMD, or Intel graphics card with vendor-supported graphics drivers
Po ovome bi trebalo veći broj linux korisnika da se javi i podrži ideju.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests